Kolayyolculuk loading
Lütfen bekleyiniz
En Ucuz Uçak Biletini Buldunuz

Belgrad Uçak Bileti ve Seyahat Rehberi

belgrad-ucak-bileti

Sırbistan’ın başkenti ve en büyük şehridir Belgrad.  1.5 milyon nüfusuyla günün her saati, adeta yaşayan bir ruha sahip. Gazeteci ve yazar kimliğiyle bilinen Momo Kapor, düşük bütçeli Paris olarak tanımlıyor Belgrad’ı…

Sırbistan, yıkımlara ve savaşlara sahne olmuş bir ülke aslında. Tuna nehri Sava nehrinin kesiştiği noktada yer alan ve özellikle “Beyaz şehir” olarak bilinen Belgrad, dağılmış Yugoslavya Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti… Defalarca Keltler, Romalılar ve Hunlar gibi toplumlar tarafından işgal edilmiş. 2.Dünya savaşı zamanında ve sonrasında birçok bombalı saldırılara uğramış ama yine hepsine direnmeyi başarmış bir şehir. Bu yüzden şehrin yorgun, yıpranmış ve savaş sonrasından kalan 19. Yüzyıl izleri bu şehri çok farklı kılıyor. Birçok yapıda Art Nouveau ve Yugoslav izleri var. Bu binaları gezerken, tarihin dokusunu ve kokusunu duymak size cezbedecek. Sokaklarda kaybolup, yıpranmış mahallelerinde gezinip, toplumun o havasını ciğerlerinize kadar solumak isteyeceksiniz.

Belgrad’a Ne Zaman Gitmeli?

Ilıman bir iklime sahip olan Belgrad; kış aylarında karlı, yaz aylarında sıcak bir şehirdir. İlkbahar ve yaz ayları ise genellikle yağmurlu geçmektedir. Belgrad ziyaretçilerini daha çok mayıs ve eylül ayları arasında ağırlar çünkü bu mevsimlerde eğlence ve gece hayatı potansiyeli oldukça yüksektir.

Belgrad’a Nasıl Gitmeli?

Vizesiz seyahat rahatlığıyla Belgrad’a seyahat etmek bugün son derece kolay hale gelmiştir.

İstanbul-Belgrad gidiş dönüş yolunda hava ulaşımını tercih edecekler oldukça şanslı çünkü  her gün hem Atatürk Havalimanı’ndan hem de Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan İstanbul – Belgrad arası karşılıklı direkt sefer  yapan Türk Hava Yolları,Pegasus Hava Yolları,Air Serbia,Tarom Romania Air,Adria Airways ,Lufthansa AGB gibi birçok yerli ve yabancı havayolu firması bulunmaktadır.

İzmir, Antalya, Adana ve Ankara gibi diğer büyük şehirlerimizden de Belgrad’a gitmek isteyen yolcularımız için İstanbul aktarmalı uçuşların mevcut olduğu bilgisini paylaşmak isteriz.

Yaz aylarında birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapan Belgrad, bu firmaların yaz döneminde tarifeli sefer sayısını maksimuma çıkarmasını sağlamakta. Ve haliyle  Belgrad için ucuz uçak bileti bulabilme ihmali bir hayli artmakta.. Eğer tatil planınızı bir iki ay öncesinden yaptıysanız ucuz Belgrad bileti fırsatını yakaladınız demektir.

Belgrad’da Nerede Kalmalı?

Belgrad’da birçok konaklama alternatifi vardır ve diğer Avrupa ülkelerine göre daha uygundur. Konaklama tercihinizin şehir merkezinde olması, gideceğiniz birçok yere yürüyerek gitme imkanı sağlamaktadır. Belgrad’da 3-4-5 yıldızlı otellerin yanında, çok uygun fiyatlara kalabileceğiniz hosteller, pansiyonlar ve Zigzag adı verilen kısa süreliğine ev kiralama sistemi bulunmaktadır.

Belgrad’da Ne Yemeli?

Özellikle baharatlara özel bir yer verilen Belgrad’da, paprika isimli kırmızı acı biberler her sofrada yerini almakta. Kaymağa benzer bir kremayla servis edilen Kajmak, balıktan yapılan riblja çorbası, çeşitli sebzelerden oluşan Sırp salatası, İnegöl köfte misali Cevapcici, Pecenje, bir çeşit köfte olan Karadordeva Šnicla,mısır ekmeği, havyar, marmelat, jöle, reçel veya çikolata ile yapılan bir çörek çeşidi krofne nin özellikle öğle yemekleri için şehrin hemen her köşesinde pizzacılar, fast food büfeleri ve pekara (fırın, börekçi) gibi yerler bulunmaktadır. Bu tür yerlerden çok ucuza lezzetli sandviç, börek, pizza ve hamur işleri gibi hazır yemekler bulmak mümkün.

