Kolayyolculuk loading
Lütfen bekleyiniz
En Ucuz Uçak Biletini Buldunuz

Helsinki Uçak Bileti ve Seyahat Rehberi

Helsinki Uçak Bileti

Finlandiya’nın güneyinde bulunan Helsinki, Finlandiya Körfezi’nin hemen kıyısındadır. Şehir, Finlandiya’nın nüfus olarak en kalabalık şehridir. Helsinki şehrinde konuşulan iki resmi dil vardır bunlardan biri Fince ve biri de İsveççedir. İsveç kökenli bir ülkede yer alan şehirde İsveççe de çok sık olarak kullanılır.

Helsinki Finlandiya’nın geçiş şehri olma özelliğini de taşımaktadır. Şehirde bulunan yapılar, bölgeden çıkarılan açık renkli granit taşlar kullanılarak inşa edildiğinden Kuzeyin Beyaz Kenti olarak da anılır. Finlandiya ülkesinin en önemli ticaret limanı Helsinki Limanı’dır. Bu liman Ocak ayından Haziran ayına kadar buzlarla kaplı olmasına rağmen büyük bir önem taşır.

Helsinki şehrinin kuruluşu 1550’li yıllara dayanmaktadır. O yıllarda İsveç Kralı I. Gustav tarafından şehrin şuan ki merkezinin 5 km kuzeyinde kurulmuştur. Deniz ulaşımı oldukça kolay olmasına rağmen Helsinki uzun bir süre önemsiz bir kasaba olarak kaldı. 1743 yılında Ruslar tarafından işgal edilen şehirde İsveç ile işbirliği yapılarak 1748 yılında Suomenlinna Kalesi yaptırılmıştır. Ancak Rusya ülkeden 1808 yılında tam anlamıyla çekilmiş ve bu süre zarfında gelişme gösteremeyen şehirde, bu yıldan sonra bir şehir yapılanma planı yapılmıştır. Bu plan 30 yıllık bir plandır. İkinci Dünya Savaşına kadar oldukça hızlı bir gelişme gösteren Helsinki İkinci Dünya Savaşı sırasında Sovyetler Birliği’nin bombardımanları yüzünden hasar almıştır.

Helsinki’ye Ne Zaman Gitmeli?

Eğer tatil planlarınızın arasında Helsinki seyahati varsa gideceğiniz zamanı önceden belirlemenizde fayda var. Finlandiya iklimi soğuk bir kuzey ülkesi. Karanlık kışlarında hava sıcaklığı Güneyde bazen -30°C, Kuzeyde ise -40°C’ye kadar düşebiliyor. Helsinki’de genel olarak kışlar soğuk ve uzun sürmektedir. Mayıs ayı itibari ile havalar ısınmaya başlar. Daha sonrasında Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları sıcaklık açısından oldukça iyidir. Eğer Helsinki’ye seyahat etmek istiyorsanız yaz ayları en uygun zaman olacaktır. Ama eğer siz kışı ve soğuğunu seviyorsanız hava koşulları yüzünden karşılaşma ihtimaliniz olan zorlukları göze alarak kış aylarında da Helsinki’ye gidebilirsiniz. Kuzeyin Beyaz Kenti’ni bir de beyazlar altında görmek oldukça hoş ve huzur verici olacaktır.

Helsinki’ye Nasıl Gitmeli?

Helsinki’ye gitmek istiyorsanız sizin için uçak ile seyahat etmek en mantıklı tercih olacaktır. Aktarmalı ve direkt uçuş seferleri bulunan Helsinki’ye istediğiniz şekilde seyahat edebilirsiniz. Türk Hava Yolları’nın ve SAS Scandinavian Airlines’ın Atatürk Havalimanı’ndan Helsinki’ye 3 saat 25 dakikalık direkt uçuşları olduğunu hatırlatmak isteriz. Aktarmalı Helsinki uçak bileti tercih edecek yolcular için diğer havayolu şirketlerine ait pek çok sefer olduğunu hatırlatmak isteriz. Aktarmalı uçuş tercih edecek yolcularımız için Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan da Helsinki’ye tarifeli sefer olduğu bilgisini vermek isteriz. Ülkenin en işlek havalimanı da şehrin 11 km kuzey batısında bulunmaktadır.

Eğer Helsinki’yi ziyaretinizin tarihini kesinleştirdiyseniz, sitemiz üzerinden araştıracağınız uçuş seferleri arasından en ucuz Helsinki uçak bileti fırsatını yakalayabilirsiniz. Böylece Helsinki seyahatinizi daha uygun bir fiyata gerçekleştirmiş olursunuz. Ayrıca erken rezervasyon yaptırarak da en ucuz Helsinki uçak biletini kendiniz için satın alabilirsiniz.

