Kolayyolculuk loading
Lütfen bekleyiniz
En Ucuz Uçak Biletini Buldunuz

San Francisco Uçak Bileti ve Seyahat Rehberi

 

san francisco ucak bileti

 

San Francisco, Amerika Birleşik Devletleri'ne bağlı Kaliforniya eyaletinin kuzeyinde ve Büyük Okyanusun batısında yer almaktadır. 1776 yılında Aziz Francisco Palau ve Jose Joaquin Moraga'nın 'Assisili Milyonerlik Binası' ile kuruluşu başlamış olan şehir, altına hücüm döneminde zenginleşmiştir. 1906 depremine kadar Batı Kıyısının en gelişmiş şehri olan San Francisco, depremde bir hayli hasar görmüş fakat hızlı bir şekilde yeniden toparlanmıştır.

Kültürün ve finansın merkezi haline gelen şehir, 2. Dünya Savaşında Pasifik cephesine en çok asker gönderen bölge olmuştur. Savaş bitiminden sonra ise liberalizm akımına uğramış ve böylelikle insan haklarının kalesi durumuna gelmiştir. Dağ manzaralarına ve ünlü mimari yapılara ev sahipliği yapan San Francisco'ya, her yıl binlerce turist akın etmektedir. Özgürlüğü ile bilinen şehrin resmi dili Amerikan İngilizcesi olup  kullanılan para birimi ise Amerikan dolarıdır. Türkiye ile San Francisco arasında 10 saat fark vardır.

San Francisco'ya Ne Zaman Gitmeli ?

Kış aylarında soğuk havasının etkisi altında olan şehirde yaz ayları 25-30 derece sıcaklıklara kadar ulaşmaktadır. Bu sebeple San Francisco için en ideal tatil dönemi yaz dönemidir. Özellikle Temmuz-Eylül ayları arasında ideal sıcaklıklar görülmektedir. Gece ve gündüz sıcaklıklarında ki büyük fark, yaz dönemlerini bile etkiliyor. Onun için öğleden sonralarında yaşanan soğukluklara karşı önem almanızı öneririz. 

San Francisco'ya Nasıl Gitmeli ?

Şehre ulaşmak için Türk Hava Yollarının direkt uçuşlarını ya da diğer havayolu firmalarının New York, Washington aktarmalı uçuşlarını tercih edebilirsiniz. Direk uçuşlar yaklaşık olarak 13 saat sürmektedir. Ayrıca uçak şirketlerinin web sitelerini takip ederek yıl içerisinde düzenlenen kampanya ve indirimlerden faydalanabilirsiniz.

San Francisco'da Nerede Kalmalı?

Büyük ve önemli bir şehir olduğu için gezeceğiniz bölgelere karar verdikten sonra konaklama seçimi yapmanız önerilir. Her ne kadar ulaşım sıkıntısı olmasa da zaman kaybını önlemek adına faydalı olacaktır. Şehirde konaklama için birçok lokasyon var. Fisherman, Chinatown ve Downtown bölgeleri en çok konaklama yapılan bölgelerdir. Şehrin en lüks otelleri Fairmont Heritage, Four Seasons, Loews Regency ve The Ritz-Cralton Otel'dir. Orta düzey kalite ve uygun otel seçeneklerini tercih etmek isteyenler için ise; The Utah Inn, San Remo Hotel ve The Nort Beach Hotellerini tavsiye edebiliriz. Ayrıca tatil öncesinde kolayyolculuk.com adresini ziyaret ederek, erken rezervasyon indirimleri ve kampanyalardan yararlanabilirsiniz. 

San Francisco'da Ne Yemeli - İçmeli?

Doughnot ve Mac&Cheese, şehrin ünlü lezzetlerindendir. Midye ve deniztarağı çorbası, peynirli fırında makarna ve yengeç ise mutlaka denemeniz gereken diğer tatlar arasındadır. Tartine Bakery, sandviçleri ile ünlü bir mekandır. Tosca ve Ozumo ise Amerikan ve Japon mutfağının lezzetleri için ilk adrestir. Şehrin diğer kaliteli restoranları ise Oola, Saison ve Fisherman Wharf'tır.

San Francisco'da Nereleri Gezmeli ?

Şehirde ulaşım sorunu yok denecek kadar azdır. Clipper isimli kart sistemi ile kullanabileceğiniz birçok toplu taşıma alternatifi var. Raylı sistem, otobüs, feribot ve metro gibi araçlar sayesinde hızlı ve kolay bir ulaşım sağlanmaktadır. En çok yaygın olan toplu taşıma aracı ise Bart isimli raylı sistemdir. Bu sisteme binişleriniz için kartınızda para yüklü olması gerekiyor ve hem biniş esnasında hem de iniş esnasında Clüpper kartınızı okutmanız gerekiyor. Ücretler ise gidilecek mesafeye göre değişmektedir.

Alışveriş yapmak için en ideal bölge ise Unıon Meydanı ve etrafıdır. Kaliforniya'nın en gelişmiş şehirlerinden biri olan San Francisco, büyük ve kaliteli alışveriş merkezleri ile de bilinmektedir. Ashbury, Sacremento ve Haigh bölgesinde birçok ünlü markanın mağazalarına rastlayabilirsiniz. Fisherman Wharf bölgesinde ise şehrin yerel ürünleri satılmaktadır. Yöresel kıyafetler, çeşitli hediyelik eşyalar gibi daha bir çok ürünü bu bölgeden satın alabilirsiniz. Chinatown ve Japon bölgesinde ise Japon kültürüne ait birçok eşya bulabilirsiniz.

