Kolayyolculuk loading
Lütfen bekleyiniz
En Ucuz Uçak Biletini Buldunuz

İzmir Uçak Bileti ve Seyahat Rehberi

En Ucuz İzmir Uçak Bileti

“İzmir İzmir, İzmir dediğin nedir ki?

Önden Kordon, yandan Kadifekale, Üstten Hilton, alttan Roma tüneli.”

İzmir sevdalısı bir şair olan Yaşar Aksoy’un kaleminden dökülmüş bu şiir, adeta İzmir’e aralanan bir kapının anahtarı gibidir. İzmir’i özel yapan bir şehir olmasından öte, bir yaşam tarzı olmasıdır. Kendinizi bambaşka bir dünyada bulmak istiyorsanız rotanızı mutlaka İzmir’e çevirmelisiniz. Kahvaltıda doyumsuz boyozunun tadına bakmadan, İzmir’in manzarasının tadını çıkarmak için bir vapur gezisine çıkmadan, Şevki’de kumrunun alasını yemeden, Kızlarağası Hanı’nda kahve molası vermeden, Alsancak’ta eğlencenin doruklarına çıkmadanve Kordon’da güneşi batırmadan asla İzmir seyahatinizi tamamlamış sayılmazsanız.

Şayet bu yakınlarda ufak bir İzmir seyahati planladıysanız, mini rehberimize göz atmanızı ve kendinize bir gezi rota çizmenizi öneririz.

İzmir'e Ne Zaman Gitmeli?

Yazları sıcak ve kurak geçtiği, kış aylarında ise ılık ve yağış havanın hakim olduğu, kısacası Akdeniz ikliminin tüm özelliklerini bünyesinde bulunduran İzmir yılın her döneminde ayrı bir tat verecek bir şehirdir. Buna rağmen yerli ve yabancı turistin özellikle yaz aylarında yoğunlukla tercih ettiği çok açıktır. En yoğun olduğu dönem ise eylül – mayıs ayları arasındaki dönemdir.Biraz daha sakin bir ortam tercih ediyorsanız, özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarını tercih etmenizi önerebiliriz.

İzmir'e Nasıl Gitmeli?

İzmir’e ulaşım için havayolu, karayolu veya demiryolu ulaşımını tercih edebilirsiniz. Türkiye’nin en önemli turizm beldelerinden biri olması sebebiyle havayolu şirketlerinin oldukça fazla tarifeli sefer düzenlediği şehirlerdendir. Ok sayıda seferin olması, ulaşımda havayolunu tercih eden ve İzmir uçak bileti almak isteyen seyahat severlere büyük kolaylık sağlıyorlar.

İstanbul İzmir gidiş dönüş rotasında hava ulaşımını tercih edecekler için hem Atatürk Havalimanı’ndan hem de Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan İstanbul – İzmir uçuşunu gerçekleştirebilmek mümkün. Havayollarının rekabet halinde olması ve yaz döneminde tarifeli sefer sayısının maksimuma ulaşması İzmir için ucuz uçak bileti bulabilme ihtimalini bir hayli yükseltiyor. Eğer seyahat planınızı bir iki ay öncesinden yaptıysanız veya indirim dönemlerini takip ettiyseniz ucuz İzmir uçak bileti fırsatını yakaladınız demektir.

Ankara, Adana gibi Türkiye’nin diğer büyük şehirlerinden uçuş yapmayı planlayanlar için karşılıklı direkt uçuşların olduğunu da hatırlatmak isteriz.

İzmir'de Nerede Kalmalı?

Özellikle turizmin can damarlarından birisi olması sebebiyle İzmir’de hemen hemen her bütçeye uygun konaklama imkanı bulmak oldukça kolaydır. İzmir’de her tür konforu ve lüksü deneyimleyebileceğiniz 5 yıldızlı otellerden, sınırlı bütçeyle biraz daha mütevazi bir ortam bulabileceğiniz butik otellere ve pansiyonlara kadar çok geniş bir konaklama yelpazesi bulunmaktadır.

Özellikle yüksek sezon olarak bilinen mayıs-eylül aylarında yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Dolaysıyla tatil planlarına başladığınızda size uygun konaklama tesisi için önceden tercihinizi belirleyip rezervasyon yapmanızı öneririz.

