Kolayyolculuk loading
Lütfen bekleyiniz
En Ucuz Uçak Biletini Buldunuz

Nevşehir Uçak Bileti ve Seyahat Rehberi

Nevsehir Uçak Bileti

Her yıl yerli-yabancı 2 milyondan fazla turisti ağırlayan Nevşehir, Anadolu'nun turizm merkezlerinden biridir. Nevşehir, ilk dönemlerde ‘’Nyssa’’, daha sonraki dönemlerde sırasıyla ‘’Soandos Nisa’’ ve ‘’Muşkera’’ adları ile anılmıştır. Osmanlı döneminde, Nevşehirli Damat İbrahim Paşa sadrazam olduğunda ‘’Muşkera ‘’ adını değiştirerek kente ‘’Yenişehir’’ anlamına gelen Nevşehir adını vermiştir.

M.Ö. 1600’lerde Hitit Krallığı’nın egemenliği altında olan kentte, M.Ö. 12.yüzyılda göç kavimlerinin, M.Ö. 7.yüzyılda Kimmer ve İskitlerin saldırıları yaşanmıştır. Nevşehir, M.Ö. 680 – 610 yıllarında Asur ve M.Ö. 610 – 550 yıllarında Med egemenliğinin ardından Perslerin yönetimine girerek Kappadokia Satraplığı içinde yer almıştır. M.Ö. 332 yılında Pers soylularından 1. Ariarathes bağımsız Kappadokia Krallığı’nı kurmuştur. M.S. 17 yılında Roma İmparatorluğu’na katılan Nevşehir sonra, Persler, Sasaniler daha sonra da Anadolu Selçuklu Devleti yönetimine girmiştir. Bölge 1097 yılında Haçlıların eline geçmiştir. Daha sonra İlhanlı ve 1398’de Karamanoğulları yöreye egemen olmuşsa da aynı yıl Sultan 1. Bayezit Nevşehir’i Osmanlı topraklarına katmıştır. 1402 yılında Bayezit’in Timur’a yenilmesiyle bölge Karamanoğulları yönetimine geçmiş 1466’da da kesin olarak Osmanlı egemenliğine girmiştir. 1954 yılında da il olmuştur.

Nevşehir’e Ne Zaman Gitmeli?

Nevşehir yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve yağışlı geçen tipik karasal iklim özelliğine sahiptir. Dört mevsim turizme açık bir bölgedir fakat yazın sıcak hava, öğlen saatlerinde çok daha bunaltıcı olduğu için sosyal aktivitelere katılmak sıkıntı olabilir. Tabi ki iklim olarak düşürsek bahar ayları en güzel zamanlardır. Kabak çekirdeklerini, ay çiçekleri, gelincikleri ve bağlardaki üzümleri de düşünürsek, bunlara bir de balon turlarını dahil edersek en güzel zaman bahar aylarıdır diyebiliriz.

Nevşehir’in en keyifli zamanı Sonbahar aylarıdır diyebiliriz. Tatil dönemlerinde yerli ve yabancı turist yoğunluğu arttığı için maliyetleriniz de buna oranla artabilir. Kışın peri bacalarının karla kaplı görüntüsünü bir kartpostal gibi hayal edersek ayrı bir doğal güzelliğe ev sahipliği yaptığını inkar edemeyiz.

Nevşehir’e Nasıl Gitmeli?

Nevşehir’e gitmek için birçok ulaşım alternatifi bulunmaktadır. Bu seçenekler, havayolu, demiryolu, otobüs veya kendi aracınız ile yapabileceğiniz ulaşım çeşitleridir.