Belgrad’da yeme-içme konusunda hiç sıkıntı çekmeyeceksiniz. Her damak tadına göre bir yemek çeşidi bulmak mümkün. Belgrad şehir merkezinde çok sayıda restoran ve kafeler var. Buralarda Sırbistan para birimi olan dinarlarla çok uygun fiyata yemek yiyebilirsiniz.

Sizin için yemek yiyebileceğiniz birkaç restoran önermek isteriz: Canlı müzik eşliğinde meyhane havası olan Dva Jelena, günün her saati çok kalabalık olan Ciudad Zapata, ünlü balık restoranı Saran, Sırp usülü schnitzel ve hunter sosisleriyle ünlü Lovac, en uygun pizzacılardan Bucko Pizza, Çaycı Kuca Caja, Three Monkeys , Red Bar, Toma.

Belgrad’da Nereleri Gezmeli?

Belgrad gezilecek yerler bakımından çok zengin bir şehir. Eski binaların sıralandığı sokaklar, kilise ve katedraller, anıtların ve çeşmelerin süslediği meydanlar, parklarla iç içe yeşil bir yaşam alanı olan kaleler ve görülmeye değer müzeleriyle siz değerli ziyaretçilerini bekliyor.

Cumhuriyet Meydanı (Republic Square)
Şehrin ana meydanı diyebileceğimiz halkın “at” meydanı olarak tabir ettiği ve Taksim Meydanı’nı andıran bir buluşma noktasıdır burası. Meydanda 1882 yılında dikilmiş at üzerinde Prens Mihailo Obrenovic heykeli bulunmakta. Belgrad’da gezebileceğiniz yerler arasında yer alan Ulusal TiyatroBoško Buha Tiyatrosu ve Ulusal Müze bu meydanın çevresinde yer almaktadır.

Ayrıca bu meydan da,  elinde şemsiyeli ve bahşiş usulü  “Free walking tour” adıyla sizi yarım gün gezdirecek gençler bulunuyor. Dilerseniz bu gençlere eşlik ederek hızlı bir şehir turu yapabilirsiniz.

Knez Mihailova Caddesi
Republic Square’nin hemen yanıbaşında yer alan cadde, günün her satin canlı bir yapıya sahip ve burası genel olarak şehir sakinlerinin ana buluşma noktalarından birisi. Doğru Avrupa’nın en güzel yaya caddesi olarak da listelerde adı geçen bu caddenin şirin sokaklarında sayısız kafe, restoran, butik ve dükkânlar sıralanmakta. Terazije Meydanı’ndan Kalemegdan’a kadar uzayan bu capcanlı sokağa Belgrad’ın İstiklal Caddesi desek doğru olur.

Kalemegdan Kalesi ve Parkı
Şehrin en turistik bölgelerinden biri olan Kalemegdan Kalesi, şehir merkezine oldukça yakın. Belgrad’ın en büyük parkı olan Kalemegdan Parkı da bu bölgede bulunmakta. Bu kale savaş zamanında askeri üs ve düşman gözetleme alanı olarak kullanılmıştır. Kaleye çıkıp Belgrad’ın muhteşem manzarasını izleyebilir, etrafındaki parkta yürüyüş yapabilir ve yine buradan hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Kaleyi gezmek ücretsiz ama park içinde bulunan askeri müzenin girişi ücretlidir.

Aziz Sava Katedrali
Balkanlar’ın en büyük Ortodoks Kilisesi olan Aziz Sava Katedrali Belgrad’ın en görkemli ve ziyaret edilmesi gereken kilisesidir. Vracar platosunda, Osmanlı Paşası Sinan Paşa tarafından 1595’te Sava’nın gömüldüğü düşünülen yere kurulmuş olan bu yapı, mevkisi sebebiyle Belgrad şehir görünümüyle göze çarpıyor.

Nicola Tesla Müzesi

Sırp asıllı ünlü Fizikçi Nikola Tesla müzesini ziyaret etmeden dönmemenizi öneririz. İçeride Nicola Tesla’nın icat ettiği cihazlar tanıtılarak size bire bir yaptırılacak deneyler ve deneyimler yaşıyor olacaksınız.

