Kolayyolculuk loading
Lütfen bekleyiniz
En Ucuz Uçak Biletini Buldunuz

Eskişehir Uçak Bileti ve Seyahat Rehberi

Eskisehir Uçak Bileti

Türkiye’nin en kalabalık şehirleri arasında yer alan Eskişehir aynı zamanda bir öğrenci kenti olma özelliği taşımaktadır. Şehrin bakımlı, düzenli ve modern yapısı birçok kişi tarafından hem yerleşik yaşam olarak hem de gezilecek bir olarak tercih edilmektedir. Eskişehir için bir Avrupa şehri tabirini kullanmak yanlış olmaz.

Şehrin ortasından geçen Porsuk Çayı şehre ayrı bir atmosfer katmaktadır. Bu durum yerli ve yabancı birçok turistin ilgi odağı olmuştur. Aynı zamanda şehrin birçok il ile olan ulaşım kolaylığı şehri tercih edilebilir seyahat noktaları arasına sokmuştur.

Eskişehir’in aynı zamanda sosyal – kültürel birçok etkinliğe sahiplik etmesi şehrin cazibesini ayrıca artırmıştır. Bunların başında 2013 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti olması, 2013 Türkvizyon şarkı yarışmasına ev sahipliği yapması ve UNESCO tarafından Somut Olmayan Kültürel Miras Başkentliği listesine girmesi sayılabilir. Şehri cazip kılan özelliklerden biriside tarih boyunca birçok ilke imza atmasıdır. Osmanlı döneminde ilk verginin alındığı şehir, İlk köy enstitüsünün açıldığı şehir, İlk Türk otomobili, İlk Türk lokomotifi, İlk hızlı tren seferinin yapıldığı şehir gibi birçok konuda ilklere imza atmış bir şehirdir.

Eskişehir’e Ne Zaman Gitmeli?

Eskişehir karasal iklimin hâkim olduğu illerimizden birisidir. Kışları soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Bu yüzden kış ayları pek tercih edilmeyebilir. Yaz mevsimi ise sıcak ve yağışsızdır. O yüzden şehre gidebileceğiniz en iyi zaman bahar mevsiminin başlangıcı ve yaz mevsimi arasındadır.

Bahar ile birlikte şehrin ortasından akan porsuk çayının eşsiz manzarasının tadını çıkarabilir ve deniz olmamasına rağmen şehirde yapılan yapay plaj ile yaz mevsimini bir de Eskişehir’de yaşamak isteyebilirsiniz.

Eskişehir’e Nasıl Gitmeli?

Eskişehir ulaşım konusunda sıkıntı yaşamayacağınız bir şehrimizdir. Türkiye’nin hemen her yerinden otobüs seferleri ile şehre ulaşabilirsiniz. Eskişehir demiryolu ağının bir kavşak noktasıdır demek yanlış olmaz.

14 Haziran 2009 yılında faaliyete geçen Yüksek Hızlı Tren seferleri şehri ayrı bir cazibe merkezi olma özelliği katmıştır. Gün içerisinde yapılan Eskişehir –Ankara, Eskişehir- İstanbul, Eskişehir – Konya Yüksek Hızlı Tren seferleri ile de günübirlik seyahatler yapabilirsiniz. Ayrıca Ankara’dan hızlı trenle gelen yolcular otobüs aktarmasıyla daha kısa sürede Bursa şehrine ulaşabilmektedir.

Eskişehir Anadolu Havalimanı’na yılın belirli günlerinde İstanbul ve Brüksel’den seferler düzenlenmektedir. Konu hakkında detaylı bilgi almak için Türk Hava Yolları danışma merkezlerine müracaat edebilirsiniz.

Eskişehir’ de Nerede Kalmalı?

Eskişehir konaklama bakımından zengin bir yelpazeye sahiptir. Şehrin en lüks otellerinin başında Anemon Otel gelmektedir. Bu beş yıldızlı mekânda kendinizi evinizde gibi hissedip şehrin tadını çıkarabilirsiniz.

Yine şehir merkezinde tarihi bir konak atmosferini yaşayacağınız Abacı Konak Otel konaklama için tercih edilebilir. Tarihi bir dokuyu sahip Aslanlı Konak Otel de listenizde yer alabilir./

Ayrıca şehir merkezinde birçok resmi kurum ve kuruluşun misafirhanesi bulunmaktadır. Bunların yanı sıra günlük konaklama hizmeti veren birçok apart otel mevcuttur.

Eskişehir’ de Ne Yemeli Ne İçmeli?

Eskişehir denince ilk akla gelen lezzet hiç şüphesiz çiğ börektir. Çiğ börek yemek için şehir merkezinde bulunan Papağan adlı mekân ve Kentpark içerisinde yer alan Kırım Çiğ Börek Evi tercih edeceğiniz mekânlar arasında yer almakta.

Yine Eskişehir ile özdeşleşen efsane lezzetlerden biriside Balaban Kebabıdır. Bu efsane lezzeti yıllardır yapan Abdusselam’da yemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca Kebapçı Fahrettin de tercih edilebilir.