Kapadokya’ya gelmenin en kolay yolu havayolu ile gelmektir. Türk Hava Yolları'nın her gün Nevşehir ile İstanbul arasında karşılıklı uçak seferleri bulunmaktadır. Sabiha Gökçen Havaalanı’nı tercih edecek yolcularımız için Pegasus Hava Yolları’nın ve Anadolujet’in sefer alternatiflerini de değerlendirebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Havaalanı Nevşehir merkezine 30 km uzaklıktadır. Antayla ve İzmir’den uçmak isteyen yolcularımız için direkt uçuşların bulunduğunu ve diğer büyük şehirlerden ise aktarmalı uçuş yapabilmek mümkündür.

İkinci uçuş alternatifiniz ise Kayseri Havaalanı. Türk Hava Yolları gibi Onur Air, Pegasus ve SunExpress havayolu şirketlerinin de Kayseri Havaalanı'na uçuşları bulunmaktadır. Kayseri Havaalanı'ndan da, düzenlenen özel servislerle Nevşehir'e ulaşılabilir. Yaklaşık 100 km uzaklıktadır.

Biletinizi ne kadar erken alırsanız o kadar uygun bilet almış olacaksınız. Erken davranmanız yer bulma açısından da önemli çünkü ocak ve şubat ayları haricinde diğer aylarda biletler birkaç gün öncesinden tükenebiliyor.

Nevşehir’de Nerede Kalmalı?

Nevşehir, ülkemizin olduğu kadar dünyanın da gözbebeği bir turizm merkezidir. Bunun sebebi ise elbette eşsiz bir bölge olan Kapadokya'ya ev sahipliği yapıyor olması. Ülkemizin en gelişmiş turizm merkezlerinden olan Nevşehir'de her zevke ve bütçeye uygun oteller ve konaklama tesisleri bulunuyor. Hem şehir merkezinde hem de Kapadokya bölgesinde ve çevre ilçelerde yüzlerce otel bulunuyor. Otel sayısının fazla olması Nevşehir otel fiyatlarının da çok çeşitli ve her bütçeye uygun seçenekler sunmasını sağlıyor. Bahar ve yaz aylarında Nevşehir otel fiyatlarının kış aylarına göre bir hayli yüksek olduğunu hatırlatmak isteriz. Tabi ki tatil zamanlarınızda erken rezervasyon yaptırarak daha da uygun fiyatlar alabilirsiniz.

Nevşehir’de Ne Yemeli-İçmeli?

Nevşehir, İç Anadolu Bölgesinin yöresel yemeklerinin yoğun olarak yer aldığı bol çeşitli bir mutfağa sahiptir. Et yemekleri ağırlıklıdır. Bulgur pilavı, patates yemek çeşitleri, çeşitli çorbalar, mercimek, nohut gibi gıdalar tarımsal gıdalar az olduğu için sıklıkla tüketilir.

Nevşehir düğün çorbası, nohutlu yahni, kayısı dolması, dolaz ve gendirme yemekleri ile bilinir. Ayrıca Kapadokya bölgesinin meşhur meyve özlü şaraplarını da unutmamak gerekir. Ve turistlik yerlerdeki seyyar gözlemeci teyzelerimizin mis kokulu gözlemelerini deneyimlemezseniz Nevşehir tatiliniz asla tamamlanmış sayılmaz.

Nevşehir’de Nereleri Gezmeli?

Kapadokya

Nevşehir denilince tarihi ve doğa güzelliklere sahip Kapadokya, birçok film ve diziye de evsahipliği yapmıştır. Kapadokya, kiliseleri ve açık hava müzeleri ile yerli yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Kapadokya ayrıca tarihte İpek yolunun en önemli merkezi olmuştur. Kapadokya’nın gezilecek beldeleri ise: Ürgüp, Uç hisar, Orta Hisar, Avanos.

Peri bacaları

Her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan peri bacaları tam bir doğa harikasıdır. 60 milyon yıl önce aktif olan olan Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın patlaması sonucu yanardağların püskürttüğü lavların meydana getirdiği tabakaların doğa olayları ile (rüzgar,yağmur) aşınarak şekillenerek oluşmuştur. Bu doğa harikası olay Kapadokya’nın da simgesi halini almıştır.

