Kolayyolculuk loading
Lütfen bekleyiniz
En Ucuz Uçak Biletini Buldunuz

Konya Uçak Bileti ve Seyahat Rehberi

Konya Uçak Bileti

“Mevlana’nın Diyarı” ve “Etli Ekmeğin Başkenti” olarak biline Konya’nın tarihi Milattan Önce 7000’lere dayanır, tarih sahnesinde birçok medeniyeti ağırlamış olan bu şehir Hititler, Persler, Romalılar ve Selevkosların hakimiyetinde bulunmuştur. Konya 7. Yüzyılda Emeviler tarafından işgal edilmiş 10. Yüzyıla kadar Bizans hakimiyeti altında kalmıştır.

1071 yılında Malazgirt Zaferi ile birlikte Anadolu’nun kapısı Türklere açılmış, Selçuklu Devleti tarafındanKonya fethedilmiştir. 1074 yılında İznik’in kaybedilmesi sebebiyle Konya Anadolu Selçuklu Devleti’nin başkenti olmuş ve sürekli gelişerek birçok mimari esere ev sahipliği yapmış bir Türk yurdu olmuştur. Türk-İslamdöneminden önce yapılan eserler günümüze ulaşmamış olsa da Türk mimarisinin sayılı eserleri Konya’da bulunurve İstanbul, Bursa gibi şehirlerden önce “En muhteşem Türk Şehri” ünvanını alır.

Konya’ya Ne Zaman Gitmeli?

İklim koşulları dolayısıyla Konya’nın kış ayları sert, yaz ayları ise kurak geçmektedir, bu dönemlerde turist çekiyor olsa da en fazla turist akını Sonbahar ve İlkbahar aylarında yaşanır. Genellikle Ekim ve Kasım aylarında yoğunluk yaşanan Mevlana kenti Konya’da aynı yoğunluk Mayıs ayında da yaşanır. Yılda ortalama 3 milyondan fazla turist ağırlayan Konya ayrıca 17 Aralık’ta Şeb-i Arus törenleri dolayısıyla çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır.

Konya’ya Nasıl Gitmeli?

Konya ili Türkiye’nin merkezinde olmasından dolayı ulaşım konusunda avantajlıdır ve hemen hemen ülkenin heryerinden kara ve demir yoluyla ulaşım mümkündür. 2011’den bu yana Konya’ya hızlı tren seferleri düzenlenmektedir. 2011’de Konya-Ankara hızlı tren seferleri, 2013’de Konya-Eskişehir hızlı tren seferleri, 2015’te ise Konya-İstanbul hızlı tren seferleri başlamıştır. Böylelikle Konya ulaşımda çağ atlamıştır.

Konya’ya ulaşımda havayolunu tercih edenler için Türk Hava Yolları, Pegasus ve Anadolu Jet firmalarının tarifeli seferlerini inceleyebilirsiniz. Özellikle İstanbul – Konya karşılıklı seyahat planlayanlar için Atatürk Havalimanı’nı veya Sabiha Gökçen Havalimanı’nı tercih edebilirsiniz. Yaklaşık 1 saat 20 dakika süren biruçuş sonrasında İstanbul’dan Konya’ya varmak mümkün.

Özellikle turistlerin yoğun olduğu dönemlerde sefer sayılarını arttırması sayesinde ucuz Konya uçak bileti bulabilmeniz mümkün. Tatil planlarınızı yaparken uçak biletinizi erken rezervasyon kapsamında alırsanız ulaşım son derece uygun fiyata gelecektir. Ayrıca sadece İstanbul’dan değil Trabzon, Antalya, İzmir, Ankara, Adana, Gaziantep gibi büyük şehirlerden de Konya’ya hava yoluyla ulaşmak mümkün.

Ayrıca Konya şehir içi ulaşım açısından oldukça gelişmiştir. Büyükşehir Belediyesi Akıllı Toplu Ulaşım Sistemini faaliyete geçirmiş ve bu sayede ulaşımda büyük kolaylık sağlamıştır. Konya’da şehir içi otobüs ve tramvaylarla da rahatlıkla ulaşım sağlanabilir.

Konya’da Nerede Kalmalı?

