Kolayyolculuk loading
Lütfen bekleyiniz
En Ucuz Uçak Biletini Buldunuz

Floransa Uçak Bileti ve Seyahat Rehberi

Floransa Uçak Bileti

Floransa şehri, Kuzey İtalya’nın Toskana bölgesinin başkenti olan güzel bir şehirdir. Ayrıca bir dönem İtalya Krallığına’da başkentlik yapmıştır. Dolayısı ile şehirde o dönemi yansıtan birçok tarihi eser bulunmaktadır.

İtalya’da bulunan Arno nehrinin etrafında kurulmuş olan bu şehrin yaklaşık nüfusu bir milyon civarındadır. İtalya’nın Rönesansı burada başlamıştır. Kültürü ve mimarisi ile eşsiz olan şehirlerden biridir ve bu nedenle fazlasıyla yerli ve yabancı turistin uğrak yeri olmuştur. Leonardo da Vinci ve Michelangelo gibi büyük sanatçıların yetiştiği bu şehir, sanat şehri olarak da adlandırılabilir çünkü Floransa’da oldukça önemli müzeler bulunmaktadır.

İlk tarihçilerden olan Machiavelli, Medici ailesinin isteği üzerine Floransa tarihini yazdığı Istorie Fiorentine adlı eseri meydana getirmiştir. Bu kitabı 1500'lü yıllarda yazmıştır. Dolayısı ile Floransa tarihi oldukça iyi bilinmektedir. Floransa’nın kuruluşu ise MÖ 59 yılında Jül Sezar’ın emri ile Arno Nehrinin etrafında kurulmuştur. Daha sonra Bizans İmparatorluğu ve Ostrogot istilalarına uğrayan bu şehrin nüfusu bir dönem 1000’e kadar düşer.

Eğer tatil için Floransa’ya gitmeyi düşünüyorsanız aşağıdaki seyahat rehberi niteliğindeki yazıyı incelemenizin size çok faydası olacaktır.

Floransa’ya Ne Zaman Gitmeli?

Ilıman iklimi olan Floransa, yaz aylarında oldukça sıcaktır ve fazlasıyla turist akınına uğramaktadır. Dolayısı ile bu aylarda giderseniz oldukça kalabalık bir şehirle karşılaşmış olacaksınız ve müze gibi girmek gezmek istediğiniz yerlerde kuyruklarla karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Sonbahar girildiği zamanda ise Floransa üzerindeki kalabalıktan kurtulmaya başlar. Bu dönemde gitmeyi tercih edecek olursanız daha rahat gezebilir ve daha iyi bir tatil geçirebilirsiniz. Çünkü hem çok kalabalık olmayacak, çok sıcak ya da çok soğuk da olmayacaktır. Bize sorarsanız Floransa’ya gitmek için en ideal zaman sonbahar ve ilkbahar dönemleridir. İlkbahar da sonbahar gibidir aşağı yukarı. Ama tabi ki tercih yine de sizin.

Floransa’ya Nasıl Gitmeli?

Floransa’ya gitmek için birçok seçeneğe sahipsiniz en kısa yoldan gitmek tabi ki de uçak seyahati ile mümkün. Yerel havayolu şirketlerimizin direkt uçuşu bulunmasa da,Türk Hava Yolları (THY) ile aktarmalı olarak hem Atatürk Havalimanı’ndan hem de Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan aktarmalı olarak Floransa’ya ulaşabilirsiniz. Aktarmalı uçuş tercik etmeyenler ise Air France, KLM veya Lufthansa’nın direct uçuşlarını tercih edebilir.

Floransa’da bulunan Peretola Havalimanı şehre 10 km uzaklıkta bulunmaktadır ve yakınlarda bulunan başka bir havalimanı da Pisa Havalimanıdır ve Floransa şehir merkezine uzaklığı da 100 km’dir.

Bunun dışında dilerseniz tren ile de seyahat edebilirsiniz. Ayrıca tren seyahati de sizin için oldukça keyifli olabilir. Çünkü İtalya’daki demir yolu sistemleri oldukça gelişmiştir ve kullanımı oldukça yaygındır. Avrupa’nın her yerinden de trenle Floransa’ya gitme imkanınız bulunmaktadır. Floransa merkezi tren istasyonu ise Santa Maria Novella tren istasyonudur. Dilerseniz sizin için bir seçenek de karayolu ile seyahat etmektir.

Eğer tercihinizi havayolundan kullanacaksanız sitemiz üzerinden uçak sefer saatlerini ve bilet fiyatlarını kolaylıkla karşılaştırabilir, kampanyaları takip edebilir, size uygun en ucuz Floransa uçak biletini kolaylıkla satın alabilirsiniz.

Floransa’da şehir içi ulaşımda otobüs ve tramvay gibi toplu taşıma araçlarını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ama bunun dışında zaten şehir küçük olduğundan yürüyerek de istediğiniz her yere gitmeniz mümkündür.

Floransa’da Nerede Kalmalı?

Floransa, İtalya'nın konaklama açısından en pahalı şehirlerinden biri olduğunu belirtmek isteriz. Ancak bununla beraber bütçenize uygun otel, motel bulabilmeniz mümkün olduğunu söylememiz gerekir. Açık hava müzesi olarak betimleyebileceğimiz Floransa’da pek çok otel büyük konaklardan ya da İtalyan Rönesans'ı döneminde varlıklı aileler tarafından yaptırılmış palazzo denilen binalardan devşirme.

