Kolayyolculuk loading
Lütfen bekleyiniz
En Ucuz Uçak Biletini Buldunuz

Zürih Uçak Bileti ve Seyahat Rehberi

Zurih Uçak Bileti

Zürih Kentonu’nun başkenti olan Zürih kenti, İsviçre’nin ekonomik ve kültürel başkentidir. Avrupa’nın en iyi üniversiteleri olan Eidgenössiche Technische Hochschule ve Zürih Üniversitesi Zürih şehrindedir. Zürih sözcük olarak Kelt kökenli olmakla beraber 2. Yüz yılda Roma işgalinden sonra burası Turicum olarak isimlendirilmiştir. Ayrıca FIFA merkezi de bu kentte bulunmaktadır.

Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Zürih tarihi yapıları ve büyüleyici mimarisiyle herkesi kendine hayran bırakmaktadır. Deniz seviyesinden 408 metre yükseklikte, Alp dağlarına 30 km uzaklıkta bulunan ve Zürih Gölü’nün kuzey kıyısında kurulmuş olan bu kentin tam merkezi olan Lindenhof, Zürih Gölü ile 700 metre mesafede bulunmaktadır. Neolitik ve Bronz Çağ’a kadar dayanan bir geçmişi olduğu keşfedilen Zürih Gölü’nde 6000 yıl öncesinde kurulan yerleşim yerleri bulunmuştur. Bunun dışında da Lindenhof Tepesi denilen yerde La Tene kültürüne ait arkeolojik kalıntılar bulunmuştur. Buranın varlığına dair ilk yazılı kaynaklar ise Lindenhof’da bulunan bir mezar taşında bulunmuştur ve 2. Yüzyıldan kalmadır. 5 yüz yılda ise Germen kabilelerinden Almanlar buraya gelerek İsviçre Platosu’na yerleşmişlerdir. O günden sonra birçok uygarlığa ve çağa ev sahipliği yapmıştır.

1218 yılında bağımsızlığını kazanmış olan Zürih, 1230 yıllarında ise Rennweg’deki ilk taş evler yapıldı. 14. Yüz yılın önemli olaylarından biri de Zürih’de gerçekleşmiştir. Bu da Alman şiiri ana kaynaklarından kabul edilen Manessa Codex’in burada yazılmış olmasıdır. İsviçre’deki Spanisch – Brötli – Bahn isimli ilk tren yolu 1847 yılında Zürih ile Baden arasında yapılmıştır. 19 yüzyılda olan diğer gelişmelerden bahsedecek olursak, Zürih sahil şeridindeki park ve bahçelerin yapılandırılması ve Zürihte’ki küçük ortaçağdan kalma şehrin modern ve dikkat çekici bir hal alması mühendis ve şehir plancısı olan Arnold Bürkli öncülüğünde gerçekleştirilmiştir.

Zürih’e Ne Zaman Gitmeli?

Zürih genel anlamda soğuk bir yerdir. Bu şehirde yaz aylarında bile sıcaklık en fazla 30 dereceye çıkmaktadır. Ocak ayında ise en soğuk günlerini geçirmekte olan Zürih şehri’nde sıcaklık – 10 civarında seyretmektedir ve bu ayda genel olarak yoğun kar yağışı görülmektedir. Havalar burada da ülkemizde olduğu gibi Mart ayında yükselmeye başlar ve 8 derece gibi bir sıcaklığa yükselir ve bu bahar aylarının sonlarına doğru yağış oranı artmaktadır. Hazirana doğru sıcaklık 16 derece civarında olmaktadır ve bu şehirde sıcaklığın en yüksek olduğu ay Temmuz’dur.

Eğer sıcak bir zamanda gitmek istiyorsanız Temmuz ayı sizin için oldukça ideal bir zaman olacaktır. Bu ayda nem oranı da yüksek olmakla beraber bol yağışlı ama sıcaktır. Ağustos ayına kadar bu şekilde seyreden hava sonbahara girerken önce dağlık kesimler soğumaya başlar ve sonbahar aylarında buradaki gece hayatı en canlı dönemlerini yaşar. Kısa süreli ama şiddetli yağışlar sonbaharın sonlarına doğru görülür. Kış aylarında ise söylediğimiz gibi bu şehirde hava oldukça soğuktur ve kar yağışı genelde vardır. Genel olarak yaz ayları tatilciler için uygun olsa da soğuğu sevenler için sonbahar ve kış ayları da oldukça güzel bir tercih olabilir. Bu güzel şehrin mimarisinin kar ile bütünleştiği bu aylarda sanatsal bir seyahat sizi bekliyor olabilir. Bu tercih tamamen size kalmış.

Zürih’e Nasıl Gitmeli?

Zürih’e ulaşımı havayolu ile kolayca sağlayabilirsiniz. İstanbul-Zürih uçuşu için aktarmalı veya direkt pek çok sefer alternatifi bulunmaktadır. Direkt uçuşu tercih eden yolcularımız için Atatürk Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları (THY) ve Swiss International Airlines’ın İstanbul – Zürih karşılıklı tarifeli seferleri bulunmaktadır. Zürih uçak bileti için bir diğer direkt uçuş ise Pegasus Hava Yolları ile Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan yapılmaktadır. Aktarmalı Zurih uçak bileti için ise KLM, Air Serbia, Air France, Aegean Airline ve Lufthansa başta olmak üzere pek çok yabancı havayolu şirketi alternatifiniz bulunmaktadır. Sitemiz üzerinden tüm havayollarının Zürih sefer saatlerini karşılaştırabilir ve fiyat mukayesesi yapabilirsiniz. Ucuz Zürih uçak bileti için havayolu şirketlerinin dönemsel kampanyalarını takip etmeyi unutmayın.

