Kolayyolculuk loading
Lütfen bekleyiniz
En Ucuz Uçak Biletini Buldunuz

Köln Uçak Bileti ve Seyahat Rehberi

Köln Uçak Bileti

Almanya’nın dördüncü büyük kenti olan Köln’ün bilinen geçmişi M.Ö.38’e kadar dayanmaktadır. Orta Çağ’dan beri ticari merkez olma özelliğini koruyan Köln’ün tarihi Roma İmpartorluğuna kadar uzanmasına rağmen şehirdeRoma döneminden kalma esere rastlamak neredeyse imkansızdır. Bunun en önemli nedenlerinden biri II. Dünya Savaşının sonlarına doğru Amerikan ve İngiliz hava kuvvetlerince şehrin ciddi biçimde bombalanmış olmasıdır.

Bombalamanın ardından şehirdeki nüfus azaldığı gibi şehrin % 90’ı yerle bir edilmiştir. Savaşın ardından tekrar inşa edilen şehirde çarpık yapılaşmanın izleri çok rahatlıkla görülebilmektedir. Tüm bu olumsuzluğa rağmen Köln he kadar uzun kalsanız da hep ekik bir şeyler yapmışsınız gibi bir his bırakan bir şehirdir. Köln’de gezilmesii görülmesi ve yapılması gerekenleri şüphesiz bu yazıya sığdırmak imkansız ancak bu mini rehber ile seyahat severlere rotalarını oluştururken bir nebze olsun fikir vermek istedik.

Köln’e Ne Zaman Gitmeli?

Köln şehri Almanya’nın diğer şehirleri gibi yılın her vaktinde turistik ziyaretlere açık bir şehirdir. Bu şehri ziyaret etmek için herhangi bir özel zaman aralığı belirlemeniz gerekmez. Ancak amacınız Köln sokaklarını karış karış gezmekse elbette sokağa çıkılabilecek havaları ziyaret için tercih etmeniz gerekir. Bu havalar da genel olarak her sene Nisan ayında başlamaktadır ve Eylül ayına kadar sürmektedir.

Köln’e Nasıl Gitmeli?

Türkiye’den Köln şehrini ziyaret etmek isteyenler için ülkemizin hemen her yerinden Köln’e direkt ve aktarmalı uçuşlar olduğunu hatırlatmak isteriz. Türklerin bu kadar yoğun olduğu bir bölge olması sebebiyle çok yerli havayolu şirketlerinin gün içinde pek çok tarifeli seferi bulunmaktadır. Yabancı havayolu şirketlerininde bölgeye yoğun seferleri mevcuttur. Uçuş süresi yaklaşık 2 saat 30 dakikadır.

İstanbul – Köln gidiş dönüş yapacak yolcular için hem Atatürk Havalimanı’ndan hem de Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan uçuş yapabilmek mümkündür. Şayet seyahat planlarınızı yapmaya başladığınız an size uygun saat ve gün için uçak biletinizi önceden alırsanız ucuz uçak bileti şansı yakalayabilirsiniz. Özellikle dönüş tarihiniz de kesin ise Köln uçak biletinizi gidiş dönüş almanız daha hesaplı olacaktır. Seyahat tarihleriniz esnek ise havayollarınn belli dönemlerde düzenlediği kampanyaları takip etmenizi tavsiye ederiz.

Uluslararası Köln/Bonn Havalimanı, Köln şehrinin merkezine yaklaşık yirmi kilometrelik uzaklıkta bulunur. Dolayısıyla buradan Köln merkezine ulaşım çok kolaydır. Şehirdeki trenler sürekli sefer yapmaktadır ve yolcuları havalimanından şehre ortalama on beş dakikada taşımaktadır. Bu hızlı trenler sayesinde Köln’e ulaşmak isteyenler için taksi ikinci planda kalmıştır.

Köln’de Nerede Kalmalı?