Golden Gate Köprüsü
Şehrin ve aynı zamanda ülkenin simgesi olan Dünya'nın en uzun 7. asma köprüsüdür. Napa ve Sonoma vadisini birbirine bağlayan köprü, mutlaka görmeniz gereken yerler arasında ilk sıradadır. Golden Gate Bridge Toll Plaza bölgesinde bulunan Golden Gate Köprüsünü, ister yürüyerek istersenizde araç yardımı ile geçebilirsiniz. Köprüyü geçtikten sonra sizi karşılayan Milli Park'ta bulunan Japon çay bahçelerini gezebilirsiniz.

Palace Of Fine Art
Golden Gate Köprüsüne yakın bir konumda bulunuyor. İçerisinde ördekler bulunan büyük bir havuzun etrafında yükselen kubbesi ile bir hayli dikkat çekmektedir. Mimarisi ve bahçesi ile ünlü olan Fine Art, kafa dinlemek isteyenlerin ilk adresidir.

Alcatraz Hapishanesi
Alcatraz Adası'nın tamamına kurulu olan Hapishane, kaçmanın imkansız olması ile biliniyor. Geçmiş dönemlerde Al Capone, George Kelly gibi ünlü isimleride ağırlamıştır. Sahile 2,5 kilometre olan uzaklığı ve etrafındaki güçlü okyanus suları ile gerçek ve korkutucu bir hapishanedir. 1963 yılından günümüze kadar müze olarak hizmete geçmiştir. Alcatraz Hapishane turları, rehberlerin sesli anlatımları ile kulaklıklar sayesinde yapılıyor ve 2,5 saat sürüyor.

Coit Tower
Her tarafı pencerelerle kaplı bir kuledir. Şehri 360 derecelik bir açı ile gözlemleyebiliyorsunuz. 6 dolarlık bir ücret ödeyerek kuleye çıkabilir ve San Francisco'nun muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz. 64 metre yüksekliğinde olan kule, Coit tower Pıoner Park içerisinde bulunuyor.

TransAmerica
Yüksekliği ve mimarisi nedeni ile, şehrin her tarafından rahatlıkla görülebilen bir yapıdır. İçerisinde her hangi bir faaliyet bulunmadığı için yakınından geçmeniz yeterli olacaktır.

Lombart Street
Zikzaklı olan yolları ve etrafını süsleyen çiçek bahçeleri ile oldukça dikkat çeken bir sokaktır. Şehirde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında önceliklidir. Trafiğe açık olan fakat çok çarpık bir yapıdan ibarettir. Çekici ve huzurlu atmosferi ile turistlerin sıkça ziyaret ettiği yerlerdendir.

Castro
LGBTI mahallesi olarak da bilinen Castro, cinsel yönelimi olan bireylerin yoğunlaştığı bir bölgedir. Amerika'nın en geniş insan haklarına sahip yasaları ile bilinen Kaliforniya, bireylere evlilik hakları gibi yasal haklarda sunmaktadır. Bu sebeple Castro bölgesinde, renkli LGBTI bayraklarını sıkça görebilirsiniz. Ayrıca sokaklarında bulunan değişik pankartlar, reklamlar ve el sanatları ile bir hayli dikkat çekiyor.

Fisherman Wharf
Pier 39 olarak da bilinen bölge, şehrin günlük eğlence merkezlerindendir. İçerisinde bulunan birçok mağaza bulunuyor ve bunlardan en büyüğü ise Hard Rock Cafe'dir. Sokaklarında bulunan eğlence parkları ve restoranlarda sıkça ziyaret edilen mekanlardandır. Limanda bulunan denizaslanları ise bölgeyi çekici ve önemli kılıyor. Fisherman Wharf'a, Embarcedaro bölgesinde ki duraklardan birinde inerek ulaşabilirsiniz.

Çin Mahallesi
Çin dışında en çok Çinlinin bulunduğu bölgedir. Altına hücum döneminde bölgeye yerleşen Çinliler, bu mahallenin oluşumunda önemli bir rol oynamıştır. Aynı zamanda Çin'den sonra en büyük çin mahallesi San Francisco'da bulunuyor. Japon kültürüne ait bir çok eşya satın alabilir, el yapımı ürünleri inceleyebilir ve iki ayrı ülkeyi gezme fırsatı yakalayabilirsiniz. 

San Francisco'da Nerede Eğlenmeli?

17. Cadde, North Beach ve Castro bölgesinde yoğunlaşan eğlence merkezleri, genç nüfusun yoğun ilgisi ile dolup taşmaktadır. Gece hayatının bir hayli renkli geçmesinin de en büyük sebebi, öğrenci ve turistlerin bu bölgelerde eğlenmeyi tercih etmeleridir. Caz ve blues tarzı müzik anlayışı ile hizmet veren kaliteli eğlence merkezleri ise şu şekildedir; Circa, Stray Bar, Mayes, Brunos ve Hemlock.

https://ssl.gstatic.com/ui/v1/icons/mail/assets/img/smartpage/cleardot.gifTatiliniz için ucuz San Francisco uçak biletinizi satın aldıktan sonra hesaplı konaklama rezervasyonunuzu da yaptırdıysanız, yolun zor kısmını geçtiniz demektir. Bundan sonra size kalan kendinizi şehrin büyülü dünyasına bırakmaktır.

Şimdiden iyi uçuşlar ve keyifli tatiller...

Kampanya ve avantajlardan önce sizin haberiniz olsun!