Göreme Açık Hava Müzesi

M.S. 4. Yüzyıldan 13. Yüzyıla kadar manastır görevi yapmış, manastır eğitiminin başladığı yer olarak kabul edilmektedir. Kayseri Başpiskoposu Aziz Basil tarafından yaptırılan Müzede mutfak, yemekhane, manastır yer alıyor.

Müzede yer alan, Elmalı Kilisesi , Aziz Barbara Kilisesi, Aziz Basileus Klisesi, Karanlık Kilise, Yılanlı Kilisesi de ziyaret edebileceğiniz yerler arasındadır.

Ihlara Vadisi

Melendiz çayının aşındırması sonucu oluşan Vadi 150 metre derinlikte saklı kalmış yeşilin binbir tonu ile muhteşem bir görsel şölen sunmaktadır. Vadinin içinde, Ağaçaltı Kilisesi , Sümbüllü Kilise, Kırk Dam Altı Kilisesi gezebileceğiniz yerler arasında yer alıyor. Haftanın her günü ziyarete açık olan kilise Nisan-Ekim arası: 08:00-19:00, Kasım- Mart arası: 08:00 – 17:00 arası hizmet vermektedir.

Uçhisar Kalesi

Akşam güneş batarken Kapadokya’nın tüm güzellikleriniz izlerken ve Erciyes ile Hasandağı manzarasına ne dersiniz? O zaman gezi rotanıza Uçhisar Kalesini eklemeyi unutmayın. Kalenin etrafında Uçhisar kasabası bulunmaktadır.

Balon turları

Kartpostal gibi bir manzara eşliğinde ayaklarınızı yerden kesmeye ne dersiniz? Kapadokya’nın en güzel görüntüsü ile renkli balonlar ile gökyüzüne yükselmeniz verdiği keyif size tarifsiz bir mutluluk kazandırıp harika bir anı bırakacaktır.

Temenni tepesi

Ziyaretçilerin dilek dilemesi ile ünlü olan bu tepe Ürgüp’te bulunur. Tepede bulunan türbeye bez, çaput bağlayıp dilek dilendiği için bu tepeye Temenni Tepesi adı verilmiştir.

Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi Ve Türbesi

Bektaşi hoşgörüsünün ve felsefenin merkezi olarak kabul edilir. İnsana, ahlaka değer veren, mutasavvıf İslami düşünür Hacı Bektaş Veli, 1248-1337 yılları arasında yaşadığı tahmin ediliyor. Müzede üç önemli avlu bulunur. Birinci avluda Üçler çeşmesi, İkinci avluda Dergah avlusu, üçüncü avluda ise Atatürk Köşesi, Pir Evi,Balım Sultan türbesi yer alır.

Nevşehir Müzesi

Açık hava müzelerinin yanında sönük kalsa da Nevşehir’e gelip bu müzeyi gezmemek olmaz. Hayvan fosilleri ve kemikleri, Bizans Ve Osmanlı Dönemlerine kadar birçok tarihi kalıntı eser sergilenmektedir.

Nevşehir’de Nerede Eğlenmeli?

Nevşehir de gece hayatı Kapadokya ile meşhurdur. Geleneksel Türk gecelerinde yer sofrasında Türk yemekleri, rakı şalgam eşliğinde yer sofralarında yenir. Yöresel kıyafetler ile yöresel danslar sergilenir. Gene Kapadokya’da Semah gösterileri yapılır. Bir başka alternatif ise Şarap evleridir.

Doğal güzellikleriyle Nevşehir, sizi unutamayacağınız bir tatile davet ediyor. Hiç vakit kaybetmeden Nevşehir uçak biletinizi almanızı öneririz.

Şimdiden rahat uçuşlar ve keyifli tatiller…

Kampanya ve avantajlardan önce sizin haberiniz olsun!