Kolayyolculuk loading
Lütfen bekleyiniz
En Ucuz Uçak Biletini Buldunuz

Bingöl Uçak Bileti ve Seyahat Rehberi

bingol ucak bileti

 

Doğu Anadolu Bölgesi’nin  keşfedilmeyi bekleyen kapalı kutusudur Bingöl…Zirvelerine hayran kaldığınız dağları,sayısı bine ulaşan buzul gölleri,sert kayaların arasından çıkarak hayat bulan yaban çiçekleri,muazzam güzellikteki yüzen gölleri,yeşil vadilere kurulmuş köyleri,şifa veren termal kaynakları,uçsuz bucaksız yaylaları ve misafirperver insanlarıyla keşfedilmeye değer bir kutu…

Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümü’nde yer alan ve aynı zamanda Muş,Erzincan,Erzurum,Tunceli  ve Elazığ illeriyle komşu olan  Bingöl,tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır ve adına ilişkin pek çok efsane ile anılmaktadır.

Bingöl’e Ne Zaman Gitmeli?

Yükselti ve kuzeyden gelen serin hava kütlelerinin etkisiyle Bingöl’de yaz ayları sıcak ,kış ayları ise karlı ve soğuk geçer.Meteoroloji Genel Müdürlüğünün verilerine gore ,kar yağışlı gün sayısı 24 gün ,donlu gün sayısı ise 94 gündür.Bu sebeple Bingöl’e gidilebilecek en güzel mevsim ilkbahar ve yaz aylarıdır.

Bingöl’e Nasıl Gitmeli?

Bingöl’e seyahat etmek isteyen yolcularımız Karayolu,Demiryolu ve Havayolu ulaşımını tercih edebilirler.
Otobüsle gideceksiniz Bingöl’ün merkezinde bulunan otogardan , Türkiye’nin bütün illerine otobüs seferleri bulunmaktadır.
Demiryolunu tercih edecek olanlar Genç ilçesinde bulunan istasyon vasıtasıyla Doğu’da Tatvan,Batı’da ise Elazığ bağlantılı olarak İstanbul’a kadar yolculuk yapabilirler.

Tercihiniz hızlı ve konforlu  bir ulaşımdan yana ise, Bingöl’ün merkezine 20 km uzaklıkta bulunan Bingöl Havalimanını kullanabilirsiniz ve uygun fiyatlı uçak biletini kolayca bulabilirsiniz. İstanbul’dan Bingöl’e seyahat etmek isteyen yolcularımız hem Anadolu Jet hem de Turkish Airlines’ın  tarifeli seferlerinden yararlanabilirler. Turkish Airlines’ın Atatürk Havalimanı’ndan her gün Bingöl’e  direkt  seferleri bulunuyor. Ancak Anadolu yakasında oturan ve özellikle Sabiha Gökçen Havalimanı’nı tercih eden yolcularımız için  Anadolujet’in Bingöl’e haftanın belirli günlerinde , Ankara bağlantılı seferler yaptığını  hatırlatmak isteriz.

İzmir, Antalya, Adana gibi diğer büyük şehirlerimizden Bingöl’e  gitmek isteyen yolcularımız için direkt uçuş bulunmadığını ancak İstanbul  üzerinden aktarmalı uçuşların mevcut olduğu bilgisini paylaşmak isteriz

Seyahat planlarınızı yapmaya başladığınız an Bingöl uçak biletini alırsanız erken rezervasyon ayrıcalıklarından yararlanarak en ucuz Bingöl biletini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Bingöl’de Nerede Kalmalı?

Bingöl’e gelen memurların ve  misafirlerin ilk tercih ettiği yerlerden birisi Bingöl Öğretmen Evidir.Daha konforlu bir yeri tecih etmek isterseniz Hateol Sarıoğlu, Büyük Bingöl Otel,Çınar  Bingöl Otel, Grand Berti Otel,Binkap Resort  Otel,Solhan Grand Konak Otel gibi konaklama yerlerinden yararlanabilirsiniz.

