Kolayyolculuk loading
Lütfen bekleyiniz
En Ucuz Uçak Biletini Buldunuz

Isparta Uçak Bileti ve Seyahat Rehberi

isparta Uçak Bileti

Isparta, gülleri ile ünlü Akdeniz Bölgesi’nin en önemli kent merkezlerinden birisidir. Yerleşim yeri olarak geçmişi oldukça eskiye dayanmaktadır -bilindiği kadarı ile Peloltik döneme kadar. Milattan önce 2000’li yıllarda Isparta’ya Luvi ve Arzava halkları gelmiş ve buraya yerleşmişlerdir. Daha sonra bu bölgeye milattan önce 1200'lü yıllarda Lidyalılar, Makedonyalılar ve Persler gelmiştir.

Milattan once 323’de Seleukos Hükümdarlığı altına giren Isparta daha sonrasında Bergama Krallığının hükmü altına ve sonra da Roma imparatorluğunun hükmü altına girmiştir. Isparta Roma İmparatorluğu’ nun altında kaldığı müddetçe tarihindeki en büyük gelişmelerden birini göstermiş ve Roma İmparatorluğu için önemli bir ticaret ve aynı zamanda piskoposluk merkezi haline gelmiştir. Daha Sonra Roma İmparatorluğu bölünmüş, bu sebeple önce Doğu Roma İmparatorluğu’nun hakimiyeti altına girmiş ve sonra da Bizans İmparatorluğu hakimiyetine girmiştir. İlk Türk topraklarına katılması ise Anadolu Selçuklu Devleti’nin egemenliği ile 1204 yılında olmuştur. Daha sonra bazı Türk beyliklerinde kalmış ve Osmanlı topraklarına dahil olması ise II. Murad zamanında olmuş ve 1500'lü yıllarda yine Isparta önemli bir ticaret merkezi olmuştur.

Isparta isminin geldiği yer ise Yunanlılar Isparta şehrinin ne kadar güzel olduğunu işitmişler, bunun üzerine bu şehrin güzelliğini ifade eden İs – Barid olarak anmışlardır. Bu isim böyle kalmış ve zamanla değişime uğrayarak önce Sparta olmuştur. Daha sonra değişmeye devam etmiş ve bugün ki son hali ile Isparta olarak anılmaktadır.

Isparta’ya Ne Zaman Gitmeli?

Akdeniz Bölgesi’nin kuzeyinde ve Antalya ile Göller Bölgesi civarında yer alan Isparta, iklim olarak Akdeniz’de bulunmasına rağmen tam olarak Akdeniz iklimi bulunmaz. Karasal iklimle Akdeniz iklimi arasında geçiş iklimine sahiptir. Isparta şehrinin Toros Dağları’ nın arkasında olması sebebi ile burada tam olarak Akdeniz iklimi yaşanmamaktadır.

Şehirde yazlar genel olarak oldukça sıcak ve yağışsız sürmektedir. Ancak kış mevsiminde de soğuk bir hava hakimdir. En çok yağış aldığı zamanlar kış ve ilkbahar mevsimleridir. Bu yüzden eğer Isparta’ ya gitmek istiyorsanız ilkbahar ya da yaz mevsiminin ilk ayları sizin için en uygun zamanlar olacaktır.

Isparta’ya Nasıl Gitmeli?

Isparta’ ya gitmek için birçok ulaşım alternatifiniz bulunmaktadır. Dilerseniz kendi otomobiliniz ile seyahat edebilir, isterseniz de otobüs ile yine karayolu seyahati yapabilirsiniz. Manisa şehrinden Isparta’ya karayolu dışında demiryolu ile de seyahat etmek mümkündür. Ayrıca Isparta’ya gidebileceğiniz bir seçenek de havayolu seyahatini tercih etmek olabilir. Bulunduğunuz şehirden en uygun alternatif hangisi ise onu seçebilirsiniz. Ancak uzak bir yerde oturuyor iseniz, sizin için en uygun olacak ulaşım şekli havayoludur. Çünkü hem çok daha kısa sürede varmanızı, hem de daha konforlu bir yolculuk yapmanızı sağlar. Ayrıca uzun yolculukların insanda oluşturduğu yorgunluk etkisinden de kurtulmuş olursunuz.

Eğer aklınıza hemen uçak biletlerinin yüksek fiyatlı olması konusu geliyorsa, o zaman hiç düşünmeyin çünkü siteden yapabileceğiniz erken rezervasyonlar ile kendinize en uygun ve en ucuz Isparta uçak biletini satın alabilirsiniz. Böylece hem uygun bir fiyatla yolculuk işini halletmiş, hem de oldukça keyifli, rahat ve kısa bir yolculuk ile varmak istediğiniz yere varmış olursunuz.

