Kolayyolculuk loading
Lütfen bekleyiniz
En Ucuz Uçak Biletini Buldunuz

Tromso Uçak Bileti ve Seyahat Rehberi

tromso ucak bileti

Norveç’in en büyük 8. Şehri olan Tromso, aynı zamanda Troms eyaletinin de başkentidir. Norveç’in kuzeyinde yer alan bu bölge, ilginç doğasıyla da dikkat çekmektedir. Öğrenci şehri olarak da bilinen Tromso, kutup dairesine 400 kilometre mesafede olduğu için her yıl birçok turisti ağırlamaktadır. Parça parça adalardan oluşan şehir, köprü ve tüneller yardımı ile birbirine bağlanmıştır. Tromso’nun yerlileri Sami halkıdır. Sami halkının başlıca gelir kaynakları turizm ve balıkçılıktır. Tromso’da kullanılan para birimi Norveç Kronu’dur ve saat farkı ise Türkiye saatine göre 1 saat geridedir. Resmi dili ‘Norveççe’ olan Tromso da, halk ‘Lule Sami’ dilini kullanmaktadır. Bölgenin kutup dairesine yakınlığından dolayı, geceler ve gündüzler normalden çok uzun geçmektedir. Yılın belli dönemlerinde geceyi, belli dönemlerinde ise gündüzü yaşayan Tromso, en çok bu özelliği ile bilinmektedir. Buzulların hakim olduğu şehirde geçmiş dönemden kalma bir çok tarihi eser bulunmuştur.

Tromso’ya Ne Zaman Gitmeli?

Norveç’in en fazla kar alan bölgesi Tromso’dur. Fakat Gulf Stream’ın etkileri sayesinde kışları çok soğuk olmamaktadır. Yazları en fazla 15 dereceyi gören şehir, kış aylarında -5 dereceleri görmektedir. Tromso’nun benzersiz güzelliğine şahit olmak istiyprsanız, tatil için en uygun dönem yaz dönemidir. Yılın en sıcak olduğu ay ise Temmuz ayı olduğundan tatil planınızı Temmuz ayına göre ayarlamanız sizin için iyi bir tercih olacaktır. Kutup şehri olmasına rağmen aşırı soğukların hakim olmadığı Tromso şehrini, kışın görmek isteyenler için de en uygun vakit Ekim-Kasım ayları arasındadır. 

Tromso’ya Nasıl Gitmeli? 

Ne yazık ki henüz ülkemizden Tromso’ya direkt uçuş yapabilmek mümkün değil. İstanbul çıkışlı seyahat severler SAS Scandinavian Airlines ve Türk Hava Yolları ile Oslo aktarmalı bir uçuş yapabilirler.  Lufthansa Hava Yolları’nı veya KLM’i tercih eden yolcularımız 2 aktarma ile Tromso’ya ulaşabilirler.  Havayolu şirketlerinin belli indirim dönemlerini takip ederek ucuz Tromso uçak bileti bulabilmeniz mümkün. Ayrıca sitemiz üzerinden Tromso uçak biletinizi 9 taksit imkanıyla satın alabilmeniz de mümkün.

Tromso’da Nerede Kalmalı ?

Bölgede, konaklama için birçok otel mevcuttur. En ünlü konaklama bölgeleri Stargata, Bruvegen, Skippergata, Bispegata ve Gronnegata caddelerindeki otellerdir. Seçimini ekonomik otellerden yana yapacak olan misafirler; Citycamp Guesthouse, Smart Hotel, Rica Grand ve ABC Hotel için rezervasyon yaptırabilirler. Sezona göre fiyat aralıkları değişmektedir.

Tromso’ya gitmeden önce rezervasyonunuzu yapmak ve kampanyalardan haberdar olmak isterseniz, kolayyolculuk.com adresinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Orta bütçeli bir otelde konaklamak isteyenler için Comfort Hotel Express, Viking Hotel, City Living Hotel, Skansen Hotel, Scandic Grand ve Clarion Collection Hotel Aurora’yı tavsiye edebiliriz. Konfor ve lüks arayan seyahat severler için ise şehrin en kaliteli ve en ünlü otellerinden olan Radisson Blue Hotel, Scandic Ishavs Hotel, Amalie Hotel ve Clarion Hotel The Edge’yi önerebiliriz. Ücretsiz wifi hizmeti şehrin bütün otellerinde sunulmaktadır. Kahvaltı ve akşam yemeği için konaklama paketlerine göz atmanız da fayda var.

Tromso’da Ne Yemeli-İçmeli?

Şehrin geçim kaynağı balıkçılık olduğu için tam bir deniz ürünleri bölgesidir. Akdeniz mutfağını aratmayacak lezzetleri barındırmaktadır. Kış aylarında artan deniz ürünleri ile menünün çeşitliliği de bir hayli artmaktadır. Şehrin ana caddelerinde bir çok kaliteli restoran bulabilirsiniz. Ülkede satılan gıdalar ucuz olmasına rağmen sezon dışı ürünler Tromso’da çok pahalıdır. Restoranlar, özel soslarla harmanladıkları deniz ürünleri ile damak tadınıza uygun çeşitler sunmaktadır. Tromso’nun ünlü restoranlarından olan Emma’s Drommekjokken ve Fiskekompaniet, farklı lezzetleri denemeniz için tavsiye edeceğimiz mekanlardır. Tromso’da vejeteryan restoranlar bulunmamaktadır. Vejeteryan restoranları Norveç şehir merkezinde bulabilirsiniz.


Tromso’da Nereleri Gezmeli?

