Kolayyolculuk loading
Lütfen bekleyiniz
En Ucuz Uçak Biletini Buldunuz

Berlin Uçak Bileti ve Seyahat Rehberi

En Ucuz Berlin Uçak Biletleri

Özümsenmesi gereken tarihi dokusuna, sanatsal etkinliklerine, müzelerine, sokaklarına, gece hayatına, kültürüne, düzenine hayran olacağınız Doğu-Batı sentezi göz alıcı bir metropolitan: Berlin.

Büyük bir şehir olan Berlin kendi içinde 6 bölgeye ayrılıyor. Tatil tercihinize göre konaklayacağınız bölgeyi seçmeden önce hangi bölgede neler bulabileceğinizi bilmenizde fayda var. Berlin’in tarihi dokusu ilginizi çekiyorsa, tarihi bölge olarak adlandırılan “Mitte” size uygun olacaktır. Tatil anlayışınız alışveriş, yeme-içme üzerine kuruluysa o zaman size en lüks otelleri, restoranları ve alışveriş merkezlerini bulabileceğiniz “City West” bölgesini önerebiliriz. Genç nüfusun bulunduğu bölgede biraz daha hareketli ve eğlence dolu bir tatil tercihiniz varsa, “East Central” bölgesi sizin için biçilmiş kaftan olacaktır.

Tarihi değerini 18. yüzyıl sonrasında kazanan Berlin, halkın doğudan batıya geçişini engelleyen Berlin Duvarı’nın 9 Kasım 1989’da yıkılması ve 3 Ekim 1990’da Almanya Federal Cumhuriyeti’nin başkenti olmuştur.

“Avrupa’nın Türkiye Ayağı” olarak bilinen Berlin, her ne kadar bir seyahat rotası olarak pek tercih edilmese de, kesinlikle görülmesi gereken bir yer! Düşük beklentiyle Berlin’e gidenlerin, hiç beklemedikleri bir görsel şölenle karşılaşmaları sayesinde, tatilcilerin unutulmaz anılarla dönmesi çok sık karşılaşılan bir durumdur.

Berlin'e Ne Zaman Gitmeli?

Ülkemize göre daha kuzey konumda bulunan Berlin’de kış ayları soğuk, yaz ayları ise nemli ve sıcak geçer.Kış ayları Avrupa ortalamasına göre nispeten ılıman olsa da Rusya’dan gelen soğuk hava akımı sebebiyle kışaylarında sıcaklık 0’ın altına düşebilir. Dolayısıyla seyahatinizi kış mevsiminde planlıyorsanız sizi bekleyen soğuk hava karşı tüm önlemlerinizi almanızı öneririz.

Berlin’de, yazların da bir hayli serin ve hatta zaman zaman yağışlı geçtiğini, özellikle Temmuz ayının yılın en çok yağış alan ayı olduğunu hatırlatmak isteriz. Şayet yaz aylarında bir tatil planı yaptıysanız valizinizde sizi yağmurdan koruyacak kıyafetler olmasında büyük fayda vardır.

Sonuç olarak, rahat bir seyahat için özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarını tercih etmeniz yerinde olacaktır.

Berlin'e Nasıl Gitmeli?

Yüksek Türk nüfusuna sahip olması sebebiyle “Avrupa’nın Türkiye Ayağı” olarak bilinen Berlin’e Türkiye’den uçmak hem çok ucuz hem de çok kolay. Berlin’e Türkiye’den direkt ve aktarmalı uçuş yapan pek çok havayolu şirketi var. İstanbul’dan Berlin’e direkt uçuş yapmayı tercih ediyorsanız, Türk Hava Yolları’nın tarifeli direkt seferi ile 3 saatlik bir yolculuk sonunda Berlin’e ulaşabilirsiniz. Şayet tercihiniz Ankara, İzmir, Antalya, Adana gibi diğer büyük şehirlerden biri ise, İstanbul üzerinden size uygun herhangi bir aktarmalı uçuşu tercih edebilirsiniz. Türk Hava Yolları’nın hem Atatürk Hava Limanı’ndan hem de Sabiha Gökçen Hava Limanı’ndan Berlin Tegel Hava Limanı’na karşılıklı tarifeli seferleri olduğunu hatırlatmak isteriz.