Bingöl’de Ne Yemeli-İçmeli?

Türkiye’nin hemen her şehrinde olduğu gibi Bingöl ilinin de kendine has yöresel lezzetleri bulunmaktadır. Sebze yemeğinden et yemeğine, salata çeşitlerinden tatlılarına kadar pek çok lezzet Bingöl mutfağında yerini almaktadır.
Gömme,sırın,tutmaç,keşkek,içli köfte,kuru köfte,kuzu kalek,mastuva,sorina pel,keldoş ,kaburga dolması ,kuru dolma gibi lezzetler Bingöl’ün et yemekleri kategorisinde yer alır.
Bu güzel et yemeklerinin üstüne tadı damağınızda kalacak tatlılara da bir bakın deriz.Burma kadayıf, silki baklava, aşure, zerde, sütlaç, revani, un helvası, dolanger,kabak tatlısı,kalbur hurması...
Ayrıca Bingöl’ün şifa kaynağı doğal bal ve dut pekmezinden almanızı öneririz.

Bingöl’de Nereleri Gezmeli?

Yüzen Ada : Solhan ilçesi Hazarşah Köyü Aksakal Göl Mezrasındaki Ada, o yörede yaşayan halk tarafından keşfedilmiştir.Bu ada harika bir tabiat olayına sahiptir. Bu doğa harikası gölün üç tarafı dağlar ve tepelerle çevrilmiştir ve düz arazi üzerinde bulunan krater göl konumundadır. Gölün ortasından hareket eden üç ada vardır. Adalar göl içinde bağımsızdır, üstüne binildiği zaman sal gibi her tarafa ağır ağır hareket etmektedir. Adanın üzerinde 4-5 tane bodur ve dış budak ağacı mevcuttur. Çevredeki bitkiler gölün mevcut suyu ile beslenmektedir. Ada üzerinde bulunan ot kökleri sarılıcı olması nedeniyle toprak tamamen bitki kökleri ile kaynamış ve yapışmış durumdadır. Ayrıca gölün ortasında bulunan adanın yapısı incelendiğinde çayır, ayrık ot ve suda yetişen çeşitli bitkilerin ada üzerinde mevcut olduğu görülmektedir. Gölün çevresinde de çeşitli bitkilere rastlamak mümkündür. Yeşil alanın dışında kalan arazi gölden çok yüksektir. Çevresi meşe ve yeşil alan ile kaplıdır.Bingöl’e gittiğinizde yüzen adaları mutlaka görmenizi öneririz.

Sentarius Kalesi

Bingöl’ün merkezinden 18 km uzaklıkta bulunan Sentarius Kalesi, Murat vadisi üzerinde bulunmaktadır.Urartular zamanında Urartu Kralının, Bingöl yaylalarını elinde tutabilmek için yaptırdığı 3 kaleden biridir.

Kral Kızı Kalesi

Pers Kralı Dano’nun kızı için yaptırdığı söylenen kaledir.Genç ilçesinde bulunmaktadır, günümüze ancak kalıntıları kalmıştır.

Kiğı Kalesi

Bingöl’ün güneydoğusunda yer alan ve Müslümanlardan önce Roma hakimiyetinde bulunan  Kiğı Kalesi, Acemler'den önce  Hazreti Ömer’ül Faruk zamanında ehli İslam eline geçmiştir  . Ebu Übeyde'nin Başkumandanlığı zamanında Halit Bin Velid, Kiğı Kalesi'ni Roma Hanedanından Kiğa'nın oğlu Talon'dan teslim almıştır.Bu kale çok sağlam bir yapıya sahiptir ve etrafı sarp kayalıklarla kaplıdır.  Erzincan tarihinde bu kalenin Acemlerin akınına maruz kaldığı rivayet olunmaktadır. Kale'ye giren İranlıların halka büyük işkence yaptıkları, evleri yakıp yıktıkları, erkeklerin çoğunu öldürdüklerinden ve kadınlara kötü davrandıklarından bahsedilmektedir. Burayı terk etmeye mecbur kalan ahalinin Kiğı'ya gelip Kaleli mahallesine yerleştikleri ve bu mahallenin bu yüzden "Kaleli" adını aldığı tarihi kaynaklardan anlaşılmaktadır.