Kuzey ışıklarını izleyebileceğiniz farklı bir deneyim ile tatili birleştirebileceğiniz tek adres Tromso’dur. Bunun yanı sıra içerisinde Norveç’in en eski bilimsel kurumu olan Tromso Üniversitesi Müzesi’ni barındırmaktadır. Müzeleri, bilim merkezleri, gece ve gündüz döngüsü ile rüya gibi bir şehir olan Tromso, mutlaka görülecek yerler arasındadır. Alışveriş yapmak isteyenlerin tercihi genellikle Storgata caddesidir. Hediyelik eşyalar satan dükkanlar bu bölgede yoğunlaşmıştır. Şehrin yerel ürünlerini de bu bölgeden kolaylıkla satın alabilirsiniz. Nerstranda ve Pyramiden ise şehrin en büyük alışveriş merkezleridir. Bir hatırlatma yapacak olursak  Tromso’da alışveriş yapabileceğiniz dükkanlar pazar günleri tamamıyla kapalıdır. Ayrıca şehrin ana meydanı ‘Torget’dabir çok hediyelik eşya çeşidine rastlayabileceğiniz bir bölgedir. Şehirte toplu taşıma aracı olarak otobüsler kullanılmaktadır. Duraktan 15 dakikada arayla kalkan otobüsler, şehrin her yerine ulaşım sağlamaktadır.

Tromso Üniversitesi Müzesi

Buz devri ve tunç devrinden kalma birçok eşya, 6 farklı bölümden oluşan bu müzede yer almaktadır. O yüzden şehrin en çok ilgi gören bölgesi burasıdır. Müze öğrenci girişlerinin ücretsiz olduğunu da söylemekte fayda var. Ayrıca kuzey ışıklarının oluşturduğu eşsiz manzarayı izlemek için en ideal bölgelerden biridir.

Alp Botanik Bahçesi

Mayıs ayından Ekim ayına kadar çiçeklenme dönemi olan Botanik Bahçesi, binlerce ilgi çekici bitkiye sahiptir. Yaz döneminde Tromso’da bulunan misafirler için kaçınılmaz bir fırsat olacaktır. Sarı minder bitkileri, Pasque çiçekleri gibi birçok bitki çeşidi barındıran Botanik Bahçesi, peyzaj ile ilgilenen ve bitkiye meraklı olanlar için mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Rengarenk görüntüsüyle büyüleyici bir etkiye sahip olan Botanik bahçesi, haftanın her günü ziyaretçilerine açıktır.

Tromsdal Kilisesi

1965 yılında inşa edilen yapı, yaklaşık 1500 metrekare alanda kurulmuş ve Arktik Katedral olarak da bilinmektedir. Bu katedrali ilgi çekici kılan özelliği ise, Mesih’in dönüşünü simgeleyen pencereleridir. Oldukça modern bir mimariye sahiptir ve şehri birbirine bağlayan Tromso köprüsünün hemen yanında bulunmaktadır.

Kuzey Norveç Bilim Merkezi

‘‘Dünya’nın en büyük gözlemevi’’ unvanına sahip bir bilim merkezidir. İçerisinde bulunan devasa ekranlar sayesinde kuzey ışıklarına çok yakın olan bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bunun dışında iklim, hava ve enerji gibi terimleri kapsayan yeni bilgiler edinme fırsatı bulabilirsiniz.

Polaria Müzesi

Polaria Müzesi, Tromso’nun en ilgi çekici yapılarından biridir ve modern bir mimari ile tasarlanmıştır. Ana teması buzullar olan müze, şehir merkezine çok yakın bir yerde konumlanmıştır. İçerisinde kutup akvaryumu, kaba denizler ve vahşi kutup hayatının gösterildiği filmler sergilenmektedir. Haricinde kış fırtınası, ya da kutup ayılarının konu edildiği farklı sergilere katılmanız mümkündür.


Tromso’da Nerede Eğlenmeli?

Genç nüfusun fazla olması ve öğrenci kesimin baskın olduğu bir şehir olmasından dolayı, Tromso’nun gece hayatı oldukça renklidir. Hafta içi iş dolayısı ile genellikle kafeler ve bistrolar dolu olmaktadır. Hafta sonları ise gece kulüpleri ve barlar tercih edilmektedir. Norveç’in diğer şehirlerine oranla aktif bir eğlence hayatı vardır. Yerli halkın biraya olan düşkünlüğü nedeniyle alkol tüketimi fazla olan bir şehirdir. İçecek olarak farklı bir lezzet denemek isterseniz eğer, Tromso’nun ‘bayer’ isimli ünlü siyah birasını tavsiye edebiliriz. Ayrıca Tromso, konyak tüketiminin en fazla olduğu şehir unvanına sahiptir. Bu sebeple konyak severlerin kolaylıkla bulabileceği bir çok mekan vardır.

Olhallen bölgesinde eğlence merkezlerinde ki fiyat aralıkları normal düzeydedir. Rorbua Pub, Huken Pub, Bla Rock Cafe gibi mekanlar gece hayatının bilinen isimlerindendir. Olhallen bölgesinde ki bu mekanları tercih edecek olursanız, dans pistlerinde çılgınlar gibi eğlenen öğrencilere rastlamanız mümkündür.

Şüphesiz Tromso’da yapılacaklar bunlarla sınırlı değil, ancak sınırlarınızı zorlayıp unutamayacağınız bir tatil yaşamak sizin elinizde. Ucuz Tromso uçak bileti ve konaklama fırsatı yakaladıktan sonra geriye sadece Tromso’nun tadını çıkarmak kalıyor.

Şimdiden rahat uçuşlar ve keyifli tatiller…

Kampanya ve avantajlardan önce sizin haberiniz olsun!