İzmir'de Ne Yemeli-İçmeli?

İzmir hem dünya mutfaklarının seçkin örneklerini hem de Türk, Yunan, Rum, Boşnak ve Arnavut mutfaklarının kendi özelliklerini koruyarak harmanlandığı karma bir mutfağın lezzetlerini aynı anda bulabilmeniz mümkündür.

Çeşitli otlarla, deniz ürünleriyle ve tabi ki olmazsa olmazı zeytinyağı ile hazırlanmış değişik tatları bulabileceğiniz pek çok restoranı bir arada bulabilirsiniz.

Şehir geneline yayılmış şubelerinde kömür ateşinde hazırladığı kumruyu, turşuyla birlikte sunan Kumrucu Şevki’ye uğramayı ve kumruyu yerinde denemeyi unutmayın. Yalnız hangi şubesine giderseniz gidin sıra beklemeyi göze almanız gerekmektedir.

Geleneksel midye dolma dışında, Dünya mutfağının dokunuşlarıyla ve Anadolu mutfağının tatlarıyla harmanlanmış midye tencere yemeklerini de bulabileceğiniz Midyeli ise İzmir’in en meşhur restoranlarından biridir.

İzmir’in en meşhur yemeklerinden kelle söğüşü yerinde yiyelim diyorsanız, o zaman mutlaka Söğüşçü Hüseyin Usta’ya uğramadan dönmeyin.

Bu kadar güzel lezzetleri bir de tatlı ile taçlandırmak istiyorsanız, Karşıyaka Evim Pastanesi’ne uğrayıp milföye benzer bir hamuru koni şekline getirip içine muhallebi kıvamında bir krema, üzerine de pudra şekeri koyularak yapılan torpil isimli yerel tatlı ile finali yapabilirsiniz.

İzmir’in restoranlarının yanı sıra, boyoz, gevrek, kokoreç gibi sokak lezzetlerini de denemeden dönmemenizi öneririz.

İzmir'de Nereleri Gezmeli?

İzmir, binlerce yıllık bir geçmişe sahip olması sebebiyle bünyesinde bulundurduğu tarihi doku ile sizi büyüleyecektir. İzmir hem çok renkli yapısı, hem doğal güzellikleri hem de tarihi değerleri ile hemen hemen her seyahat sever için merak uyandıran bir şehirdir.

İzmir şehir merkezinde görülecek yerler kadar, İzmir civarında gezilecek yerler bulunduğunu ve buralara da İzmir kalkışlı turlar sayesinde gidebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

İzmir Saat Kulesi

Gezinize İzmir’in kalbinden, yani İzmir Saat Kulesi’nden başlamanızı öneririz.  Pek çok buluşmaya ev sahipliği yapan İzmir Saat Kulesi, Konak Meydanı’nda bulunmaktadır. 25 metre yüksekliğindeki bu yapı, 1901’de Sadrazam Mehmet Sait Paşa tarafından Fransız mimar Raymond Charles Pêr’e’ye yaptırılmıştır. Kule üzerinde bulunan saat ise Almanların hediyesidir. Fotoğraf meraklıları için hem gündüz canlılığını hem de gece ışıklandırmasını görüntülemek oldukça keyif vericidir.

Tarihi İzmir Kemeraltı Çarşısı

İstanbul’un Kapalı Çarşısı ne ise İzmir’in Kemeraltı Çarşısı da odur. Konak Meydanı’nın devamında ulaşabileceğiniz bu kalabalık çarşı şehrin tarihi alışveriş noktalarından birisidir. Yerli ve yabancı turistten oluşan yoğun kalabalık günün her saati karşınıza çıkacaktır.

Agora Harabeleri

Kazı çalışmalarının hala devam ettiği Agora Harabeleri ise İzmir’de ziyaret edilesi değerli bir diğer noktadır. Dışarıdan oldukça büyük bir kısmı görülen Agora Harabeleri’ne girişin ücretli olduğunu hatırlatmak isteriz.

