Kolayyolculuk loading
Lütfen bekleyiniz
En Ucuz Uçak Biletini Buldunuz

New York Uçak Bileti ve Seyahat Rehberi

En ucuz New York Uçak Bileti

24 saat açık olan metrosu ve yoğun trafiğiyle “Hiç uyumayan şehir” ya da herkesin bir gün mutlaka orada bulunmayı hayal etmesi sebebiyle “Hayallerin şehri” olarak bilinen New York City, bir kez gittiniz mi bağımlılık yaratan şehirlerdendir, her gidiş ayrı bir macera, ayrı bir keyiftir. Özgürlük heykeli, Empire State Binası, Central Park ve Times Meydanı, Modern Sanat Müzesi, Guggenheim Müzesi ve Modern Tarih Müzesi bir yana, gökdelenleri, köprüleri, caddeleri, restoranları, alışveriş merkezleri ve kozmopolit yapısıyla New YorkCity, sizi bambaşka bir dünyaya davet edecektir.

Diğer Avrupa şehirlerine yaptığımız gibi 3-4 günlük ufak kaçamaklar ne yazık ki New York City için geçerli değildir. New York’a en az bir haftalık bir zaman ayırmak gerekir.

"Kültürlerin kavşağı" olarak da bilinen New York City, tüm dünya kültürlerini kendi bünyesinde harmanlayarak ortaya yepyeni bir kültürel yapı çıkarmıştır. New York City, Amerika Birleşik Devletleri’nin en çok göç alan ve en kalabalık şehridir. Dünyanın en önemli ticaret ve finans merkezlerinden biri olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Şehir, sadece bu özelliği ile değil aynı zamanda medya, politika, eğitim, eğlence ve modadaki sektörlerindeki global etkilerinden dolayı bir dünya şehri olarak kabul edilmektedir.

New York City, Manhattan, Brooklyn (Kings County), Queens (Queens County), Bronx ve Staten Island (Richmond) olmak üzere 5 bölüme ayrılmıştır ve en merkezi bölümü Manhattan’dır.

New York'a Ne Zaman Gitmeli?

Bir tatil planı yapılırken en önemli sorulardan bir şüphesiz seyahat için en uygun mevsimin belirlenmesidir. New York City için de ufak hatırlatmalar yapmak isteriz.

37-40 derecelere varan sıcaklığa ve aşırı neme dayanıklı değilseniz, turistlerin en yoğun olduğu dönemleri tercih etmekten kaçınıyorsanız, o zaman yaz aylarında New York City seyahati planlamamanızı öneririz. Diğer yandan aşırı soğuklara ve sert hava koşullarına dayanıksızsanız kış aylarını da tercih etmemenizi tavsiye ederiz.

Dolayısıyla İlkbahar-Sonbahar ayları tahmin edebileceğiniz gibi ideal bir dönemdir.. Çünkü havalar ne çok soğuk ne de çok sıcak. Üstelik turistlerin en az tercih ettiği dönem olması sebebiyle hem daha ucuz uçak bileti hem de daha uygun konaklama alternatifleri bulabileceğiniz bir dönemdir. Bu arada şayet tercihiniz ilkbaharın başı veya sonbaharın sonu ise aniden bastıran soğuklara karşı tedbirli olmanızı ve valizinizde buhava koşullarına uygun birkaç kıyafet bulundurmayı unutmayın.

New York'a Nasıl Gitmeli?

Yerel havayolu şirketlerimizden sadece Türk Hava Yolları’nın İstanbul – New York arası karşılıklı direkt uçuşları mevcuttur. Şayet tercihiniz United Airlines Inc, Lufthansa AG, Swiss Internatiınal Airlines veya British airways gibi yabancı havayolu şirketleri ise İstanbul’dan New York’a aktarmalı uçuş yapabileceğiniz pek çok sayıda tarifeli seferi olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Şüphesiz okyanus aşırı uçuşlar için bilet fiyatları bir hayli yüksek ancak en ucuz New York uçak biletini alabilmek imkansız değil. Tek yapmanız gereken New York tatil planınızı yapmaya başladığınız anda ilk iş olarak biletinizi almaktır.. Özellikle Türk Hava Yolları’ndan alacaksanız biletinizi en az iki ay önce almak, sizin için en ucuz New York uçak biletine sahip olmak demektir.