Uçak seyahati yapmayı düşünüyorsanız size en uygun kampanyaları değerlendirerek ucuz Isparta uçak bileti fırsatını yakalayabilirsiniz. Uçak ile seyahat ettiğinizde varacağınız havaalanı, Isparta ile Burdur il merkezlerinin arasında bulunan Isparta Süleyman Demirel havaalanına iniş yapmak durumundasınız. Bu havaalanına indikten sonra ulaşım konusunda zorlanacağınız herhangi bir durum söz konusu değildir. Buradan şehir merkezlerine otobüsler ve taksiler bulunmaktadır. Ayrıca dilerseniz araba da kiralayabilir istediğiniz şekilde seyahat edebilirsiniz.

Isparta’da Nerede Kalmalı?

Isparta’ ya gittiğinizde size sunulmuş konaklama ile ilgili farklı alternatifler söz konusudur. Bu alternatiflerden isterseniz otel seçeneklerini değerlendirebilir, isterseniz pansiyon, kiralık ev ya da kamp alanlarından yararlanabilirsiniz. Ayrıca arayışlarınıza ve bütçenize göre de farklı oteller bulabileceksiniz. Isparta’ da konaklayabileceğiniz en uygun bölge, Isparta il merkezi ve Eğirdir ilçesidir. Bu noktalar daha aktif ve konaklama seçenekleri daha fazla olan bölgelerdir.

Isparta’da Ne Yemeli-İçmeli?

Isparta tarım faaliyetleri açısından gelişmiş bir şehir olduğundan burada yemek kültürü de ona göre gelişmiştir. En bilinen lezzetlerinden biri Isparta Kebabıdır. Burada yapılan et yemekleri de oldukça lezzetlidir ve genelde hazırlanışında sebzeler, pirinç, bulgur ve yoğurt kullanılır. Isparta’ya gittiyseniz başlıca yöresel lezzetlerinden sayılan Tandır Kebabı, Tirit, Çömlek Kebabı, Keşkek, Oğmaç, Balık Dolması, Balık Yahnisi’ni denemeden dönmemenizi öneririz.

Isparta’da Nereleri Gezmeli?

Isparta ili Toros Dağları’nın arkasında yer alan harika bir doğaya sahip, yaşanılası illerdendir. Zaten 2015 yılında Türkiye’nin en yaşanılır ili olarak seçilen Isparta şehridir. Eski dönemlerden bu yana yerleşim yeri olarak kullanılan, Yunanlıların adından aşkla bahsettiği güzel göllerin ve dağların arasında güllerle dolu güzel bir şehir Isparta, bu kadar köklü bir geçmişe ve harika bir doğaya sahip bu şehirde de gezilecek birçok yer var:

Kızıldağ Milli Parkı

Şarkikaraağaç ilçesinde yer alan 60000 hektarlık alandan meydana gelen bu park, içerisinde doğa yürüyüşü yapabileceğiniz ve kamp yapabileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Ayrıca dağ evleri ve tırmanma alanları da var.

Zindan Mağarası

İçerisinde damlataşlar olan bu 765 metre uzunluğunda ve Roma döneminden beri kullanılan bu mağara Aksu ilçesinde, Aksu çayı vadisinde yer almaktadır.

Dündar Bey Medresesi (Taş Medrese)

Selçuklu hükümdarlarından II. Gıyaseddin Hüsrev döneminde han olarak inşaa edilen bu yapı daha sonra medreseye çevrilmiştir.

Adada Antik Kenti

Burası Isparta ilinin Sütçüler ilçesinde yer alan ilk bahsedildiği dönemlerin milattan önce 200’lü yıllar olduğu bu tarihi yapının içerisinde tapınakları tiyatro, mezar anıtları, bazilika ve daha birçok eser bulunmaktadır.

Eğirdir Kalesi

Bu kale Bizans dönemine ait olup Eğirdir ilçesinde yer almaktadır. Timur’ un Eğirdir’ i işgal ettiği sırada hasar gören bu kale daha sonra birkaç kez onarılmıştır.

Eğirdir Gölü, Yazılı Kanyon Tabiat Parkı, Kovada Gölü Milli Parkı, Isparta Müzesi gibi görülmeye değer daha pek çok yer olan Isparta, doğal ve tarihi miraslar açısından zengin bir şehirdir.

Isparta’da Nerede Eğlenmeli?

Isparta’da gezmek ve eğlenmek istiyorsanız kesinlikle milli parklar oldukça keyifli ve huzur verici olacaktır. Ayrıca tarihi eserleri de gezmek oldukça keyifli olabilir. Bunun dışında elbette Isparta’ da çok güzel kafeler, restoranlar, barlar ve eğlence yerleri vardır. Eğer Isparta’ya seyahat etmeye karar verdiyseniz şimdiden rezervasyon yaptırarak ucuz Isparta uçak bileti alabilirsiniz. Böylece bu güzelliklerle dolu şehirden mahrum kalmaz; güllerin ve göllerin şehri Isparta’ ya gözlerinizle şahitlik etmiş olursunuz.

Kampanya ve avantajlardan önce sizin haberiniz olsun!