Bu kadar çok tarifeli sefer olunca, belli saatlerde olan uçuşlar için ucuz Berlin uçak bileti fırsatı yakalayabilirsiniz. Özellikle THY’nin en düşük ücretli uçak biletlerinden birine denk gelirseniz biletinizi çok daha uygun fiyata alabilirsiniz. Tatil planlarınızı birkaç ay önceden yapıyorsanız erken rezervasyon fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Ayrıca seferlerin yoğun olduğu şehirlere havayolu şirketleri zaman zaman yurtdışı uçuş kampanyaları düzenlemektedir. Bu kampanyalardan birine denk geldiğinizde, en ucuz Berlin uçak bileti sizin olabilir.

Şehrin kuzeybatısında ve merkeze 8 km uzaklıkta bulunan Tegel Havalimanı’na vardığınızda şehir merkezine ulaşabilmek için havalimanından kalkan otobüsleri kullanabilirsiniz. Otobüslerin varış noktalarından ise kentin dört bir yanına düzenlenen metro, banliyö treni, otobüs ve metrobüs seferleri ile rahatlıkla dilediğiniznoktaya ulaşabilirsiniz.

Berlin'de Nerede Kalmalı?

Berlin, her bütçeye uygun konaklama seçenekleriyle tatilcilerin hizmetindedir. Konaklama alternatiflerini ağırlıklı olarak “City West” ya da “Mittel” bölgesinde bulabilirsiniz. Eğer tercihiniz bohem ve sanatsal bir ortam ise o zaman size Berlin Türk göçmenlerinin yoğun olarak yaşadığı “East Central” bölgesindeki konaklama alternatiflerine bakmanızı öneririz.

Eğer tatil amacınız Berlin’de gezilip görülecek yerleri keşfetmek ise o zaman tercihiniz Mitte bölgesi olma ki bu sayede dilediğiniz hemen hemen her yere yaya gidebilme imkanınız olsun. Ancak bu bölgede orta halli bir otel bulmanız oldukça güç. Özellikle fuar zamanı konaklama ücretlerinin bir hayli arttığını hatırlatalım.

City West’in Berlin'de kalınabilecek en iyi bölge olduğunu söyleyebiliriz. Orta halli her bütçeye uygun otel alternatifi bulunan bölgede aynı zamanda bilindik lüks otel zincirlerinin şubelerini de bulabilirsiniz.

Eğer aradığınız çok daha ucuz konaklama imkanı ise o zaman rotanız East Central bölgesidir.Bölgenin ucuz otel, motel ve hosteller ile orta sınıf otellerle dolu olduğunu bilmenizde fayda var.

Berlin'de Ne Yemeli-İçmeli?

Berlin’de sadece Alman mutfağı lezzetlerini değil, aynı zamanda dünya mutfaklarının farklı lezzetlerini de deneyimleyebileceğiniz sayısız seçenek olduğunu söylememiz gerekir. Farklı ülkelerden çok yoğun göç alan Berlin’de Vietnam, Hint, İtalyan, Fransız, İspanyol ya da Türk lokantası bulmakta asla zorlanmazsınız. Berlin mutfağına genel olarak domuz eti hakimdir. O sebeple verdiğiniz siparişlerde bu konuda tercihinizi belirtmeyi unutmayın.

Berlin denilince akla gelen en bilindik yemek “Currywurst” dedikleri, köri soslu sosistir. Hemen hemen her köşe başında bulabileceğiniz bu fast-food’u özellikle Curry36’da denemenizi tavsiye ederiz.
Şayet geleneksel Türk mutfağı lezzetlerinden vazgeçemeyenlerdenseniz, Kreuzberg bölgesinde yer alan “Mustafa’s Gemüse Kebap” tam da aradığınız yer olacaktır.

Berlin’e gelmişken meşhur Alman biralarını denemeden dönmeyin!

Berlin'de Nereleri Gezmeli?