Ayrıca Helsinki’ ye vardığınızda şehir içi ulaşım oldukça rahat ve konforludur. Birincisi otobüs, tramvay, metro ve vapur gibi toplu taşıma araçları sık aralıklarla seferler düzenlemektedirler. Çok kalabalık olmayan bu şehirde toplu taşıma araçları ile seyahat etmek de oldukça rahat olacaktır.

Helsinki’ de Nerede Kalmalı?

Helsinki şehri çok büyük bir şehir olmadığı için konaklama yönünden çok sıkıntı çekmeyeceksiniz. Şehirde çok lüks ve pahalı oteller olduğu gibi uygun bütçeli konaklama hizmeti sunan oteller de bulunmaktadır. Uygun fiyatlarda otelleri seçerek tasarruf ettiğiniz bütçeyi de yeme içmede ya da hediye alıverişinde kullanabilirsiniz.

Helsinki’de konaklamak için en uygun bölgeler ise Katajanokka Adası, Esplanadi alışveriş bölgesi, Aleksanterinkatu alışveriş caddesi, Punavuori tarihi bölgesi ve Hakaniemi bölgesi’dir.

Helsinki’ de Ne Yemeli-İçmeli?

Eğer Helsinki’yi ziyaret ettiğinizde İsveç ve Rus lezzetlerinin karması olan bir mutfak ile karşılaşacaksanız. Deniz ürünlerinin vazgeçilmez olduğu bu mutfakta deniz ürünlerini bulabileceğiniz, Vanha Kaupppahalli adlı pazarda, deniz ürünlerini Finlandiya tarzında harika bir sunum eşliğinde sizlere sunacaktır.

Fin yemeklerini tatmak isteyenler Zetor Restoran’ı deneyebilirler. Fin mutfağı haricinde yemek için Vapiano (Italyan) veya mehşur Aleksanterinkatu Caddesindeki Santa Fe (Meksika) tercih edilebilir.

Ülkede Votka oldukça fazla tüketilir. Şehirdeki popüler mekanlar ise Ragu, Passio Keittio Ja Baari, Olo Ravintola’dır.

Helsinki’ de Nereleri Gezmeli?

Helsinki’ye gittiğinizde gezip görmeden sakın dönmeyiz diyeceğimiz birkaç yer hakkında bilgi vermek isteriz. Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki Helsinki küçük bir şehir olduğundan genelde gezilecek yerleri de birbirine oldukça yakındır. Dolayısı ile yürüyerek bile turistik yerleri gezmeniz mümkündür.

Suomenia Adası

Adaya Helsinki’den kalkan bir tekne ile ulaşım sağlanmaktadır. Burada deniz altı kalıntıları, kale ve birkaç müze bulunur.

Suomenia Kalesi

Suomenia Adası’nda bulunan bu kale Rus işgali yüzünden savunma amaçlı yapılmış bir yapıdır. UNESCO Dünya Mirasları arasına girmiş bir yapıdır.

Uspenski Katedral

Batı Avrupa’nın en büyük Ortadoks klisesi olan ve Rum mimarisi ile yapılmış bu katedral oldukça dikkat çekicidir. Senato Meydanı’ndan denize doğru ilerlediğinizde bu mekana ulaşacaksınız. Zaten altın kubbeleri ve yapısının genel ihtişamı ile fark etmemeniz mümkün değil.

Esplande Parkı, turistirk alışveriş yeri olan Market Square, Yanha Kauppahalli deniz ürünleri pazarı, Temppeliaukio Kilisesi, Kaisma Çağdaş Sanatlar Müzesi de kesinlikle Helsinki’de görmeniz gereken yerlerdendir.

Helsinki’de Nerede Eğlenmeli?

Helsinki’ de gece hayatı oldukça renklidir. Barlar, gece kulüpleri geç saatlere kadar açıktır. Ayrıca şehirde opera, tiyatro gibi birçok sanatsal etkinlik düzenlenmektedir. Bunun dışında da birçok festivali sahiplik eden Helsinki’de ne şekilde eğlenmek istiyorsanız kendinize uygun bir seçenek bulacağınıza emin olabilirsiniz. Helsinki’ ye gitmek ve bu anlatılanları canlı bir şekilde deneyimlemek için daha önceden ucuz Helsinki uçak bileti ve erken rezervasyonla çok uygun bir bütçe ile harika bir tatil yapabilirsiniz.

Şimdiden iyi uçuşlar ve keyifli tatiller…

Kampanya ve avantajlardan önce sizin haberiniz olsun!