Kolayyolculuk loading
Lütfen bekleyiniz
En Ucuz Uçak Biletini Buldunuz

Kahramanmaraş Uçak Bileti ve Seyahat Rehberi

Kahramanmaras Uçak Bileti

İpek yolu ve Baharat yolu üzerine kurulmuş olan Kahramanmaraş ilimiz aynı zamanda birçok medeniyete de beşiklik etmiştir. Bunun yanında doğal güzellikleri ve birçok iklimi bünyesinde barındırması tabii güzellikler yönünden de zengin olmasını sağlamıştır.

Kahramanmaraş, son dönemlerde hızla gelişen ekonomisi ve turizm konusunda yapmış olduğu ataklarla yerli ve yabancı birçok turistin uğrak yeri olmayı başarmıştır. Kendi adıyla özdeşleşen birçok tat ve lezzete de sahip olan Kahramanmaraş bu unvanıyla da kendini tanıtmayı başarmıştır.

Kahramanmaraş’ın Kurtuluş Savaşı döneminde de top yekûn direniş göstermesi büyük takdir toplamış ve bu takdir Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Mustafa Kemal Atatürk’ün onayıyla 5 Nisan 1925 tarihinde İstiklal Madalyasıyla onurlandırılmıştır.

Kahramanmaraş aynı zamanda 2012 yılında çıkarılan kanunla Büyükşehir statüsü kazanmıştır.

Kahramanmaraş’a Ne Zaman Gitmeli?

Kahramanmaraş 3 farklı bölgenin (Akdeniz Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi, Güneydoğu Anadolu) kesiştiği bir ilimizdir. Bu yüzden farklı iklim koşullarını bünyesinde barındırmaktadır. Kahramanmaraş için şu tarihte veya bu zamanda gidilir demek bizce hem bir kısıtlama hem de haksızlık olur.

Kahramanmaraş yılın farklı zamanlarında farklı iklim koşullarıyla eşsiz doğal güzelliklerini sunmak için ziyaretçilerini beklemektedir.

Kahramanmaraş’a Nasıl Gitmeli?

Kahramanmaraş için doğu ile batının buluşma noktası demek sanırız yanlış olmaz.

Üç farklı bölgenin kesişme noktası özelliğini taşıyan Kahramanmaraş’a hem kara hem de demir yolu ağı ile ulaşabilmek mümkün. Bu gelişmiş trafik ağının olması şehre ulaşımı daha kolay ve cazip kılmaktadır. Pek çok ilimizden günün farklı saatlerinde kalkan otobüs seferleriyle şehre ulaşmak mümkündür.

Ayrıca şehir merkezine 8 km uzaklıkta bir havalimanı bulunmaktadır. THY ve Anadolujet havayolu şirketlerinin haftanın her günü İstanbul ve Ankara’dan düzenlemiş olduğu seferlerle şehre ulaşmak mümkündür. Ayrıca Sabiha Gökçen Havaalanı’nı tercih eden yolcularımız için Pegasus Hava Yolları’nın da seferleri bulunduğunu hatırlatmak isteriz.

Kahramanmaraş’ta Nerede Kalmalı?

Kent merkezinde Clarion Otel, Sular Otel, Alcazar Otel, Ramada Otel gibi lüks mekânlarda kalmak mümkün. Bunun yanında farklı bütçelere hitap eden farklı konseptlerde otel, apart otel, pansiyon seçenekleri bulunmaktadır. Ayrıca resmi kurum ve kuruluşlarında misafirhaneleri bulunmaktadır.

Kahramanmaraş’ta Ne Yemeli – İçmeli?

Kahramanmaraş mutfak kültürü olarak çok farklı tat ve lezzetlere ev sahipliği yapmaktadır. Akla ilk gelen şehrin adıyla efsaneleşmiş keçi sütünden yapılan “Maraş Dondurması”dır. Maraş dondurmasının ünü sadece ülkemizle sınırlı kalmamıştır. Şöhreti dünyanın birçok yerine ulaşmıştır. Bu efsane tadı hem yerinde tadarak hem de özel paketlerle sevdiklerinize götürebilirsiniz. Yöreye özgü yetişen farklı tat ve aromasıyla “Maraş Biberi” de mutfaklarda yerini almaktadır.