Konya’da konaklama alanları genellikle şehir merkezinde toplanmıştır. Gezi bölgeleri ve kaplıcalarda yakın konaklama imkanı da mevcuttur. Kent ve termal otel konseptinde hizmet veren otellerin yanı sıra az sayıda pansiyon tipi hizmet veren işletmeler de konaklayabilirsinz. Ancak özellikle bahar aylarında rezervasyon yapmadan gitmemenizi tavsiye ederiz.

Konya otelleri şehir merkezinde yoğunluklu olduğu için şehrin birçok noktasına kolaylıkla erişebilirsiniz, restoran ve kafelere de yakın olacaksınız. Hemen hemen her bütçeye uygun konaklama imkanları bulunan şehirde konaklama ücretleri 70 TL ile 350 TL arasında değişmektedir.

Konya’da Ne Yemeli-İçmeli?

Konya Mutfağı, Türk Mutfağı’nın dayandığı taşıyıcı kolonlardan bir tanesidir. Selçuklu saraylarından günümüze klasik Türk Mutfağı özelliklerini taşıyan yemek kültürü oldukça zengindir. Öyle ki mutfak ekipleşmesiilk Konya’da olmuştur ve bir aşçıbaşı için ilk kez anıt mezar Konya’da yaptırılmıştır.

Konya’nın en önemli yemeği şüphesiz Etli Ekmektir, Konya’lı tabiriyle Etlekmek. Konya’ya gidip Etli Ekmek yememek, suya gidip susuz dönmekten farksızdır. Ayrıca Konya’da Çebiç, Arabaşı, fırın kebabı, etli topalak ve kaygana tadılması gereken lezzetlerdir.

Bu lezzetleri şehir merkezinde bir çok lokanta ve restoranda bulabilirsiniz, bütçenize göre isterseniz dahalüks ve büyük restoranları da tercih edebilirsiniz. Ayrıca Meram, Karatay, Selçuklu, İhsaniye ve Akören’de kebapçı ve kır lokantaları bulabilirsiniz, tabi ki kır lokantalarının tadı hiçbir şeye benzemez.

Konya’da Nereleri Gezmeli?

Mevlana ve Nasreddin Hoca’ya ev sahipliği yapan Konya, camileri, müzeleri, gölleri, mağaraları ve yeşil alanları itibariyle tatilinizi dolu dolu yaşayabileceğiniz bir mekan. Milattan Önce 7 binli yıllara dayanan tarihiyle Konya sizleri bekliyor.

Mevlana Türbesi ve Müzesi

En fazla ziyaretçi sayısına sahip olan Mevlana Müzesi daha önce dergah olarak kullanılıyordu. Yerli ve yabancı turistler ziyaretine açık olan müzenin yanı başında Yeşil Türbe olarak bilinen Mevlana Hz.’lerinin türbesi bulunmaktadır. Müze gerçekten göz kamaştırıcı özelliklere sahip fakat genellikle çok kalabalık oluyor, sabah saatlerinde ziyaret etmeniz daha rahat bir ziyaret gerçekleştirmenizi sağlayacaktır.

Sultan Kılıçaslan Sarayı (Alâeddin Keykubat Köşkü)

Alaettin Keykubat’ın bir cihannüması olan köşk, Şehrin ortasında bulunan Alaeddin Tepesi’nde ki SelçukluSurlarının burcu üzerine yerleştirilmiştir. Sultan II. Kılıçarslan tarafından 1156 da yaptırılan köşkün sadece doğu duvarı ayakta kalabilmiş, Evliya Çelebi’den edinilen bilgiye göre depremden yıkılan köşk Alaeddin Keykubat tarafından restore edilmiş ve genişletilmiştir. Bu sebeple Alaeddin Keykubat köşkü ismiyle de tanınmaktadır.

Nasreddin Hoca Türbesi

Fıkraları ile büyüdüğümüz ünlü Nasreddin Hoca Sivrihisar’da doğmuş, Akşehir’de yaşamış ve hayat veda etmiştir. Nasreddin Hoca’nın türbesi kent surunun doğusunda yer almaktadır. Yapılan restorasyon çalışmaları neticesinde şu an ki görünümünü kazanmıştır, Akşehir kaymakamı Şükrü Bey 1905 yılında bu onarımı yaptırmıştır. Konya’da gezilmesi gereken yerler arasında önemli bir paya sahiptir.

