Kolayyolculuk loading
Lütfen bekleyiniz
En Ucuz Uçak Biletini Buldunuz

Venedik Uçak Bileti ve Seyahat Rehberi

Venedik Uçak Bileti

Venedik, İtalya’daki Venato bölgesinin başkentidir. İtalya’nın kuzeydoğu bölgesinde 118 ada üzerine kurulmuştur. Şehrin üzerine kurulduğu adalar, birbirlerinden kanallarla ayrılmış ve birbirlerine köprülerle bağlanmaktadırlar. Po ve Piave nehirlerinin deltaları arasında, kıyı şeridi boyunca devam eden Venetian Lagoon bataklığında kurulmuştur.

Venedik’in adı MÖ 1000’lerde burada yaşayan Veneti halkının isminden gelmektedir. Araplar, Venedik’e Bündükıyye derlerdi. Venedik bunun dışında öne çıkan özelliklerinden gelen birçok isimle anılmaktadır. Bunlardan bazıları: Serenissima, Maskelerin Şehri, Köprülerin Şehri, Adriyatiğin İncisi, Kanallar Şehri’dir.

Venedik’in kuruluşu ise M.S. 811 yılında işgalcilerden kaçan ve buraya sığınan halk tarafından gerçekleştirilmiştir. 9. yüzyıl ile 13. yüzyıl arasında Venedik hızla gelişmiş, zenginleşmiştir. 15. yüzyıl ise şehrin dönüm noktası sayılabilecek derecede güçlendikleri dönemdir. Bu dönemlerde Türkleri yenilgiye uğratarak Mora, Kıbrıs ve Girit adalarını toprakları arasına katmışlarıdır. Sanatsal gelişmelerin vuku bulduğu dönemde Venedik, gerileme dönemine girmiştir. 1797 yılında Venedik Cumhuriyeti yıkılır. Daha sonra İtalya Krallığı kurulur ve Venedik de İtalya Krallığı’nın hükmü altına girer.

Venedik’e Ne Zaman Gitmeli?

Hem tarih hem de sanat içerikli bir tatil planı yapıyorsanız listenize muhakkak Venedik’i de eklemeyi unutmayın. Nehirlerin arasındaki delta da adalar üzerine kurulmuş olan Venedik şehrinin güzel yerlerini gezip görmek isterseniz Venedik’in tatil sezonlarını ve iklimini hesaba katmanız gerekmektedir.

Şehirde yılın en sıcak ayları Temmuz ve Ağustos iken, kış aylarının en soğuk ayı Ocak ayıdır ki bu ayda da hava sıcaklığı ortalama 3 derece kadardır. Dolayısı ile yılın her ayı Venedik oldukça ilgi görmektedir.

Ancak baharın geldiği sıcaklığın artmaya başladığı Nisan ayı ile beraber Venedik şehrinin güzellikleri göz önüne çıkacağından bu ayları tercih ederseniz tatilinizden büyük keyif alırsınız. Sakin bir sezonda şehri gezip görmek istiyorsanız diğer ayları tercih etmelisiniz. Ya da karnaval ayı olan Şubat ayında Venedik’i ziyaret edebilir, bu rengarenk karnavala katılabilirsiniz. Her ne kadar bu dönemde yoğunluk olsa da kalabalıktan rahatsız olmayan ve festival havasını sevenler için Şubat ayı önerilir. Karnaval vesilesi ile dünyanın her yerinden turistler geleceği için farklı kültürler ile iç içe olmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Venedik’e Nasıl Gitmeli?

Venedik şehrine gitmeye karar verdiyseniz Venedik’e nasıl gidileceğinizi merak ediyorsunuzdur. Oldukça dikkat çeken ve yılın her dönemi ziyaretçileri eksik olmayan bu şehir için Türk Hava Yolları’nın İstanbul Venedik direkt seferi olduğunu hatırlatmak isteriz. Venedik direkt uçuş için yolcularımız bulundukları bölgeye göre Atatürk Havalimanı’nı veya Sabiha Gökçen Havalimanı’nı tercih edebilirler. Direkt olarak uçuş yapmanız durumunda uçuş süresi yaklaşık iki buçuk saattir. Aktarmalı uçuşlarda ise KLM, Air France, Alitalia ve Lufthansa başta olmak üzere diğer yabancı havayollarının tarifeli seferlerini sitemiz üzerinden kolayca inceleyebilir, fiyat mukayesesi yapabilirsiniz.

Venedik’e direkt ve aktarmalı bu kadar çok havayolu ve sefer saati seçeneği varken ucuz Venedik uçak bileti bulmak hele hele kampanya dönemine denk geldiyseniz oldukça kolay. Ucuz bilet elde etmenin bir yöntemi de tatil planlarınız yapmaya başladığınızda tarihlerinizi belirler belirlemez uçak biletinizi almaktır. Böylece havayollarının promosyon sınıfından bir bilet yakalayabilir ve seyahatinize ekonomik bir başlangıç yapmış olursunuz.

Havayolu dışında tren yolu gibi bir alternatif de söz konusudur. Tren ile Milano, Floransa, Roma üzerinden Venedik’e geçebilirsiniz. Ayrıca İtalya içerisinde de demir yolu ağı oldukça gelişmiştir ve fazlasıyla tercih edilmektedir. Roma’dan trenle Venedik’e geçmeniz ise 3,5 saat sürmekte ve fiyatları uygundur.