Yine yöreye özgü yetişen çam fıstıklarından yapılan “Maraş Fıstık Ezmesi” tadacağınız farklı lezzetler arasında kesinlikle yer almalı.

Şehrin geçim kaynaklarından biri olan hem de şehre özgü farklı bir lezzet olan “Maraş Tarhanası” yine yenilecek lezzetler arasında yer almaktadır. Hem kuru olarak tüketilebilir. Hem de çorba şeklinde tüketimi mevcuttur.

Taş fırınlarda üretilen kendine özgü sıcak tatlı ve tuzlu çeşitleriyle “Maraş Çöreği” tadılacak lezzetler arasında yer almakta. Kahramanmaraş’a özgü farklı bir tat olan “Maraş Samsa ve Köpük Sucuğu” yine unutamayacağınız bir lezzet olacaktır.

Şehir ile efsaneleşen “Eliböğründe” yemenizi öneriyorum. Sıcak bir lavaş ekmeğinin yanında ikram edilen bu yemek damağınızda eşsiz bir tat bırakacak. İçli köfte yine şehrin kendine has bir üslubu ile damak zevkinize hitap edecek.

Şehir merkezinde 7/24 açık olan Kahramanmaraş’a özel mercimek ve paça çorba yapan mekânlar mevcut. Özellikle siyah olarak adlandırılan paça çorbasından içmenizi tavsiye ediyoruz. Unutmadan “Ekşili Çorba, Yanyana, Ekşili Aya Sulusu” gibi efsane tatları da tatmadan şehirden ayrılmayın.

Kahramanmaraş’ta Nereleri Gezmeli?

Germanicia Antik Şehri

Kent merkezinde bir kazı sırasında ortaya çıkarılan Geç Roma dönemine ait eşsiz mozaikleri kesinlikle görmelisiniz.

Kapalı Çarşı

Yine kent merkezinde bulunan ve şehrin en işlek caddelerinin biri üzerinde olan bu tarihi mekânda Kahramanmaraş’a özgü yöresel tatları ve el işçiliği ürünleri bulabilirsiniz.

Eshabı-ı Kehf

Afşin ilçesine 6 km kilometre uzakta olan bir külliye üzerine kurulu bir mağaradır. Birçok semavi din tarafından önemsendiği için yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeridir.

Kahramanmaraş Kalesi

Şehrin tam ortasında bulunan ve Hititliler döneminden kalan bu eşsiz yapı şehre ayrı bir atmosfer katmaktadır.

Kahramanmaraş Müzesi

Şehir merkezinde bulunan ve farklı dönemlere ait birçok eseri bünyesinde bulunduran “Kahramanmaraş Müzesi” yerli ve yabancı birçok turistin ilgi odağıdır.

Uludaz Tepesi

Şehrin 65 kilometre uzağında bulunan bu tepe doğaseverlere ve birçok fotoğraf sanatçısına ilham kaynağı olmuştur. Tepe üzerinde milyonlarca uğur böceği kolonisine rastlamanız mümkün. Ayrıca Haziran ayı içerisinde “Uludaz Uğur Böcekleri Şenlikleri” düzenlenmektedir.

Döngel Mağaraları

Doğal sit alanı olarak ilan edilen bu bölge Kahramanmaraş – Kayseri Karayolu üzerindedir. Birbiri ile bağlantılı 3 farklı mağara bulunmaktadır. Aynı zamanda döngel çayının doğuş yeridir. Arazide bir izcilik kampı da mevcuttur.