Her ne kadar bilinmese de Eskişehir köftecileri ile de ünlüdür. Bunların başında Tren garının karşısında bulunan Köfteci Ali gelmektedir. Eskişehir’e has lezzetler arasında MET ve NUGA Helvası da yer almaktadır. Bu lezzeti kesinlikle tatmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca hediye paketi yaptırıp sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Eskişehir’e gelip de Göbete yemeden gitmek olmaz. Tatarlara özgü olan bu lezzet ayrı bir damak zevki verecek. Türkiye’nin sayılı kebapçıları arasında yer Ar Kebap kesinlikle uğramanız gereken lezzet duraklarından birisi.

Eskişehir’ de Nereleri Gezmeli?

Eskişehir denilince ilk gezilecek yerler arasında Porsuk çayının çevresi başka bir adıyla adalar kısmı akla gelir. Bir tekne turu ile şehri ufak bir tur atarsınız. Burada hayat neredeyse 24 saat canlıdır.

Şehrin güneyindeki tepeye kurulmuş olan ilk yerleşim birimi Odunpazarı semtidir. Semtin kıvrımlı sokakları, ahşap cumbalı evleri tarihi dokusuyla yerli yabancı birçok turistin ilgi odağıdır.

Odunpazarı semti içerisinde yer alan tarihi mekânlar arasında Kurşunlu Camii ve Külliyesi ziyaret noktaları arasına alınabilir. Ayrıca külliye içerisinde bir El Sanatları Müzesi ve Lüle Taşı Müzesi bulunmaktadır.

Şehir ile özdeşleşmiş şahsiyetlerin ve ülkece tanınmış halk kahramanlarının yaşadıkları yerler ve mezarları yine şehrin önemli ziyaret noktaları arasındadır. Bunların başında Mihalıççık ilçesinin 22 km güneyinde bulunan Yunus Emre mezarı ve Külliyesi yer alır.

Şehir ile adı anılan ve ziyaret noktalarına eklenebilecek yerler arasında Nasrettin Hoca’nın Evi, Şeyh Edibali Türbesi, Battal Gazi Türbesi, gibi noktalarda eklenebilir. Phryg vadisi yine ziyaret noktaları arasına alınabilir. Şehre 90 km uzaklıkta olan Phryg vadisi Han İlçesinde bulunmaktadır. Pers imparatorluğu, Lydia Krallığı ve Phry Krallığı gibi üç döneme ait eserleri burada görebilirsiniz.

Odunpazarı civarında bulunan Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Kırk Ambar Çarşısı, Arasta kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerler arasında olmalı. Cam sanatının eşsiz eserlerini daha yakından görmek için Cam Atölyeleri ziyaret edilebilir.

Odunpazarı civarından ayrılmadan önce Türkiye’nin ilk Balmumu Heykeller müzesini de göremeden gitmemenizi öneririz.

Kent park denizi olmayan bir ilde plajı olma özelliğini taşıyan ilk yapay plaja sahip olan yerdir. Ayrıca park içersinde sosyal aktiviteler yapabileceğiniz birçok yer mevcuttur.

Sazova Parkı (Bilim, Sanat ve Kültür Parkı)Eskişehir – Kütahya yolu üzerinde yer alan bu eşsiz mekân ziyaret noktalarınızın kesinlikle başında yer almalı. Park içerisinde yer alan ve en dikkat çekici yer olan masal şatosu ve korsan gemisi ziyaret edilmeli.

Şehir burada sayamadığımız birçok tarihi mekâna, müzelere ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Eskişehir’ de Nerede Eğlenmeli?

Eskişehir bir üniversite bir gençlik şehri olduğu için eğlence konusunda oldukça gelişmiş bir şehrimizdir. Şehrin gece hayatı eğlenceli ve bir o kadar da renklidir. Gece ve gündüz eğlencenin hiç eksik olmadığı yerlerin başında porsuk çayı (Adalar) civarında bulunan kafe, bar ve restoranlar yer almaktadır. Gece hayatının en güzel yaşandığı yerlerden biri olan Barlar sokağında bulunan bar ve publar gece hayatınıza renk katacaktır.

222 Park eski kereste fabrikasının bulunduğu yerin yeniden dizaynı ile Türkiye’nin en büyük eğlence mekânlarından biri olma özelliği taşımaktadır. Gece hayatının en çok tercih edilen mekânlarından biridir.

Şarap Evi küçük ve sıcak atmosferiyle şarabınızı yudumlarken eşsiz sunumlarıyla yaz ve kış aylarında zaman geçirebileceğiniz mekânlar arasında yer almaktadır. Buda Club yine Eskişehir’in gözde mekânlarından birisidir. Tarihi Jant Fabrikasının restorasyonu ile bugün ki halini almıştır. İçerisinde bar, restoran, meyhane ve diskotek bulunmaktadır.

Eskişehir Hayal yine şehrin gözde mekânlarından birisidir. Bu yer birçok etkinliğe de ev sahipliği yapmaktadır. Canlı performanslar, şovlar, partiler bu mekânın vazgeçilmezidir. Ayrıca mekânda romantizmi yaşayabileceğiniz bir şarap evi mevcuttur.

Yine eğlence için tavsiye edebileceğimiz mekânlar arasında; Shakspeare Pub, Twenty Six, Passage, Night Room Bar, Majha, Live bulunmaktadır.

Eskişehir gezisi planlıyorsanız en ucuz Eskişehir uçak biletini sitemiz üzerinden kolayca alabilirsiniz. Şimdiden iyi uçuşlar ve keyifli tatiller…

Kampanya ve avantajlardan önce sizin haberiniz olsun!