Kolayyolculuk loading
Lütfen bekleyiniz
En Ucuz Uçak Biletini Buldunuz

Pisa Uçak Bileti ve Seyahat Rehberi

pisa ucak bileti

Pisa Kulesi ile ünlü İtalya'nın Toskana bölgesinde bulunan küçük bir şehirdir. Eğik kule olarak da bilinen Pisa Kulesinin bulunduğu şehir, her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. İtalya'nın simgesi olan Pisa, aynı zamanda ünlü matematikçi ve gök bilimci Galileo Galile'nin doğduğu şehirdir. Konum olarak Floransa'ya yakın olan şehrin resmi dili İtalyanca ve Fransızca, kullanılan para birimi ise euro’dur. Türkiye ile Pisa arasında 1 saat fark bulunuyor.

Pisa'ya Nasıl Gitmeli?

Türk Hava Yolları'nın Pisa'ya düzenlediği direkt uçuşlar mevcut fakat uçak seferleri gün aşırı olmamaktadır. Direk uçuşlar için bilet almak isterseniz gideceğiniz tarihten önce uçak firmalarının web sitesini kontrol ederek bir plan oluşturabilirsiniz. Ayrıca web sitelerini takip ederek, yıl içerisinde belirli dönemlerde yapılan kampanyalardan da faydalanma imkanı bulabilirsiniz. Ya da Floransa uçuşları ile önce Floransayı gezerek daha sonra Pisa'ya geçiş yapabilirsiniz.

Pisa'ya Ne Zaman Gitmeli?

Akdeniz iklimin etkisi altında olan şehir, dört mevsimde normal sıcaklık değerlerinde seyreder. Bu sebeple kış aylarında da aşırı soğuklar görülmemektedir. Yağış ve serin hava sevmeyenler için en ideal dönem bahar ve yaz aylarıdır. Sıcaklıkların artış gösterdiği Haziran-Eylül ayları arası, Pisa şehrini keşfe çıkmak için uygun bir dönem olacaktır.

Pisa'da Nerede Kalmalı?

Küçük ve tarihi bir şehir olan Pisa bölgesinde birçok konaklama seçeneği bulunuyor. Pansiyon, hostel, motel ve lüks otellerin yanı sıra daha uzun konaklamalar için ise villa ve kiralık daireler mevcut. Lüks otellerde konaklama isteyenler için Bologna Hotel'i tavsiye edebiliriz. Daha orta kalite ve uygun fiyatlı konaklamalar için ise Blue Shades Apart, Novecento Hotel, Astor Hotel, Hotel Milano ve B&B Hotellerini önerebiliriz. Ayrıca tatil öncesi kolayyolculuk.com adresini ziyaret ederek istediğiniz otel seçeneklerini inceleyebilir, yıl içerisinde düzenlenen kampanyalar ve erken rezervasyon indirimlerinden faydalanabilirsiniz. Pisa şehrini günü birlik gezmek isteyenler için, Floransa'da konaklamak diğer bir alternatif olabilir.

Pisa'da Ne Yemeli/ İçmeli?

Şehirde restoran fiyatlarının pahalı olması ve kaliteli hizmetin daha düşük seviyede olması biraz sıkıntılı bir durum. Bu sebeple şehrin her bölgesinde yemek yemek uygun olmayacaktır. Piazza Die Miracoli bölgesinde kaliteli hizmet veren ünlü restoranlar bulabilirsiniz. Hem kaliteli servis, hem de uygun fiyat için ideal bir bölgedir. Gusto Al 129 ve L'Ostellino kentin en kaliteli mekanlarındandır. Pizza menüsü ile ünlü şehirde ayrıca İtalya'nın meşhur dondurmalarını ve Biscotti adı verilen kurabiyelerini mutlaka denemelisiniz.

Pisa'da Nereleri Gezmeli?

Şehrin küçük olması sebebiyle toplu taşıma araçlarını kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Bütün turistik bölgeler birbirine yakın olduğundan keşiflerinizi yürüyerek gerçekleştirebilirsiniz. Fakat Pisa'nın köyleri ya da daha uzak bölgelere gitmek isterseniz tren ve otobüsleri kullanabilirsiniz. Otobüs ve tren sistemlerinin fazla olması, ulaşım sorununu ortadan kaldırmıştır. Ayrıca şehir turları için hizmet veren kırmızı renkli otobüsler ile şehrin önemli noktalarını gezebilirsiniz.

Alışveriş yapmak isteyenler için ise en ideal bölge Pisa Kulesi çevresi ve Piazza Di Cavalier bölgesidir. Özellikle turistlere hitap eden butiklerden el yapımı hediyelik eşyalar, yöresel kıyafetler gibi birçok ürün satın alabilirsiniz. Şık markaların bulunduğu mağazalardan alışveriş yapmak isteyenler ise Borgo Stretto bölgesini ziyaret edebilirler. 