Eğer bütçeniz uygun ise konaklama için şehir merkezini ve civarını tercih edebilirsiniz. Fakat eğer bütçeniz kısıtlı ise şehrin tarihi merkezi dışında kalmanızı öneririz. Ancak, bütçe açısından hesaplı olan tren istasyonu çevresindeki otellerin ziyaretçiler için çok emniyetli olmadığını belirtmek isteriz. Floransa'da büyük otel zincirlerinin şubelerini ise şehir merkezinden bir hayli uzakta bulabilirsiniz.

Floransa’da Ne Yemeli-İçmeli?

Floransa’ya gittiyseniz klasik ve harika İtalyan lezzetleri ile karşılaşacaksınız demektir. İtalya’daki yemeklerin çoğu zeytinyağı ile yapılır; bu yemeklerin lezzetinin sırlarındandır. Ayrıca pizza ve makarna da bilindiği üzere önemli bir yer teşkil etmektedir. Floransa’ya gittiğinizde restoran ve kafelerde domates soslu, mozerella peynirli ve fesleğenli pizza ve makarnaların fazlasıyla popüler olduğunu göreceksiniz. Ayrıca İtalya Şarabı ile de oldukça ünlüdür. Burada leziz bir şarap eşliğinde İtalyan lezzetleri sunulmaktadır. Şehirde size tavsiye edeceğimiz birkaç popüler mekan ise; Il Teatro del Sale, Trattoria Personale, Obika, Tamero, Mercato Cenrale, iO Osteria Personale’dir.

Floransa’da Nereleri Gezmeli?

Floransa’da oldukça etkileyici tarihi eserler ve yapılar vardır. Eşsiz mimarisiyle de turistlerde hayranlık uyandırmaktadır. Floransa’ya gidildiğinde kesinlikle görülmesi gereken yerler:

Piazza della Signoria (Signoria Meydanı): Neptün Çeşmesi ve Çakma Davud Heykeli gibi pek çok heykele ev sahipliği yapan bu meydanda oldukça güzel bir kilise de bulunmaktadır.

Uffizi Müzesi: Bildiğiniz üzere Floransa Müzeler Şehri olarak bilinmektedir. Bu şehrin en önemli müzesi de Uffizi Müzesi’dir diyebiliriz. Çünkü Rönesans döneminin Leonardo da Vinci, Michelangelo gibi en önemli sanatçılarının eserleri bu müzede sergilenmektedir.

Galeria Della Accademia: Michelangelo’nun Davud heykelinin ve daha bir çok eserinin bulunduğu bu müze de kesinlikle görülmesi gereken bir yerlerdendir.

Ponte Vecchio: Üzerinde binalar bulunan Floransa’nın meşhur köprüsünden şehri panoromik olarak seyredebilir ve fotoğraflayabilirsiniz.

Duomo di Firenze: Burası da Floransa’da bulunan ve Hristiyanlığı yansıtan oldukça ihtişamlı bir tarihi yapıdır.

Piazzale Michelangelo: Burası şehir merkezine yürüme mesafesi ile 20 dk uzaklıkta olan Michelangelo tepesidir. Buradan şehir oldukça hoş gözükmektedir.

Floransa’da Nerede Eğlenilir?

Floransa’da bulunan Colle Bereto bölgesi gece hayatı oldukça renkli ve hareketli olan bir yer; barlar ve mekanlar oldukça hoş. Bunun dışında Floransa’nın en keyifli yanı sokaklarıdır. Floransa’da oldukça farklı kokteyler hazırlayan Kokteyl Bar’lar bulunmaktadır. Ayrıca şehirde birçok festival düzenlenmektedir. Bunlardan bazıları;

Jazz & Co Müzik Festivali: Bu festivalde Slow Food International tarafından hazırlanan akşam yemekleri bulunmaktadır. Yemekler Jazz müziği ile beraber sunulmaktadır.

Festival Firenze Classica: Klasik müzik ve orotoryalarla birçok etkinlik ve gösteri düzenlenen bu festival de yine müzik severler için oldukça dikkat çekici olabilir. Bu festivalin yapıldığı zaman ise Temmuz ayına denk gelmektedir.

Festa di Anna Maria Medici: Medici ailesinden olan ve 1743 yılında vefat eden Anna Maria Medici için her yıl düzenlenen bu festivalde özel kıyafetler giyilerek onun mezarına gidilir.

Siz de İtalya’nın bu güzel şehri Floransa’ya giderek burada en özel sanat eserlerinin bulunduğu müzeleri, sanat eserlerinin ta kendisi olan sokakları ve mimari yapıları görmek, tarihi dokusuna ihtişamına şahit olmak istiyorsanız kesinlikle tatil planınıza Floransa’yı dahil etmelisiniz. Ayrıca sitelerden kampanyaları takip ederek erken rezervasyonla en ucuz Floransa uçak biletini bulup, seyahatinizi de daha uygun fiyatlara getirebilirsiniz. Bununla birlikte erken rezervasyon sadece uçak bileti için değil söylediğimiz gibi konaklama açısından otel fiyatlarındaki indirimleri yakalamanıza imkan sağlamaktadır. Roma ruhunu yansıtan bu küçük ve güzel şehri kesinlikle görmeli ve tatil anılarınızın arasına eklemelisiniz.

Kampanya ve avantajlardan önce sizin haberiniz olsun!