Türk Hava Yolları New York uçuşlarını sadece Atatürk Hava Limanı’ndan gerçekleştirmekte ve New York’ta ise sadece John F Kennedy Uluslararası Havalimanı’nı kullanmaktadır. İstanbul New York uçuşu yaklaşık 11 saat 30 dakika sürmektedir.

John F. Kennedy Havaalanı'ndan şehir merkezine ulaşım için 3 ayrı alternatifiniz mevcuttur. Bütçenize vezamanınıza göre bunlardan birini tercih edebilirsiniz. Eğer bütçe sorununuz yoksa taksi ile ulaşımı tercik edebilirsiniz fiyatların 50 ile 90 dolar arası değiştiğini belirtmek isteriz. İkinci bir tercih ise öncedenrezervasyon yaptığınız Shuttle servisinden faydalanabilirsiniz. Bu hizmetin kişi başı maliyeti 20-25 dolardır. Sınırlı bir bütçeniz var ise veya bir şehri yaşayarak gezmekten hoşlanıyorsanız o zaman size önerimiz metro kullanmanız olacaktır. Bununiçin tek yapmanız gereken havaalanı içinde bulunan “Air Train” tabelalarını takip etmek. Bu trenle Jamaica Station’a kadar gidebilirsiniz. Ayrıca Air Train’de binişte herhangi bir ücret ödemiyorsunuz, çıkışta metrocard alıp 5 dolar ödeme yapıyorsunuz. Jamaica Station’a vardıktan sonra E metrosuna transfer yaparsanız, yaklaşık 30 dakika süren bir yolculuğun sonunda merkeze yani Times Meydanı’na rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu arada şayet yoğun bir program yaptıysanız, haftalık metro kartlardan alıp dilediğiniz kadar metro kullanmanız sizin yararınıza olacaktır.

New York'ta Nerede Kalmalı?

Ulaşım bu kadar gelişmiş bir şehirde konaklama yapılacak bölgeyi çok da zor olmuyor. Çünkü New York’un hangi bölgesinde kalırsanız kalın, bir metro istasyonuna yakın olacağınız için dilediğiniz noktaya ulaşmanızoldukça kolay olacaktır. Şehirde en lüks otellerden mütevazı misafirhanelere uzanan geniş bir konaklama yelpazasi bulunmaktadır.

Ancak hem şehrin ortasında olayım hem güvenli bir bölgede kalayım diyorsanız, o zaman Manhattan sizin için biçilmiş kaftan olacaktır. New York City’de gezilecek yerlerin hemen hepsinin bu bölgede yoğunlaşması sebebiyle her yere yürüyerek ulaşım mümkün olacaktır.

Nasıl ki New York uçak biletinizi seyahat tarihinizden önce alarak daha ucuza mal ettiyseniz, aynı kuralkonaklama için de geçerli. Erken rezervasyon sayesinde çok uygun fiyatlı merkezi oteller bulabilmek mümkün.Hatta bazı lüks otellerin kampanyalı konaklama seçeneklerini de takip etmenizi öneririz.

New York'ta Ne Yemeli-İçmeli?

New York City gibi bir şehirde damak zevkinize uygun bir yemek bulamamak veya aç kalmak neredeyse imkansız. “Eğer New York’ta bir şey arıyorsanız ve bulamıyorsanız o şey dünya üzerinde varolmuyordur.” cümlesinden hareketle bu şehirde bulamayacağınız bir lezzet, deneyimleyemeyeceğiniz bir yemek olması imkansız.

Çırpılmış yumurta, domuz pastırması, mısır gevreği, pancake ve bagel’dan oluşan klasik amerikan kahvaltısı tercih edebileceğiniz gibi kendi zevkinize göre kahvaltı edebilmek için her türlü malzemeyi bulabileceğiniz marketlerden de faydalanabilirsiniz.