Tekir Yeşilgöz Mesire Alanı

Kahramanmaraş – Göksün karayolu üzerindedir. Eşsiz bir yeşillik ve mavilik burada buluşmaktadır. Çınar ve söğüt gölgesinde güzel bir piknik deneyimi yaşayabilirsiniz.

Ilıca Kaplıcaları

Şehrin 72 kilometre kuzeyinde yer alan bu şifa kaynağı yer yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Su kalitesi bakımdan da Türkiye’nin sayılı kaplıcaları arasında yer almaktadır.

Ekinözü İçmeleri

Yine bir şifa kaynağı olma özelliği taşıyan Ekinözü Kaplıcaları Kahramanmaraş’ın Ekinözü ilçesinde bulunmaktadır.

Başkonuş ve Yavşan Yayları

Başkonuş Yaylası Kahramanmaraş – Andırın karayolunun 55. km’sinde bulunmaktadır. 1850 metre yükseklikteki bu yerde Sır barajının maviliği ve doğanın eşsiz güzelliği ile baş başa kalacaksınız. Yavşan Yaylası il merkezine 36 kilometre mesafededir. Yaylada bölgeye özgü birçok endemik bitki topluluğu yaşamaktadır.

Menzelet Barajı ve Ali Kayası

Kahramanmaraş – Kayseri karayolu üzerinde yer alan bu eşsiz güzellikteki Menzelet baraj gölü mavinin en güzel tonlarını sizler için sergileyecek. Aynı zamanda barajın güney kısmında yer alan sarp kayalıklardan biri olan kayası eşsiz bir doğa sizi baş başa bırakacak.

Tarihi Maraş Konakları ve Hanları

Birçok tarihi döneme şahitlik eden kentte günümüze kadar gelen ve sivil mimarinin önemli eserleri arasında yer alan konak ve hanlar bulunmaktadır. Kocabaş Konağı, Mahmut Arifi Paşa Konağı, Dedeoğlu Konağı gibi mekânları ziyaret rotanıza ekleyebilirsiniz.

Ayrıca Taş Han, Kâtip Han gibi yerleri de görmenizi tavsiye ediyoruz.

Bunun yanında şehrin farklı noktalarında bulunan; Ulu Camii, Hatuniye Camii, Taş Medrese, Çukur Hamamı, Ceyhan Köprüsü, Andırın Geben Kalesi, Andırın Azgıt Kalesi, Andırın Haştırın Kalesi, Afşin Hurman Kalesi, Çukurhisar Kalesi gibi tarihi mekânlar ziyaret edilebilir.

Kahramanmaraş’ta Nerede Eğlenmeli?

Batı bölgelerimizde yer alan eğlence sektörü Kahramanmaraş ilinde pek gelişmemiştir. Fakat hoş sohbetler ve güzel vakit geçirebileceğiniz bazı yerler önerebilirim. Bunların başında Yaşar Pastanesi (MADO), Ferah Pastanesi (EDO) Kervan Han Pastanesi(ALPEDO) yer almaktadır.

Bu arada son bir hatırlatma yapmak gerekirse Kahramanmaraş’tan ayrılmadan önce sevdiklerinize götürebileceğiniz yöreye özel yapılmış bazı ürünler vardır. Bunlar arasında el yapımı “Hartlap Bıçağı”, yöreye has yemeni ve çarıklar, bakırcılar çarsısından alabileceğiniz kırmızı bakır işlemeli ürünler, Maraş işi sim ve sırma ve son olarak söyleyebileceğim el işçiliği ile yapılmış olan ceviz oyma çeyiz sandıkları, tepsiler, kutular alabileceğiniz hediyeler arasında yer alabilir.

Kahramanmaraş seyahat planları yapmaya başladıysanız, ucuz Kahramanmaraş uçak bileti ve konaklama fırsatını yakaladıktan sonra Kahramanmaraş’ın tadını çıkarmanızı tavsiye ederiz.

Şimdiden rahat uçuşlar ve keyifli tatiller…

Kampanya ve avantajlardan önce sizin haberiniz olsun!