Sırbistan Ulusal Müzesi
Cumhuriyet Meydanı’nda yer alan müze, 1844 yılında kurulmuştur. Titian, Raphael, Tintoretto, Lorenzo di Credi, Canaletto, Tiepollo, Carpaccio gibi sanatçıların bulunduğu İtalyan Sanat Koleksiyonu (230 çalışma), Renoir (82 çalışma), Monet, Degas, Signac, Lautrec, Matisse, Gaughen, Cezanne, Pissaro, Corot gibi sanatçıların bulunduğu Fransız Sanat Koleksiyonu (250 resim), Juan de Flandes, Bosch, Vincent van Gogh, Rubens, Rembrandt, Van Goyen, Breughel, Mondrian gibi sanatçılarla Hollandalı ve Flaman Sanat Koleksiyonu (120 çalışma), Kunisada, Toyokuni, Hirosige gibi sanatçılarla Japon Sanat Koleksiyonu (82 çalışma) ve Paja Jovanovic, Uros Predic, Lubarda sanatçılarıyla Yugoslav (Sırp) Sanat Koleksiyonu. Alman, Avusturyalı ve Rus gibi diğer sanat çalışmaları da Picasso, Durer, Klimt, Kandinsky, Sisley, Marc Chagall , Kassat, Roerich, Ryepin gibi sanatçıları barındırır.

Skadarlija
Günün her saatinde canlılığını koruyan Skadarlija Belgrad‘ın eski bohem köşelerinden birisi. “Kafana” denilen, yerel lezzetleri ve Sırp şaraplarını sunan, çok sayıda restoranın sıralandığı bölgenin güzel bir atmosferi var. Bizdeki meyhanelere benzer, bu mekânlarda, sabahın erken saatlerine kadar açık olan restoranlarda, geleneksel Sırp canlı müzikleriyle keyifli akşamlar geçirmek mümkün.

Taş Meydan
Takovska, Ilije Garaşanina, Beogradska caddeleri ile Kralja Aleksandra Bulvarı arasında bulunan geniş bir taş meydandır burası. Söylentilere göre Belgrad’ta bulunan tüm eski binalar buradan çıkartılan taşlarla yapılmıştır. Taş blokların çıkartılmasından sonra oluşan boşluklar uzunca zaman askeri depo, sığınak ve hatta yaralı askerlerin tedavisi amacıyla kullanılmıştır.
Günümüzde meydanın çevresinde St. Mark Kilisesi, Rus Kilisesi , Merkez Postahane , “Taşmajdan” Spor Merkezi, “Taş” ve “Metropol Palace” Hotelleri, “Madera” restoranı, Sırbistan Radyo-TV binası ve çocuk parkı bulunmaktadır.

Zemun
Tuna nehri boyunca uzanan, Kalemegdan’ın tam karşısında bulunan Zemun bölgesi en güzel gün batımını izleyebileceğiniz ve bisikletle gezi yapabileceğiniz alanlardan biridir. Şehrin meydanı ve sokakları muazzam güzelliktedir. Zemun’da yükselen Usce Kulesi ise Belgrad ve Zemun’un güzel manzarasına şahit olmak için ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Belgrad’a yolunuz düşerse, şehrin güzel köşesi Zemun’a uğramayı ihmal etmeyiniz.
 

Belgrad’da gezilecek yerler listenize, Sırbistan Bilim ve Sanat Akademi Binası, Nikola Spasiç’in evini, Knez Mihajlova, Balkan Evleri Bloğu, Hristina Kumanudi’nin Evini ve Nikola Spasiç Pasajı’nı eklemeyi unutmayın.

Belgrad’da Nerede Eğlenmeli?

Eğlence hayatının nabzını tutan ve Avrupa’nın en önde gelen şehirlerinden biridir Belgrad. Her ne kadar bahar ve yaz aylarında bu durum efsanevi noktalara ulaşıyor olsa da yıl boyunca bu durum devam ediyor. Gecenin geç saatlerinde bile her yaştan insanı sokaklarda görebileceğiniz bu şehrin enerjisi çok yüksektir.
 

Özellikle yaz akşamlarında yüksek volümlü müzik eşliğinde sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenmeyi sevenler için, nehir kıyısında çok sayıda mekan bulunmaktadır. Burada yüzen kulüpler ve barlar çok popular durumda. Ayrıca bu şehirde bar ve kulüpler dışında, gazinolar ve meyhaneler de bulunmaktadır. Daha kültürel ve sakin bir eğlence isterseniz, bir tiyatroya veya müzik dinletisine gidebilirsiniz.

Şüphesiz Belgrad’da yapılacaklar bunlarla sınırlı değil, ancak sınırlarınızı zorlayıp unutamayacağınız bir tatil yaşamak sizin elinizde. Ucuz Belgrad uçak bileti ve konaklama fırsatı yakaladıktan sonra geriye sadece Belgrad’ın her yönüyle tadını çıkarmak kalıyor.

Şimdiden rahat uçuşlar ve keyifli tatiller…

Kampanya ve avantajlardan önce sizin haberiniz olsun!