Köln’e gidecekseniz ve burada konaklayabileceğiniz herhangi bir yakınınız bulunmuyorsa, Köln’de konaklamak için hemen hemen her bütçeye uygun pek çok alternatif olduğunu hatırlatmak isteriz. Ünlü Ren Nehri’nin kıyısında yer alan bölgeler konaklamak isteyen turistler için idealdir. Böylece tarihi bir yerde, doğal bir güzellik içerisinde konaklamış olursunuz. Konakladığı yerlerin gece yaşamına yakın olmasını isteyenler ise daha çok Neustadt Nord isimli bölgeyi tercih etmelidir. Bu bölge her zaman canlı bir bölgedir ve bölgedeki eğlence mekanları sürekli açıktır.

Bunların dışında farklı ve alternatif bir konaklama bölgesi arayışında olanlar için Deutz bölgesi önerilebilir. Bu bölge diğer bölgelere oranla çok daha sakin ve durgundur. Ayrıca bölgenin güzel bir manzarası vardır. Manzara, sessizlik, sakinlik ve huzur isteyenler, Köln’de Deutz bölgesini tercih edebilir. Otel tercihi bakımından ise herhangi bir şüphe duymaya gerek yoktur. Çünkü Köln bölgesindeki otel alternatifleri çok fazladır. Her ne kadar gittiğiniz gün içerisinde, daha önce rezervasyon yaptırmaksızın çok güzel bir otelde, uygun fiyatlar ile konaklayabilecek olsanız da bizim önerimiz rezervasyonu yaparak gitmeniz yönünde olacak.

Köln’de Ne Yemeli-İçmeli?

Köln’e ulaştığınızda bu şehrin tam anlamıyla turistler için dizayn edilmiş bir şehir olduğunu kolaylıkla göreceksiniz. Dolayısıyla Köln’de turistlere hitap eden her türlü damak zevkini memnun edecek mekanlarının sayısı oldukça fazladır. Yerel olarak ele aldığımızda Köln mutfağı yine Almanya’nın en zengin mutfaklarından bir tanesi olarak kabul edilir. Almanya’nın Köln şehrine gidecek olanlar bu bakımdan değişik lezzetleri tatma fırsatı bulabilir. Bu yemeklerden bir tanesi Himmel un Aad adı verilen yemektir.

Köln’den çıkarak bütün Alman mutfağına yayılan bu yemek, soğan, elma ve patatesten yapılan bir çeşit püre yemeği… İlk başta içerik bakımından kulağa hoş gelmese de, cennet ve cehennem anlamına gelen bu yemek, gerçekten de yöreye özgü çok lezzetli bir yemek… Sosis ise Alman mutfağının bir diğer önemli unsuru… Bu unsurun kullanıldığı Flönz isimli yemeği Köln bölgesinde kolayca bulabilir ve tadabilirsiniz. Anadolu’da yapılan gözlemelere benzeyen Rievkoche ise yine Köln şehrinde çok yayın bir yiyecektir. Bu yiyeceği de Köln’de herhangi bir köşe başında yiyebilirsiniz.

Köln’de Nereleri Gezmeli?

“Köln’ü görmeyen, Almanya’yı görmemiştir” derler. Eğer ciddi bir gezi planınız varsa Köln şehrinin her yerini gezmelisiniz. Çünkü Köln her bölgesi gezilebilecek kadar turistik bir şehirdir. Ancak genel olarak birkaç bölgeyi gezerek şehir hakkında fikir sahibi olmak isterseniz, size birkaç farklı yeri tavsiye edeceğiz. Öncelikle Köln’de turistleri bekleyen birçok tarihi katedral var.

Tarihi Köln Katedrali bütün mimari, gotik ve mistik yapısıyla ziyaretçilerini bekliyor. Cologne Katedrali de şehrin en dikkat çekici yapılarından bir diğeridir. Şehre uğrayanlar bu yapıyı ve yapı önderliğinde düzenlenen festivali selamlamadan şehre veda etmemelidir. Köln’ü Kuşbakışı Görmek Şehrin en fazla ziyaret edilen mekanlarından bir tanesi ise Köln Triangle oluyor. Bu yapı sayesinde yerli ve yabancı turistler Köln şehrini yukarıdan kuşbakışı olarak görebiliyor.

