Kolayyolculuk loading
Lütfen bekleyiniz
En Ucuz Uçak Biletini Buldunuz

Batman Uçak Bileti ve Seyahat Rehberi

 

batman ucak bileti

 

Güneydoğu Anadolu bölgesinde,Diclenin can verdiği topraklarda bulunan Batman,  zengin bir tarihi geçmişe sahiptir.Hasankeyf antik kenti, orta çağdan kalma tarihi köprüsü,eski çarşısı,cami minareleri ve üç bini aşkın mağarasıyla dünyada ender bulunabilecek doğa harikası yerlerden biridir.

Batman’a Ne Zaman Gitmeli?

Dicle Nehri ve onun kolları Batman ile Garzan Çayları arasındaki havzada yerleşmiş olan Batman’da Uzak Akdeniz iklimi hakimdir.
Kışlar sert ve çok soğuk geçmektedir.1 Ocak 2007 tarihinde termometreler -24 dereceyi bile göstermiştir.Soğuk havaları seven biriyseniz ; sıcacık kazaklardan,kalın bere ve atkılardan oluşan  kış temalı valizinizi hemen hazırlamaya başlayabilirsiniz çünkü Batman’ın bembeyaz karlar içindeki haline tek kelimeyle mest olacaksınız.
Bölgede yaz mevsimi ise çok sıcak geçmektedir.En yüksek sıcaklık 48.8 derece ile 10 Temmuz 1962’de ölçülmüştür.Güneşin etrafa gülücükler dağıttığı bir gün de,Hasankeyfin serin sularının keyfini sürmek ve şehrin tarihi dokusunu hissetmek isteyenlerdenseniz,sizin için en ideal zaman tepelerin yeşillenmeye başlamasıyla gelen ilkbahar aylarıdır.

Batman’a Nasıl Gitmeli?

Batman’ı görmek isteyen herkes çok şanslı çünkü Batman’a Türkiye’nin her yerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.Batman’a gitmek için havayolunu,karayolunu ve demiryolunu kullanabilirsiniz.Doğu,batı ve kuzeyden gelen yolların kesişim noktasında yer alan Batman’ın merkezinden ,Türkiye’nin bütün illerine otobüs seferleri bulunmaktadır.
Demiryolunu tercih edecek olanlar  şehir merkezinden geçen  Haydarpaşa-Kurtalan demiryolu hattını kullanabilirler.

Tercihiniz havayolu  ise Batman’ın merkezine 7 km uzaklıkta bulunan  Batman Havalimanı’nı kullanabilirsiniz ve uygun fiyatlı uçak biletini kolayca bulabilirsiniz.İstanbul’dan Batman’a seyahat etmek isteyen yolcularımız hem Pegasus Hava Yolları’nın hem de Türk Hava Yolları’nın (THY) ve Anadolu Jet’in tarifeli seferlerinden yararlanabilirler. Türk Hava Yolları’nın Atatürk Havalimanı’ndan her gün Batman’a  tarifeli seferi bulunuyor. Ancak Anadolu yakasında oturan ve özellikle Sabiha Gökçen Havalimanı’nı tercih eden yolcularımız için Pegasus Hava Yolları’nın ve Anadolujet’in Batman’a tarifeli seferi olduğunu hatırlatmak isteriz.

İzmir, Antalya, Adana gibi diğer büyük şehirlerimizden Batman’a gitmek isteyen yolcularımız için direkt uçuş bulunmadığı ancak İstanbul ve Ankara üzerinden aktarmalı uçuşların mevcut olduğu bilgisini paylaşmak isteriz.

Seyahat planlarınızı yapmaya başladığınız an Batman’a uçak biletinizi alırsanız erken rezervasyon ayrıcalıklarından yararlanarak en ucuz Batman biletini rahatlıkla bulabilirsiniz


Batman’da Nerede Kalmalı?

Batman’da Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın konaklama evleri, Tüpraş, Öğretmen Evi ve Polis Evi gibi kamu kurum ve kuruluşlarına ait pansiyon ve misafirhaneler dışında özel sektöre ait çok sayıda Turizm Bakanlığından belgeli ve yıldızlı oteller yanında belediyeden belgeli oteller de bulunmaktadır.

Batman’da konaklamak isteyen yerli ve yabancı turistler, pek çok otel alternatifine sahiptir.Bu otellerin çoğu şehir merkezinde ve merkeze yakın yerlerde bulunmaktadır.

Hotel İzgi Turan,Mesopotamia Otel,Grand Hasankeyf Hotel,Real Konak Hotel,Hotel Bozooğulları,Büyük Geçit Otel gibi oteller Batman’da bulabileceğiniz konaklama alanlarından sadece birkaçı.

Batman’da Ne Yemeli-İçmeli?

Türkiye’nin hemen her şehrinde olduğu gibi Batman ilinin de kendine has yöresel lezzetleri bulunmaktadır. Sebze yemeğinden et yemeğine, salata çeşitlerinden tatlılarına kadar pek çok lezzet Batman mutfağında yerini almaktadır. Batman’a gittiyseniz özellikle Ayran Çorbası (Mehir), içli köfet, işkembe dolması, kaburga dolması, kuru dolma, türlü, mumbar, perde pilavı, tandır ekmeği, şam böreği ve yortlu lebeni denemenizi tavsiye ederiz. Bu eşsiz lezzetleri bir tatlıyla taçlandırmak isterseniz meşhur “Bayram Tatlısını” mutlaka denemelisiniz.