Şems-i Tebrizi Camii

Mevlana Celaleddin Rumi Hz.lerinin hocası olan Şems-i Tebrizi’nin de türbesi Konya’da bulunmaktadır. Mimarıbilinmeyen cami ve türbe Şems Parkı’nın içerisinde yer alır, tahmini olarak 13. Yüzyılda yapılmıştır ve Abdürrezzak oğlu Emir İshak Bey tarafından 1510 yılında yenilenmiş ve genişletilmiştir. Türbe ve cami birleşiktir, Mevlana Türbesinden sonra Şems-i Tebrizi camii ve türbesi Konya’da en çok ziyaret edilen yerlerdendir.

Karapınar Çölü

Karapınar Konya’nın bir ilçesidir ve Türkiye’nin tek çölünü barındırma özelliğine sahiptir. Türkiye’nin sayılı turizm alanlarından olan Karapınar Çölü kent merkezine 94 kilometre uzaklıktadır. Dünya’da az bulunan krater göllerine sahiptir ve İpek Yolu üzerinde bulunur. Türkiye’deki tek çöl olan bu doğa harikası binlerceziyaretçi kabul etmektedir.

Meke Gölü

Dünyanın Nazar Boncuğu olarak adlandırılan göl, mavi suların ortasında siyah bir nokta gibi görülür. Konya’nın Karapınar ilçesinde yer alır. Sönmüş bir kraterin gaz patlamasıyla su dolarak oluşan bir göldür. İsminietrafında yaşayan Meke Kuşlarından almıştır. Son yıllarda sık sık gölün kuruduğu haberleri yer alır, gölçevresinde fazla su kaynağı bulunmaması ve yeraltı sularının çekilmesi dolayısıyla göl eski görünümünü kaybetmiştir.

Sille Köyü

Konya merkeze 8 km olan bu köyün 6 bin yıllık tarihi vardır. İpek ve Baharat yolları üzerinde bulunması ve Roma ve Bizans’ı Kudüs’e bağlaması dolayısıyla tarih boyunca önemli bir yere sahip olmuştur. Mağara düzeninde Frig yerleşkeler bulunmaktadır. Şu anda çevresinde sanat evi konseptinde çalışmalar mevcut. Hediyelik eşya alabileceğiniz çanak çömlek atölyesi, güzel kareler yakalayabileceğiniz rum evleri, Ak Manastır, Aya Elena Kilisesi, Karataş Camisi ve Kurtuluş Camisi var. Ak manastır 800 yıl kullanılmış fakat şu an ziyarete kapalı. Köye merkezden otobüslerle ulaşabilirsiniz. Konya’da farklı dokularda bir mekan görmek istiyorsanız çok yakın olan bu köyü ziyaret edebilirsiniz.

Konya’da Nerede Eğlenilir?

Konya’da üniversite öğrencilerinin yoğunluğu sebebiyle gece hayatı çok renklidir. Eğer bütçe sorununuz yoksa mutlaka Meram gecelerini görmelisiniz, bu bölgede bulunan kulüp ve diskoları değerlendirebilirsiniz. İsterseniz daha uygun bütçeyle Zafer caddesi ve yoğunluklu Alaeddin Tepesi civarlarında ki çok sayıda bar ve eğlence merkezini değerlendirebilirsiniz. Bunların dışında Selçuk Üniversitesi yakınlarında da disko ve eğlence merkezleri mevcuttur.

Alışveriş ve eğlence merkezlerinden hoşlanıyorsanız, Konya’da Ereğli Park Site AVM, Konya Kent Plaza AVM, Kule Site AVM, Novada Outlet ve M1 Merkez Konya AVM’yi ziyaret edebilirsiniz.

Konya gezisi planlıyorsanız en ucuz Konya uçak biletini sitemizden alabilirsiniz. Şimdiden iyi tatiller…

Kampanya ve avantajlardan önce sizin haberiniz olsun!