Kolayyolculuk loading
Lütfen bekleyiniz
En Ucuz Uçak Biletini Buldunuz

Katanya Uçak Bileti ve Seyahat Rehberi

katanya ucak bileti

İtalya'nın Sicilya Adası'na bağlı bir bölge olan Katanya, İyonya denizi kıyısında bulunmaktadır. Sicilya Adası'nın en önemli ve en büyük 2. kentidir. Konumu bakımından Avrupa'nın en yüksek ve aktif bir dağı olan Etna Yanardağı eteklerinde kurulmuştur. Belli aralıklarla patlayan yanardağ, Avrupa'nın hava ulaşımını kötü bir şekilde etkilemektedir.

Bölgenin diğer tarafında bulunan Simon Nehri'nin İyonya denizine karıştığı yerde Katanya limanı bulunmaktadır. Bu liman, Katanya halkı için en önemli gelir kaynağı olmaktadır. Ayrıca bölgede birçok koy bulunmaktadır. Her yıl binlerce turistin akın ettiği bu koylar, Katanya turizmi için en büyük avantaj durumundadır. Para birimi Euro olan bölgede, resmi dil İtalyancadır. Katanya, Türkiye saatine göre 1 saat geridedir.
 

Katanya'ya Ne Zaman Gitmeli?

Afrika ikliminin hakim olduğu bölgede, yaz ayları 35 derecenin üzerinde sıcaklık olmaktadır. Kış aylarında ise sıcaklıklar 5 derecenin altına inmemektedir. Fakat ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde aşırı yağış alan bölgeye gitmek için en uygun zaman dilimi, Nisan-Haziran veya Eylül-Ekim arasındadır. Bu aylarda gidecek olan misafirler için bir diğer avantaj da resmi tatillerin henüz başlamamış olmasıdır. Böylece yoğun kalabalığın olmadığı sakin ve eğlenceli bir tatil geçirebilirsiniz.
 

Katanya'ya Nasıl Gitmeli?

Katanya Fontanarossa Havalimanı’na, Türk Hava Yolları’nın İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan haftanın belirli günleri 2 saat 20 dakika süren tarifeli direkt uçuşu olduğu bilgisini paylaşmak isteriz. Ayrıca KLM ve Aitalia hava yolu şirketleri ile aktarmalı uçuş gerçekleştirmek de mümkün. Yıl boyunca farklı dönemlerde yapılan kampanya ve indirimlerden haberdar olmak için sitemizi takip edebilir, seyahatiniz için en uygun Katanya uçak biletini bulabilirsiniz.
 

Katanya'da Nerede Kalmalı?

Konaklama yapılacak en ideal bölgeler Duomo Meydanı ve Kale çevresidir. Ayrıca bölgedeki konaklama fiyatlarının yüksek olduğunu belirtmekte fayda var. Katanya lokasyonunda birçok otel seçeneği bulunuyor. Bunlardan en ilgi çekici olanlar Maculnia ve Apertamento Catania Storica'dır. Lüks otellerde konaklamak isteyenler için Una Place Hotel ve Romeo Villa Hotel'i tavsiye edebiliriz. Orta düzey otellerde konaklamak isteyenler için ise Romano Palace Hotel, Sheraton Catania Hotel ve Libert Hotel sıkça tercih edilenler arasındadır. Tercihinizi uygun fiyatlı otellerden yana kullanmak isterseniz eğer; Rubens Catania Hotel, De Curtis Palace, Strange Home, Maiorana Hause ya da Vesta Apartments ideal bir seçim olabilir. Ayrıca tatil öncesinde kolayyolculuk.com adresini ziyaret ederek dilediğiniz otel için rezervasyon yaptırabilir ve indirimlerden yararlanabilirsiniz.

Katanya'da Ne Yemeli-İçmeli?

İtalyan mutfağının sıkça tercih edildiği bir şehirdir. Liman kenti olması ile deniz ürünleri tüketimi de oldukça fazladır. Çeşitli soslar eşliğinde hazırlanan balıklar, Akdeniz mutfağını aratmayacaktır. Katanya'nın yöresel lezzetlerinden biri olan ve peynir, salça, bezelye ve etten oluşan 'Tavola Calda' mutlaka tatmanız gerekenler arasındadır. Ayrıca Benedictine bölgesine sıralanmış at eti pişiren restoranların varlığından haberdar olmanızda fayda var. At eti sevmeyenlerin kesinlikle bu bölgeden yemek yememesini önermekteyiz. İtalyan mutfağının en ünlü lezzetlerinden biri de risotto salatası ve fesleğenli makarnasıdır. Daha önce tatmamış olanlar için kaçınılmaz bir fırsat olabilir. Düşük maliyetle yemek faslını sonlandırmak isteyenler için ise balık pazarındaki fast-food restoranları tavsiye edebiliriz.

Katanya'nın kaliteli ve en popüler mekanları Al Tortellino, Da Antonio, Eat Pizzeria ve Thai Princess isimli restoranlardır. Genellikle Duomo Meydanı civarında bulunan bu restoranlarda damak tadınıza uygun lezzetler bulabilirsiniz.

Katanya'da Nereleri Gezmeli?