Kiğı Camii

Kiğı Camii ilçenin en eski eserlerinden biridir.Cami tek minareli ve tek şerefelidir. Avlusunda Kiğı eşrafından Hacı Mehmet Efendi'nin (Zermek Şehzadelerinden) kabri bulunmaktadır. Bu zat ilmi ve üstün zekası ve silahşorluğu ile de meşhurdur.Bingöl’e gidip tarihi dokuyu solumak isteyenler bu camiyi ziyaret edebilirler.

Çır Şelalesi

Çir taşı adı verilen 100 metre yükseklikteki kayalığın ortasından akan muazzam güzellikte bir şelaledir. Su 50 m. yükseklikten alt tarafı kayalık olan dere yatağına düşerken harika bir görünüme sahip olmaktadır.. Çir taşının olduğu bölgede çok sayıda  kayalıklar ve mağaralar bulunmaktadır. Bu kayalıklarda genel olarak yırtıcı kuşlar yaşamaktadır.

İçme

Bingöl-Genç karayolunun 9. Kilometresinde bulunan içme ,yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun bir şekile ziyaret edilmektedir.Bu içme suyunun  kronik romatizma, kadın hastalıklarında ve böbrek taşlarını düşürmede şifalı olduğu  tespit edilmiştir.

Kümbet (Genç)

Bingöl Genç ilçesinde bulunan kümbet tarihi dokulardan biridir.Dıştan sekizgen planlı türbe ,içten yuvarlak bir plan göstermektedir.Kesme taştan yapılmış olan kümbetin iç örtüsü moloz taşlardandır. Üzerinin piramidal bir külahla örtülü olduğu çevredeki kalıntılardan anlaşılmaktadır. Baklavalı ve yıldız motifleriyle süslü girişin üzerinde kitabesi bulunuyorsa da bu kitabe günümüze gelememiştir. Türbenin altında ölünün gömüldüğü bir mumyalık vardır.

Bingöl’ün gezilebilecek diğer yerleri Kübik mağarası,Adaklı çeşme,Mürsel Paşa Anıtı,Horhor kaplıcası,Ata Park,Çiçek Tepe köyü mağarası, Soğuk çeşme, Erentepe köyünde bulunan Arzek çeşmesi, Vali Kurtuluş Sişmantürk çeşmesi, Vali Abdulkadir Sarı Parkı, Alabalık Çiftliği, Solhan'da Hafit çeşmesi, Şeyh Ahmet deresi, Gayt Deresi, Birlik tesisleri, ve Çapakçur vadisidir.

Bingöl seyahatiniz eğer festival tarihlerine denk gelirse gidebileceğiniz festivaller ;
Güneşin Doğuşu Festivali (15 Temmuz-15Ağustos),Sülbüs Dağı Festivali (15 Temmuz-15 Ağustos),Av sezonu açılış şenlikleri (16 Ağustos), At yarışları (20 Ağustos-10 Eylül)

Bingöl seyahatiniz sırasında Yüzen Adaları görmeden,Bingöl Halkoyunlarını izlemeden,Ata Park ve Soğuk Çeşmede leziz yemekleri  tatmadan,Bingöl balı ve dut pekmezi almadan dönmemenizi öneririz.

Uygun uçak bileti aldıktan sonra size sadece bu güzelliklerin keyfini çıkarmak kalıyor.

Şimdiden iyi uçuşlar ve keyifli tatiller… 

Kampanya ve avantajlardan önce sizin haberiniz olsun!