Zürih Havaalanı’nın şehir merkezine 13 km uzaklıkta olması sebebiyle, uçaktan indiğiniz gibi şehrin merkezinde olacaksınız diyebiliriz.

Havaalanındaki yetkili ofisten alacağınız Zürih kart ile tren yolculuklarını rahatça yapabilirsiniz. Şehirde trenle ulaşımın oldukça kolay ve en çok tercih edilen yol olduğunu belirtmek isteriz. Ayrıca bu kart ile müzelere de ücretsiz bir şekilde girebiliyorsunuz. Tren dışında şehrin farklı noktalarına giden 16 otobüs hattı bulunmaktadır. Ulaşımınızı bunlarla da sağlayabilirsiniz. Ayrıca havaalanında indikten sonra ister trene binecek olun isterseniz de otobüse bunların kalkış duraklarına gitmeniz için yürümeniz gereken mesafe oldukça kısadır. Ayrıca eğer Zürih’e kış aylarında ve kayak amaçlı geldiyseniz direkt kayak merkezlerine ulaşım sağlayan otobüslerden faydalanabilirsiniz.

Zürih’de Nerede Kalmalı?

Eğer kendinize tatil yapacağınız yeri Zürih olarak seçtiyseniz, öncelikle Şehir merkezini, tren, otobüs, eğlence, restoran gibi her imkana yakın olması sebebiyle tavsiye ederiz. Fakat buradaki oteller 4 veya 5 yıldızlıdır ve oldukça yüksek bütçe gerektirmektedir. En iyi konaklama hizmetlerini ve imkanlarını bulabileceğiniz bölgeler arasında Kunsthaus Zurich, Hottingen ve Unterstrass sayılabilir. Gidenlerin oldukça memnun kaldığı güvenli ve merkezi yerlerdir. Orada bütçenizin zorlanmasını istemiyorsanız gitmeden önce erken rezervasyonla online olarak otelde yerinizi ayırtın.

Zürih’de Ne Yemeli-İçmeli?

Zürih mutfağı oldukça çeşitlidir, ağırlıklı olarak et yemeklerini bulabileceğiniz bu mutfağın en meşhur yemeği sayılan “ Züri Gschnetzlet” dir. Bu yemek de mantar soslu dana rostodur. İsviçre’de çok ilginç bir restoran olan, körler tarafından işletilen ve tamamen karanlık olan Blindekuh adlı restourantı kesinlikle ziyaret etmelisiniz. “ Adler’s Swiss Churchi ve Rolli’s Steakhouse Oerlikon isimli mekanlarda Zürih mutfağının geleneksel lezzetlerini bulabilirsiniz.

Zürih’de Nereleri Gezmeli?

The Grossmünster

Uzun kuleleri olan ve Roma stilinde inşa edilmiş bu kilise, şehirdeki en önemli 3 kiliseden biridir.

St. Peters Kilisesi

Bu kilise 8. yüzyılda yapılmış ve son olarak da 18. Yüz yılda restore edilmiştir. Ayrıca kulesinde bulunan 8,7 metre çaplı saat ise Avrupa’nın en büyük saati olma özelliğini taşıyor

Kunsthaus

Ülkedeki en önemli sanat müzesidir. Pazartesi günleri ziyaretçilere kapalı olduğunu hatırlatmak isteriz.

Le Corbusier Haus

Le Corbusier adlı mimarın bazı çalışmalarının bulunduğu evi.

Chinagarten

Çin bahçesi, Zürih Seefeld'de bulunan bir Çin bahçesidir. Zürih'in kardeş şehri Kunming tarafından Zürih'e hediye edilen bahçe 1994'de açıldı. Çin dışındaki en büyük Çin bahçelerinden biridir “ Kunming” adlı Çin şehrinden hediye edilen bahçe.

Zürichsee, Old Town, Lindenhofplatz, Rietberg Müzesi, Zurich Zoo, Church of Our Lady, Opera House, Swiss National Museum gibi birçok önemli gezilecek tarihi ve doğal yerleri vardır.

Zürih’de Nerede Eğlenilir?

En eğlenceli ve kaliteli bar ve gece klüpleri Niederdorf bölgesindedir. Kaufleuten, Rheinfeldr Bierhalle, Nelson ve Oepfelchammer önde gelen eğlence mekanlarıdır. Nisan ayında gittiyseniz Nisan ayının üçüncü Pazartesi gerçekleştirilen Sechselauten bahar festivalini kaçırmamanızı tavsiye ederiz. Bunun dışında Zürih Festivali, Caliente, Dörfli – Fascht, Street Parade, Oyunca Ayı Festivali gibi birçok festival düzenlenmektedir. Bu eğlenceleri kaçırmak istemiyorsanız en ucuz Zürih uçak biletini önceden alarak düşük bütçeli harika bir tatil yapabilirsiniz.

Kampanya ve avantajlardan önce sizin haberiniz olsun!