Venedik’te Nerede Kalmalı?

Eğer tatil için Venedik’i seçtiyseniz burada nasıl konaklayacağınız konusunda da fikir edinmeniz gerekmektedir. Hem şehre geldiğinizde konaklama açısından sıkıntı çekmemek hem de çok fazla bir maliyet olmaması için planınızı önceden yapmanızı öneririz.

Peki Venedik’de nerede kalınır? Venedik’de bitçeye en uygun oteller hangileridir? Öncelikle şu bir gerçek ki Venedik pahalı bir şehirdir. Dolayısı ile turistik olan adada konaklamak normalden daha yüksek bir bütçe gerektir. Ancak siz daha ekonomik bir konaklama istiyorsanız o zaman size önerebileceğimiz en uygun yer Venedik Mestre bölgesidir. Bu bölge merkeze oldukça yakın ve ulaşımı da kolaydır. Konaklama için; Castello, San Marco Meydanı, Cannaregio, Dorsoduro bölgeleri en uygun bölgeler olarak değerlendirilebilir.

Venedik’te Ne Yemeli-İçmeli?

Venedik bir İtalya şehridir, dolayısı ile pizza ve makarnaları ile ünlü İtalyan mutfağını karşınızda bulacaksınız. Bunun yanı sıra zaten adaların üzerine kurulu bir şehir olması dolayısı ile deniz ürünleri ile yapılan lezzetli yemekleri oldukça meşhurdur. Mesela Sarde in Saor denilen sardalyanın üzüm, fıstık ve soğanla pişirilmesi ile değişik bir lezzeti olan yemek oldukça ünlüdür. Şehir de sevilen en popüler yöresel yemekler ise Risotto ve Vermicelli al nero di seppia’dır. Tatlı yiyecekseniz tabi ki tiramisu ilk tercihiniz olmalıdır. Restoranlar biraz pahalı olabileceğinden bunu hesaba katarak yemek masraflarının biraz fazla olacağını unutmayalım.

Venedik’te Nereleri Gezmeli?

Venedik’e tatile gittiğinizde görmeden sakın dönmeyin diyeceğimiş öyle çok yer var ki, ne yazık ki hepsini listemize sığdıramıyoruz. O yüzden başlıca ziyaret edilecek yerleri sizler için belirtmek istiyoruz.

San Marco Meydanı

Burası Venedik şehrinin en uğrak yerlerinden ve listenin en başında yer alması gereken yerdir. Ayrıca dünyanın en güzel meydanlarından biri olarak kabul edilmiştir. Ancak Ekim ve Mart aylarında su altında kalabilmektedir. Bu zamanlarda giderseniz bu meydanı görme şansınız olmayabilir.

Campanile Kulesi

San Marco meydanında yer almaktadır.

San Marco Bazilikası

Burası San Marco Meyadının da bulunur ve şehrin en ünlü klisesidir. Mimarisi ile oldukça gösterişli olan bu yapı 5 kubbeye sahiptir ve üzerlerinde Bizans mozaikleri bulunur.

Aziz Mark’ın Çan Kulesi

Yine bu yapı da aynı meydanda yer almaktadır. Venedik’teki en yüksek yapılardandır. Üzerinden bir kanal dışında tüm şehri görebilirsiniz.

Dükler Sarayı

9. yüzyılda şato olarak inşa edilen bu saray gotik tarzda bir yapıdır. Venedik Cumhuriyeti’nin görkemini ve üstünlüğünü gösterme maksadı ile inşa edilmiştir.

Büyük Kanal

Venedik’in en büyük kanalı Canal Grande; uzunluğu 3800 metre, derinliği ise 5 metredir. Üzerinde de birçok köprü vardır.

Rialto köprüsü, Saat kulesi, Güzel Sanatlar Akademisi, Ahlar Köprüsü, Ca’d’Oro, Frari Santa Maria Gloriosa Bazilikası, Libreria di San Marco, Ca’Rezzonico, Doğal Tarih Müzesi, Carlo Goldini’nin Evi, Santa Maria Gloriosa dei Frari, Murano ve Burano Adaları da şehirde kesinlikle görülmesi gereken diğer yerlerdir.

Venedik’te Nerede Eğlenmeli?

Venedik’te nerede eğlenilir diyorsanız; fırsatınız varsa Venedik Karnavalı’nı kaçırmamanızı öneririz. Bunun dışında da fazlasıyla keyif alabileceğiniz pek çok festival düzenlenmektedir. Bunlardan bazıları; Venedik Film Festivali, San Marco Festivali, Vogalonga, Festa Medioevale del vino Soave Bianco Soave, Sernissima’dır. Bu festivallere katılmak ya da şehrin diğer güzelliklerini görmek istiyorsanız ve böyle bir tatil için en ucuz Venedik uçak biletini arıyorsanız; tek yapmanız gereken sitemizdeki tüm Venedik uçuşlarını incelemek ve en uygun bileti bulmaktır.

Kampanya ve avantajlardan önce sizin haberiniz olsun!