Batman’da birkaç restoran tavsiyesinde de bulunmak isteriz. Batman’ın yeşillikler içindeki bu huzurlu mekanında hem kahvaltı hem de akşam yemeği yiyebileceğiniz Petrol, özellikle sac tavası ve mezeleriyle meşhur ve Batman’ın en eski lokantası olma özelliğini taşıyan Çömçe Lokantası ilk sıralarda yer alır. Batman’da tatlı denildiğinde ilk gidilmesi gereken ve hala baklavalarını kara fırında pişirmeye devam eden tek tatlıcısı olan İnaloğlu Baklava uğramadan Batman turunuzu tamlamayın deriz.

Batman’da Nereleri Gezmeli?

Mağaraları, kiliseleri, manastırları ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerin odak noktası olan Batman’da gezilecek birçok yer bulunmaktadır.
 

Hasankeyf
Batman denilince ilk akla gelen hiç şüphesiz ki yüzyıllardır varlığını sürdüren,tarihi ve doğal güzelikleriyle ön plana çıkan Hasankeyf’tir. Bu bölgenin önemli bir turizm bölgesi olmasını sağlayan birçok tarihi eser vardır. Bu tarihi güzellikleri sıralayacak olursak doğanın ve insanların oluşturduğu ve sayısı binlerce olan "Hasankeyf Mağaraları", Roma döneminden kalma Hasankeyf kalesi, Hasankeyf Köprüsüne girişte soldaki tepe üzerinde bulunan ve İslam ordularının Hasankeyf' i kuşatması sırasında hayatını kaybeden İmam Abdullah için yapılmış İmam Abdullah Türbesi, Artuklular tarafından yapıldığı düşünülen ve günümüze kadar önemli kısmı yıkılan Hasankeyf Dicle Köprüsü, Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan'ın Otlukbeli Savaşı' nda hayatını kaybeden oğlu için yaptırdığı Zeynel Bey Türbesi, Akkoyunlular tarafından yapılan ve son halini Eyyubiler döneminde alan Ulu Cami, 1328 yılında Eyyubiler tarafından yapılan Küçük Saray, günümüze harabesi ulaşan ve Akkoyunlu dönemine tarihlenen Büyük Saray, 15. yüzyılda yapılan Mescid-i Ali Cami, Eyyubiler döneminde yapılan Rızık Cami, Süleyman Cami, Koç Cami, Kızlar Cami ve Küçük Cami, Eyyubilerden kalma Kale Kapısı, halk arasında "Yolgeçen Hanı" olarak adlandırılan doğal mağarası yerleşimin önemli tarihi eserlerini oluşturmaktadır.

Hasankeyf Mağaraları
Tarihte çok eski dönemlerden beridir barınma ve iskan amaçlı kullanılan ve sayısı üç bini aşan Hasankeyf’teki bu mağaralar ,yapıları bozulmadan günümüze kadar gelmiştir.Bu mağaralar Sümerlerden Asurlulara,Asurlularda Babillere kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.Bu mağaralar sifon benzeri bir system sayesinde suyla buluşturulmuşturFizik kanunlarına ilham olmuş pek çok su sistemini,Hasankeyf’teki su medeniyeti içinde görmek mümkündür.

Hasankeyf  Ören Yeri
Hasankeyf Ören yeri , derin kanyonlardan oluşmuştur.Burada bulunan insan ve doğanın el ele vererek meydana getirdiği mağara evler ilginizin odak noktası olmaya talip yerlerdendir.

Hasankeyf Yol Geçen Hanı
Günlük hayatımızda, girenin çıkanın belli olmadığı mekanlar için kullanılan "yol geçen hanı" sözünün çıkış noktası Batman'dır.Bu hanın içinde Hasakeyf Kalesi’ne çıkan gizli bir geçit bulunmaktadır.Eski dönemler de ulaşım amaçlı kullanılan bu hanın yaz aylarında içi sein, kış aylarında ise ılıktır.Bir doğa harikası olan bu mağara hem yurt içinden hem de yurt dışından birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Malabadi Köprüsü
İlk Çağ ve Orta Çağ’da hizmet veren bu köprünün içinde odalar bulunmaktadır.Adına türküler yazılmış bu köprü , Mostar köprüsünün ikizi Kabul edilmektedir.

Zeynel Bey Kümbeti
Akkoyunlu Beyliği Devrinden kalma bir anıt mezardır. Zeynel Bey Kümbetinin kuzey kapısı üzerindeki kitabede "11 Ağustos 1473 yılındaki Otlukbeli Savaşında şehit düşen, Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan Bey'in Oğlu Zeynel Bey için yapıldığı" anlatılır.

Hallan Çemi Höyüğü
Neolitik dönemeait olan bu 10.000 yıllık höyük,insanların yerleşik hayata geçiş yaptığı yerlern başında gelir.Burada yapılan arkeolojik kazılar, insanların ilk defa tarımla uğraştığı ve yabani tohum ekerek mercimek ve bezelye elde ettikleri bilgisini vermiştir.Batman’ın turizm açısından değerli bir bölgesi olan bu höyük,mutlaka keşfedilmesi gereken tarihi bir yerdir.

Elbette ki Batman’ın gezilecek yerleri bunlarla sınırlı değil ancak dilerseniz tarihi Hızır Bey Camii’ni, İlk Çağ’dan günümüze kadar gelen Mor Kiryakus Manastırını,Bizans döneminden kalma Bozikan Kalesi’ni , Batman’ın hem tarihi hem de dini atmosferinin bir arada bulunduğu yerlerden biri olan Seyyid Bilal Türbesi’ni de gezi programınızın içine koyabilirsiniz.Ucuz Batman uçak bileti ve konaklama fırsatı yakaladıktan sonra geriye sadece Dicle’nin kollarından gelerek doğal güzelliklerle hayat bulmuş bu tarihi şehrin keyfini çıkarmak kalıyor.

Şimdiden rahat uçuşlar ve keyifli tatiller…

Kampanya ve avantajlardan önce sizin haberiniz olsun!