Öğle ve akşam yemekleri için dünya mutfaklarının tüm lezzetlerini bulabileceğiniz restoranların yanında daha ekonomik bütçelerle karnınızı doyurabileceğiniz seçenekleriniz de mevcut. Kendi hamburgerinizi kendiniz oluşturmak istiyorsanız yani kişiye özel hamburger yemek istiyorsanız The Counter’a, karidesi bir de New York City’de deneyeyim diyorsanız Times Square’de yer bulunan meşhur Bubba Gump Shrimp Co.’ya uğramayı unutmayın. Ancak özellikle haftasonu yoğun bir sırada beklemek zorunda kalacağınızı hatırlatmak isteriz.

Bu kadar yemek üstüne bir de tatlı isterse canınız o zaman mini cupcakeleriyle ünlü Baked by Melissa, cheesecakenin tadı damağınızda kalacak Eileen’s Special Cheesecake’e uğramadan sıkın dönmeyin.

New York'ta Nereleri Gezmeli?

New York City’de gezilip görülecek yerleri bu satırlara sığdırmak şüphesiz imkansızdır ancak burada yazdıklarımız böyle bir seyahat planlayanlara ufak bir rehber olabilir. En azından mutlaka görülmesi gereken yerlere şöyle bir göz atıp, zevkiniz doğrultusunda kendinize göre bir yol haritası çıkarabilirsiniz.

Ayrıca yoğun programınızda size avantaj sağlayacak ufak bir hatırlatma yapmak isteriz. New York City Pass veya New York Pass aldığınız takdirde New York’un en turistik yerlerine hem ücretsiz giriş hem de sıra beklemeden ekpres giriş avantajından yararlanabilirsiniz.

Central Park

Bir park düşünün şehrin göbeğinde, gökdelenlerin arasında 341 hektarlık bir cennet bahçesi olan bu kent parkı New York City’nin adeta akciğeri görevini görüyor. İlkbaharda pembe tonlarının hakim olduğu Central Park’ta sonbaharda sarının yüzlerce tonunu görebilirsiniz. Fotoğraf meraklıları için bulunmaz bir nimet.

Central Park’ı yürüyerek gezebileceğiniz gibi bisiklet kiralayarak da gezebilirsiniz. Ancak bisiklet kiralarken kilit istemeyi unutmayın. Şayet bu eşsiz park hakkında daha fazla bilgi edineyim diyorsanız, iki kişilik bisiklet taksileri kullanmanızı tavsiye ederiz. Taksinin sürücüsü aynı zamanda rehber olduğu için size hem parkla hem de civardaki binalarla ilgili detaylı bilgi veriyor. Bu arada bu taksi sürücüleri arasında bolca Türk üniversite öğrencisi olduğunu ve bunlardan birine denk geldiğinizde gezintinizin çok daha keyifli olacağını söyleyebiliriz.

Metropolitan Museum of Art

Metropolitan Museum of Art'ta bütün dünya tarihine ait sanat eserlerini göreceksiniz. Avrupa ve Amerikan modern sanat eserlerinin yanı sıra Yunan, Roma, Mısır ve Çin sanatının en güzel örneklerini görebileceğiniz müzede ayrıca Türkiye'ye ait çiniler bile bulunmaktadır. Müzede fotoğraf ve video çekiminin yasak olduğunu unutmayın. Bir hayli büyük olan müzeyi gezmek neredeyse bir gününüzü alacaktır. Çıkışta her ziyaretçinin yaptığı gibi merdivenlerinde oturarak biraz soluklanabilirsiniz.

Empire State Building

5th avenue ile 34. caddenin kesişiminde bulunan ve New York’un simgelerinden biri olan Empire State Building’in yüksekliği 381 metre, anten ile beraber 443,2 metreyi bulmaktadır. Binaya çıkışların ücretli olduğunu unutmayınız. 86. Katından bir başka New York City manzarası göreceksiniz. Fotoğraf meraklıları için ufakbir hatırlatma yapmak isteriz. Şayet gübatımında binaya çıkarsanız hem gündüzünü hem de gecesini fotoğraflama imkanı bulabilirsiniz.