Öncelikle toplu taşıma için otobüslerden faydalanmanın doğru bir tercih olmayacağını hatırlatmakta fayda var. Otobüs hizmetlerindeki kısıtlı erişimden dolayı boşa masraf yapmamanızı öneririz. Şehri yürüyerek keşfetmek daha uygun ve daha basit olacaktır. Alışveriş yapmak isteyenler için Katanya'nın yerel butik ve dükkanlarını tavsiye edebiliriz. Bölgede Sicilya mafyasının büyük bir etkisi olduğu için alışveriş merkezlerine haraç uygulaması başlatmışlardır. Bu sebeple hem turistler hem de yerel halk tarafından protesto amacı ile sadece küçük dükkan ve esnaflardan alışveriş yapılmaktadır. Bölgeye ait yöresel kıyafetler, hediyelik eşyalar gibi dilediğiniz ürünü uygun fiyata alabileceğiniz bir çok dükkan bulunuyor.

Katanya, hem doğal hem de tarihsel anlamda gezilecek bir çok alternatif sunmaktadır. Adanın en önemli kentlerinden biri olması, fazlasıyla doğal güzellikleri barındırıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Kültürel ve sanatsal yapıları ile de dikkat çeken kentin en ünlü özelliği, volkanik bir dağı içerisinde barındırmasıdır.

SantAgata Katedrali
Katanya'lı ünlü opera bestecisi Vincenzo Bellini'nin mezarı bu katedral içerisinde bulunmaktadır. Yapı, Normanların Katanya'yı fethetmesinden hemen sonra 251 yılında ölen Sainth Agatha anısına yapılmıştır. 1693 yılındaki depremde hasar gören yapı, 1736 yılında tekrar yapılmıştır. Muazzam bir iç tasarıma sahiptir. Katedral, Via Vittorio bölgesinde bulunmaktadır.

Badia Santagata
Sekizgen kubbeye ve eşsiz bir cephe mimarisine sahip olan yapı, Giovanni Battista Vaccarini tarafından yapılmıştır. Yapının eşit olmayan uzunlukta dört adet kolu vardır. Bu sebeple dikkat çeken yapının batı girişinde ise dört uzun silahlı rahibe galerisi bulunuyor.

Duomo Meydanı
18.yüzyılda barok tarzında inşa edilmiş bir meydandır. Etrafında SantAgata Katedrali ve Katanya Katedrali bulunmaktadır. Geçmişten günümüze kadar gelmiş bu tarihi yapılar, en çok ziyaret edilen bölgelerdendir. Ayrıca meydanın ortasında birçok heykel görebilirsiniz.

San Nicolo Arenası
1702 yılında inşaatına başlanmış ama tam olarak bitirilememiştir. İhtişamlı kubbesi ve tasarımı ile dikkat çeken yapı, en gözde turistik mekanlardan biridir. 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olan arenanın kubbesine çıkılması serbesttir.

Ursino Kalesi
1200'lü yıllarda 2. Frederick tarafından savunma amacıyla yapılmıştır. Lav taşlarından oluşan kalenin dört tarafı kuleler ile çevrilidir. Mimari açıdan gözü doyurmayan bir kale olsa da tarihi bir yapı olduğu için gidilecek yerler arasında bulunmaktadır.

Etna Caddesi
Duomo Meydanından kuzeye doğru gittiğinizde büyük cadde ve sokakların olduğu bölgede Etna Caddesini görebilirsiniz. Etna Yanardağı'na doğru uzanan uzun bir caddedir. Bu bölgede bir çok kafe ve butik tarzı dükkanlara rastlamanız mümkündür. Tarih kokan bir havası olduğu için Katanya'nın büyülü sokaklarında kaybolabilirsiniz.

Etna Yanardağı
Yanardağın yüksekliği her patlamadan sonra değişebilmektedir. İtalya'nın en yüksek dağı olduğu gibi aktif olan tek volkanik dağıdır. Etna Yanardağı'nın etrafında bitki örtüsü yoktur. Yanardağın yol açtığı volkanik patlamalar, dağın belli kesimlerine kadar bitki yetişmesini engellemektedir. Düzenlenen turlar ile yanardağı görebilir, volkanik kayalıkların üzerinde yürüyebilirsiniz. Farklı bir deneyim için Etna Yanardağı'nı mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Roma Tiyatrosu
Antik tiyatro, 2.yüzyılın sonunda inşa edilmiştir. Oditoryum ve iki adet girişi ile birlikte yaklaşık 100 metrelik çapa sahiptir. Oturma alanları mermerden, basamakları ise lavdan yapılan tiyatro mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir.

Katanya'da Nerede Eğlenmeli?

Gece hayatının aktif olduğu bir bölgedir. Gece kulüpleri ve barlar, genellikle kale çevresinde ve Piazza Bellini bölgesinde bulunmaktadır. Tarzınıza uygun gece kulüpleri ve barları rahatlıkla bulabilirsiniz. Salı günleri öğrenci partileri yapıldığı için sokaklar kalabalık ve renkli olmaktadır. Sıcaklığın yüksek olduğu bir kent olduğu için açık hava kulüpleri ve sokaklar daha fazla rağbet görmektedir. Mezza Parola, 22 Lounge Bar, Birretteria ve Empire Risto Lounge, şehrin ünlü mekanları arasındadır.

Ayrıca Katanya'da düzenlenen festivallere katılarak tatilinize renk katabilirsiniz. Aralık ayında düzenlenen Etna Festivaline katılabilir ya da Temmuz ayında ki Tango Festivali ile unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz.

Kısacası keyifli bir Katanya tatili için vakit kaybetmeden ucuz Katanya uçak bileti edinmenizi öneririz.

Şimdiden rahat uçuşlar ve keyifli tatiller…

Kampanya ve avantajlardan önce sizin haberiniz olsun!