Berlin Duvarı (Utanç Duvarı)

Berlin Duvarı ya da bilinen diğer adıyla “Utanç Duvarı” Doğu Almanya vatandaşlarının Batı Almanya'ya kaçmalarını önlemek için Doğu Alman meclisinin kararı ile 13 Ağustos 1961 yılında yapımına başlanmıştır. 46 km uzunluğundaki bu duvar, 9 Kasım 1989’da yıkılmıştır. Bugün graffiti sanatının en güzel örneklerini bulabileceğiniz duvarın bulunduğu yerde açık hava müzesi bulunuyor. Tarihe tanıklık etmek isterseniz Berlin Duvarı’na mutlaka uğramanızı öneririz.

Brandenburg Kapısı

Berlin şehrinin ana sembollerinden biri olan kapı 1788-1791 yılları arasında yapılmıştır. Çift taraflı olarak altı doryen sütun on bir metre derinliğindeki çapraz balkonun önünde durmaktadır ve beş geçiş yolunu düzenlemektedir. Alman Klasisizmi’nin en güzel örneklerinden biri olan kapı oldukça ilgi çekicidir. Yapının kuzeyindeki Sessizlik Odası olarak bilinen Raum der Stille gezinizde mola verebileceğiniz noktalardan biridir.

Museumsinsel (Müzeler adası)

Mitte bölgesinden geçen Spree Nehri'nin üzerinde bulunan 4 müze, 1 kilise, 1 galeriden oluşan adacık. 1999'dan beri UNESCO'nun Dünya Mirasları Listesi'nde bulunan ada yılda yaklaşık 3 milyon ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Perşembe 18:00 – 22:00 arası ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz adaya diğer zamanlarda girişin ücretli olduğunu hatırlatmak isteriz.

Siegessäule(Zafer Anıtı)

Fotoğraf meraklılarının bir hayli ilgisini çekecek bir panoramaya sahip anıtın tepesinde 8,3 metre uzunluğunda ve 35 ton ağırlığında olan zafer tanrıçası Victoria’nın bronz heykeli bulunmaktadır. Anıt üzerinde bulunan Alman mitolojisi ve tarihine dair işlemelerdir son derece ilgi çekicidir.

Alexanderplatz

Berlin'in merkezinde bulunan bu meydanın merkezinde büyük bir kule bulunmaktadır. Berlin manzarasını en iyi fotoğraflayabileceğiniz stratejik noktalardan biridir.

Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche

Batı Berlin'in simgesi olan kilise, Almanya imparatoru I. Wilhelm adına bir anıt olarak yapılmıştır. 23 Ekim 1943 senesinde büyük bir yangına teslim olan kilise için 9 Mayıs 1959'da yeniden inşa çalışmaları başladı. Yeni kilisenin en önemli özelliği kare şeklinde 20.000 tane küçük camdan oluşması. Bu camlar sayesinde günün her saati farkı bir görsel şölene tanıklık edebilirsiniz.

Berlin'de Nerede Eğlenmeli?

Gece hayatı açısından Berlin neredeyse New York ile eş değerdir. Eğlence hayatının bu kadar renkli olmasının en önemli sebeplerinden biri genç nüfusun çok fazla olmasıdır. Berlin’de gece hayatı özellikle Mitte, Kreuzberg, Prenzlauer Berg ve Friedrichshain civarında toplanmıştır. “Beer Gardens” adı verilen mekanlar özellikle tercih edilen yerler arasında sayılabilir.

Daha hesaplı eğlence mekanlarını tercih ediyorsanız o zaman size BKreuzberg’i önerebiliriz. Bu bölgede bulunan bar, pub ve diskotekler Berlin’in diğer bölgelerine nispeten daha ucuz eğlenebileceğiniz mekanlardandır.

Berlin seyahati ile ilgili olarak en önemli tavsiyemiz önyargı ile gitmemenizdir. Berlin’de gezilecek, görülecek yerler elbet bu yazdıklarımızla sınırlı değil. Berlin sokaklarını keşfetmek ve o tarihi dokuyu özümsemek için kendinize 3-4 gün ayırmanız yeterli olacaktır. Kendinizi şımartacağınız bu kısa tatil için ilk önce yapmanız gereken tatil döneminizi belirleyip en ucuz Berlin uçak biletini cebinize koymak ve otel rezervasyonunuzu yapmak. Geriye kalan sadece valizinizi hazırlayıp, bu kısa tatilin tadını çıkarmak.

Şimdiden iyi uçuşlar ve keyifli tatiller…

Kampanya ve avantajlardan önce sizin haberiniz olsun!