Köln şehrinin özellikle akşam vakitlerindeki görünüşü oldukça güzel olduğu için bu yapıyı akşam vakitlerinde ziyaret etmek, turistlerin mutlaka yapması gereken bir faaliyet. Bu güzel manzarayı ölümsüzleştirmek için fotoğraf makinalarınızı sakın unutmayın.

Hohenzollern Köprüsü

Köln’e gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yapılardan bir diğer ise Hohenzollern Köprüsü’dür. Hatta şehirde bulunduğunuz vakitler boyunca imkanınız olursa, mutlaka bu köprüden geçmelisiniz. Schnütgen Müzesi Özellikle Orta Çağ Hristiyan sanatının en nadide eserlerinin sergilendiği müze, turistler açısından tam bir cazibe merkezidir. 1906 – 2010 yılları arasında toplanmasına devam edilen bu koleksiyonun sadece %10’u sergilenmektedir.

Çikolata Müzesi

Çikolatalarıyla ünlü Köln’de böyle bir müze olması çok da şaşırtıcı değil. Bu müze ziyaretçiler için ilginç bir deneyim olacaktır. Çikolatanın tarihi hakkında bilgi edinebileceğiniz bu müzede çikolata çeşmeleri sizi büyüleyecektir.

Köln Hayvanat Bahçesi

1860 yılında kurulan ve günümüzde 500’den fazla türe ev sahipliği yapan bu hayvanat bahçesi doğanın kalbine girmenize yardımcı olacaktır. Girişin ücretli olduğunu hatırlatmak isteriz.

Köln’de Nerede Eğlenmeli?

Köln tıpkı diğer Almanya şehirleri gibi eğlence yerleri bakımından zengin bir şehirdir. Aslında ufak bir şehir olan Köln, yürüyerek bile birkaç saat içerisinde gezilebilir. Ancak buna rağmen, şehirde çok fazla eğlence mekanı var. Bu eğlence mekanlarından birçoğu gündüz değil de, gece vakti açık oluyor. Mekanların görünüşleri ise eğlence mekanını andırmıyor. Bu nedenle ilk başlarda şehirde eğlence mekanının olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak durum böyle değildir ve gece vakitleri gelince, eğlence mekanları ziyaretçilerine kapılarını açar.

Şehrin en önemli eğlence merkezlerinden bir tanesi olan Studio 672, Venloer Strasse 40 isimli merkezde, birçok farklı etkinlik de düzenlenmektedir. Bir eğlence mekanında eğlenmek için farklı ve özel etkinlikler arıyorsanız, Köln’de bulunan birçok eğlence kulübü, yüzlerce etkinlik ile müşterilerini karşılamaktadır. Dolayısıyla Köln şehrini bu bakımdan oldukça seveceksiniz.

Eğlence mekanlarında geçen bir gecelik eğlencenin bedeli ise Köln şehrinde çoğu zaman 100 euro civarındadır. Ancak bazı yerlerde, turistler bir hayli yüksek faturalarla baş başa kalabilmektedir. Yoksa bu şehirde deher yerde olabileceği gibi sürpriz faturalar ile karşılaşmak istemiyorsanız, şehir merkezine yakın, kalitesinden emin olduğunuz kulüpleri eğlenmek için tercih etmelisiniz.

Popüler mekanlar Südstadt, Chlodwigplatz ve Alteburger Strasse çevresine yayılmış durumdadır. Das ding, Diamonds, Vanity isimli gece kulüpleri ise size önerebileceğimiz farklı alternatiflerdir. Köln gibi hayatın hiç durmadığı bir şehri satırlara sığdırmak oldukça güçtür.

Her gidişinizde farklı bir şehre gelmişsiniz gibi bir his yaratan bu şehir için tatil fikri aklınıza yattıysa, hiç vakit kaybetmeden uçuş tarihinizi belirleyerek sitemiz üzerinden en ucuz Köln uçak bileti fırsatını yakalayarak kendinizi kısa bir kaçamakla şımartın deriz. Şimdiden iyi uçuşlar ve keyifli tatiller…

Kampanya ve avantajlardan önce sizin haberiniz olsun!