Statue of Liberty (Özgürlük Anıtı)

Özgürlük Anıtı belki de görülmeye değer sekizinci harikası desek inanın abartmış sayılmayız. Sadece New York'un değil Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli sembolü olan Özgürlük Anıtı (Statue of Liberty), kendisiyle aynı adı taşıyan oldukça ufak bir adanın (Liberty Island) üzerine inşa edilmiştir ve 46 metre yüksekliğindedir. Manhattan'ın aşağı yakasında bulunan Battery Park'tan hareket eden tekneleri kullanarak adayaulaşabilir ve heykelin taç kısmına kadar çıkabilirsiniz. Ayrıca adaya çıkmayı tercih etmeyenler ister parktan, ister Staten Island'a hareket eden ücretsiz feribotlardan anıtı uzaktan görebilir veya fotoğraflayabilirler.

Brooklyn Köprüsü

New York'un en önemli bir diğer sembolü de, Brooklyn ile Manhattan'ı birbirine bağlayan hem araç hem de yaya trafiğine açık Brooklyn Köprüsü’dür. Yapımı 13 yıl süren ve 24 Mayıs 1883’te hizmete açılan, 1825 metre uzunluğundaki bu köprüyü dilerseniz yürüyerek dilerseniz kiralayacağınız bisikletle kat edebilirsiniz. Bir yanda Manhattan'ın gökdelenlerle dolu manzarasını diğer yanda Brooklyn'in nispeten daha sade silüeti sizibüyüleyecektir.

Alışveriş Mekanları

New york city denilince alışveriş tutkunlarını da memnun edecek bir iki adres vermemiz gerekir. Bir pazarından ünlü markaların şık butiklerine kadar aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bir şehirden bahsediyoruz.Aradığınız her şeyi bulabileceğiniz, bıkıp usanmadan gezebileceğiniz Amerika’nın en büyük alışveriş merkezi: Macy’s. Macy’s’deki alışverişlerinizde %10 indirim sağlayacak indirim kartınızı almak için müşteri hizmetlerine pasaportunuzla baçvurmayı unutmayın.

Dünyanın en ünlü markaları, en özel tasarımları bir arada bulabileceğiniz en şık cadde: 5th Avenue. Mağazaların şıklıklarına hayran olacaksınız.

Eğer bütçeniz kısıtlı ise ama marka tutkunuzdan vazgeçemiyorsanız o zaman rotanızı Woodbury Common Premium Outlet’e çevireceksiniz. Manhattan merkezden kalkan otobüslerle rahatlıkla ulaşabileceğiniz bu outlet merkezinde 200’ün üzerinde mağaza var. Tüm mağazalar sezon sonu indirim mağazası olduğu için yıl boyunca devam eden bir indirim var. Ancak özellikle Ocak ayı itibariyle başlayıp Mart ayına kadar geçen sürede inanılmaz indirimler yapılıyor. Bu dönemlerde gitmeyi düşünüyorsanız yanınızda büyük boy tekerlekli bavul götürmenizi tavsiye ederiz.

New York'ta Nerede Eğlenmeli?

24 saat yaşayan bir şehir olan New York’ta eğlence ve gece hayatı oldukça renklidir. Lüks mekanlara girişlerde sıkı bir kıyafet kontrolü olduğunu ve bu konuda hiç esnek olmadıklarını hatırlatmak isteriz. New York’ta gece kulüpleri haricinde en çok tercih edilen mekanlar canlı müzik dinleyebileceğiniz barlar ve komedi kulüpleridir. Canlı müzik mekanlarının büyük çoğunluğunda jazz müziğin ağırlıklı olduğunu söyleyebiliriz.

Bu arada dönem dönem New York’ta konserler ve özel etkinliklere denk gelme ihtimalinizde olacaktır. Bu sebeple seyahat planınızı yaparken, New York’ta bulunacağınız dönemde sevdiğiniz bir sanatçının konseri var mı diye kontrol etmenizi öneririz.

Tatiliniz için ucuz New York uçak biletinizi satın aldıktan sonra hesaplı konaklama rezervasyonunuzu da yaptırdıysanız, yolun zor kısmını geçtiniz demektir. Bundan sonra size kalan kendinizi hayaller şehrinin büyülü dünyasına bırakmaktır.

Şimdiden iyi uçuşlar ve keyifli tatiller…

Kampanya ve avantajlardan önce sizin haberiniz olsun!