Pisa Kulesi
1173 yılında, Duomo Katedrali'nin Çan Kulesi olarak yapımına başlanmış ve 1350 yılına kadar devam etmiştir. Sağlam bir temel üzerine yapılmayan Pisa Kulesi, 3.katından itibaren eğilmeye başlamış ve bu sebeple inşaat birçok kez durdurulmuştur. 2000 yılında ise sağlamlaştırma çalışmaları yapılmış, fakat yıkılabilir endişhesiyle uzaktan gözlemlenen bir yapı haline gelmiştir. 60 metre yüksekliğinde olan Pisa Kulesinde 7 adet çan bulunmakta olup en ağır çanı 3600 kilogramdır. Konum olarak Mucizeler Meydanında bulunuyor ve kulenin tepesine çıkmak için aylar öncesinden randevu almış olmak gerekiyor. Pisa Kulesinin önüne gelindiğinde ise randevu sayesinde online bilet alarak sıra beklemeden kuleye çıkma fırsatı bulunuyor. Kule ziyareti için sıra bulabilmek için şansınızın yaver gitmesi gerekiyor. Randevu alamamış olsanız bile, kulenin etrafında mutlaka bir resim çektirmelisiniz. Pisa Kulesi, İtalya'nın simgesi olması ile birlikte Pisa şehrininde en önemli yapısıdır. Turistlerin sıkça ziyaret ettiği bu yapı, mutlaka görmeniz gereken yerler arasında 1. sıradadır.

Pisa Katedrali
Duomo Katedrali olarak da bilinmektedir. Pisa Kulesinin yapım nedeni olan katedral, gotik mimarisi ile dikkat çekmektedir. İç ve dış mekan tasarımının muhteşemliği ile ziyaretçilerine farklı deneyimler sunmaktadır. Katedralin içerisinde bulunan mozaikler ve mimar Busketo'nun sanatsal dokunuşları ile şehrin mutlaka görülmesi gereken diğer yapılarındandır. 1064 yılında yapılmış olan katedrale girişler ücretlidir.

Pisa Vaftizhanesi
Mucizeler Meydanında bulunan 3. önemli eserdir. Roma mimarisinin bir ürünü olup, gotik tarzda inşa edilmiştir. 1152 yılında inş edilmeye başlanmış, 1363 yılında tamamlanmış olan yapı İtalya'nın en büyük vaftizhanesidir. 

Sinopie Müzesi
Müzenin isim hikayesi şöyle; Kapadokya da çıkarılan ve Sinop limanından Dünyaya dağıtılan bir taşa 'Sinopie' ismi veriliyor. 13. yüzyılda yetimhane olarak inşa edilen bu bina ise 2. Dünya Savaşı’nda Almanların ortalığı talan etmesi ile keşfediliyor. Daha sonra müzeye çevrilmiş olan yapıya Snopie taşları ile yapılmış olan kırmızı fresklerden dolayı da bu isim veriliyor.

Şövalyeler Meydanı
Şehrin ikinci büyük meydanıdır. Meydanda bir saray, hapishane ve heykeller bulunuyor. Carovana Sarayı, geçmiş dönemlerde Giorgio Vasari'nin inşa ettiği orta çağ eserlerindendir. 1820 yılında Üniversite Merkez Binası olarak kullanılmaya başlanmıştır. Sarayın önünde ise Pietro Francavilla'ya ait heykeller bulunmaktadır. Meydanda bulunan diğer önemli yapı ise Plazza Dell Orologio hapishanesidir. O dönemlerin deniz kuvvetleri komutanı ve belediye başkanı olan Kont Ugolıno Della Gherardesca ve oğulları bu hapishaneye kapatılmış ve kapı anahtarı Arno Nehri'ne atılmıştır. Rivayete göre Kont, zamanla açlıktan ölmeye başlayan oğullarını yiyerek bir süre hayatta kalmış fakat sonrasında ölmüştür. Bu olayın yaşandığı hapishane, günümüzde kütüphane olarak kullanılıyor.

Campo Santo Anıt Mezarı
Konum olarak Mucizeler Meydanının etrafında bulunmaktadır. 1278 yılında U şeklinde bir bina olarak inşa edilmeye başlanmış ve 1464 yılında tamamlanmıştır. Gotik mimarisinin bir ürünü olan yapı, Kutsal Alan olarak da biliniyor. Kemerli ve üç kapılı tasarımı ile oldukça dikkat çekicidir. İçerisinde Roma koelksiyonuna ait lahitler, heykeller ve freskler bulunuyor. Campo Santo Anıt Mezarına girişler ücretlidir.

Pisa'da Nerede Eğlenmeli?

Diğer İtalyan şehirlerinde olduğu gibi Pisa'da da canlı bir gece hayatı mevcuttur. Genellikle halk, eğlenceye başlamadan önce 'aperitivo' adını verdikleri etkinlikle buluşur ve yeni insanlarla tanışıp kaynaşırlar. Bu aktivitenin yapıldığı birçok bar mevcuttur. Özelliği ise hafif atıştırmalıklar eşliğinde bir kaç kadeh kokteyl içmektir. Bilinen 5 çayı, ya da akşam üstü çayı gibi bir etkinliktir ve 18:00-21:00 saatleri arasında yapılmaktadır. Vicolo Dino bu aktivitelerin yapıldığı ünlü barlardan biridir. Aperitivo barlara takılabilir ya da daha canlı gece klübü ve barlarda eğlenebilirsiniz. Şehirde bütçenize ve tarzınıza uygun birçok eğlence merkezi bulabilirsiniz.

Pisa’nın büyülü atmosferinde geçireceğiniz ve tadı damağınızda kalacak bir tatil için yapmanız gereken tek şey ucuz Roma uçak bileti ve konaklama fırsatı yakalamaktır.

 Şimdiden iyi uçuşlar ve keyifli tatiller…

Kampanya ve avantajlardan önce sizin haberiniz olsun!