İzmir Arkeoloji Müzesi

1927 yılında ziyarete açılan müze, 1984'ten beri Konak'ta Bahribaba Parkı içindeki modern müze binasında hizmet vermektedir. Efes, Bergama, Milet, Teos  ve İasos gibi Ege Bölgesi’nin çeşitli bölgelerinde yürütülen kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan ve Batı Anadolu tarihine ışık tutan eserler müzede ve müze bahçesinde sergilenir. Müzeye sivil giriş ücretinin 10 TL ve 18 yaş altına ücretsiz olduğunu unutmayın.

İzmir Tarihi Asansör Binası

Oldukça yüksek mesafeli iki caddenin arasındaki 58 metrelik kot farkını hızla çıkabilmek için 1907’de Nesim Levi tarafından inşa edilmiş tarihi asansör binasında çıkış ilginç bir deneyim olacaktır. Çıkış için her hangi bir ücret ödemenizin gerekli olmadığı bu asansör binasının yapım sebebi sadece ulaşımdır. İzmir şehir manzarasının en eşsiz görüntüsüne tanıklık edebileceğiniz yapının üst katında bulunan restorana uğramanızı öneririz.

Kordon Boyu

Şehir karmaşasının içinde kordon boyunca yürüyüp, manzaranın tadını çıkarmak muhteşem bir keyiftir. İzmirlilerin çiğdem dediği çekirdek eşliğinde, 7’den 70’e her yaştan insanın çimlere serildiği ve günün stresini attığı, denizin ve yosunun kokusunu iliklerinize kadar hissedebileceğiniz muhteşem bir yer. Arzu edenler, Kordon’da İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bisiklet kiralama hizmetinden faydalanarak Kordon’da bilet turu keyfini yaşayabilir.

Selçuk Antik Kenti

İzmir ilinin Selçuk ilçesi sınırları içerisinde bulunan ve önemli bir Roma kenti olan antik bir Yunan olan Efes, Klasik Yunan döneminde İyonya'nın on iki şehrinden biriydi. Kuruluşu Cilalı Taş Devri MÖ 6000 yıllarına dayanır. 1994'te UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi'ne dahil edilen Efes, 2015'te ise Dünya Mirası olarak tescil edilmiştir. Şehir merkezine 75 kilometre uzaklıkta olan Efes’i görmeden İzmir’den dönmeyin deriz.

İzmir'de Nerede Eğlenmeli?

Son derece renkli bir eğlence hayatına sahip olan İzmir’de her türlü eğlence anlayışına uygun mekan bulmakta asla zorlanmazsınız. Yüksek volumlü müzik eşliğinde sabahın ilk ışıklarına kadar dansa ve müziğe doymak isteyenleri de, sakin bir müzik eşliğinde dostlarla sohbeti tercih edenleri de mutlu edecek çok geniş bireğlence yelpazesi vardır.İzmir gece hayatı özellikle yaz aylarında çok daha fazla renklenmektedir.

“Shot shot keyif, yudum yudum muhabbet” sloganıyla hizmet veren Tektekçi’de 100’ün üzerinde shot çeşidinin tek tek tadına bakabilirsiniz.

Tüm yerli ve yabancı içki çeşitlerin bulunduğu DOY DOY’da keyifli ve sıcak bir ortam sizi bekliyor olacak. İngiliz Pub keyfini yaşayabileceğiniz DOY DOY, şehirlerarası dart turnuvalarına da ev sahipliği yapıyor.Bu eğlenceye ortak olmak istiyorsanız fırsatı kaçırmayın.

Eğlencenin, dansın ve müziğin tadına doyasıya varmak istiyorsanız bir de Öküz’ü denemelisiniz. Marjinal görselleri, dünya mutfağından seçkin lezzetleri, çılgın ekibi ve muhteşem DJ performansları ile bambaşka bir atmosferde bulacaksınız kendinizi.

Şüphesiz İzmir’de yapılacaklar bu yazdıklarımızla sınırlı değil, ancak limitlerinizi zorlamak ve unutamayacağınız bir tatil yaşamak istemez misiniz? Ucuz İzmir uçak bileti ve konaklama fırsatı yakaladıktan sonrageriye sadece İzmir için valizinizi hazırlamak kalıyor.
Şimdiden rahat uçuşlar ve keyifli tatiller…

Kampanya ve avantajlardan önce sizin haberiniz olsun!