Kolayyolculuk loading
Lütfen bekleyiniz
En Ucuz Uçak Biletini Buldunuz

Pattaya Uçak Bileti ve Seyahat Rehberi

Pattaya Uçak Bileti

Tayland‘ın turizm açısından en hareketli üç bölgesinden biri olan Pattaya başkent Bangkok’un 150 km güney-doğusunda bulunmaktadır. Pattaya’nın küçük bir balıkçı köyünden yılda 5 milyondan fazla turist çeken “Uzakdoğu’nun İncisi”ne dönüşmesinde şüphesiz Amerikan askerlerinin payı büyüktür. 1960larda devam eden Amerika-Vietnam Savaşı sırasında bir grup Amerikan askeri dinlenmeleri için bu küçük balıkçı köyüne gönderilir. Yöre halkıyla içi anlaşan askerler sayesinde Pattaya Amerikan askerleri için dinlenme ve tatil yeri olarak yeniden hayat bulur.

Bangkok’tan Pattaya’ya karayolu ile ulaşımın rahat olması şüphesiz bu bölgenin turizm açısından değerine değer katmaktadır.

Tayland’ın diğer şehirlerinde olduğu gibi Pattaya’da antik binalara ve tapınaklara çok sıklıkla rastlamanız pek mümkün değil. Son 40-50 yılda gelişmesine bağlı olarak yeni yapılar ve binalar ağırlıktadır.
Şehrin genel atmosferinde hem dinginlik hem de hızlı tempo ilginç biçimde harmanlanmıştır, bu sebeple balayı çiftleri için ideal balayı noktalarından biri olarak kabul edilmektedir.

Pattaya'ya Ne Zaman Gitmeli?

Pattaya serin mevsim, sıcak mevsim ve yağışlı mevsim olarak adlandırılan 3 ayrı mevsimin görüldüğü tropikal bir iklime sahiptir. Kasım- şubat ayları sıcak ve kurakken, mart-haziran sıcak ve nemli, temmuz-ekim ayları ise sıcak ve yağışlı geçer. Yıl genelinde ise sıcaklık 20 derecenin altına düşmez. Kasım-şubat aylarında yağışın az olması sebebiyle seyahat için en uygun dönemdir. Ancak yüksek sıcaklığın ve nemin etkili olduğu mart-haziran ayları ve muson yağmurlarının etkili olduğu temmuz-ekim ayları düşük sezon sayıldığı için uçak bileti ve konaklama ücretlerinde ciddi indirimler yakalayabilirsiniz.

Pattaya'ya Nasıl Gitmeli?

Ne yazık ki Pattaya’ya direkt uçuş bulunmamaktadır. Öncelikle İstanbul - Bangkok uçuşunu yapmanız gerekmektedir. Türk Hava Yolları’nın her gün İstanbul’dan Bangkok’un ana havaalanı olan Suvarnabhumi Havaalanı’na tarifeli iki seferi bulunuyor. Bangkok uçuşunuz için bütçenizi zorlamayacak, ucuz uçak biletleri dönem dönem çeşitli kampanyalar sayesinde tatilcilere sunuluyor. Hele yağmurun bol, doğanın yemyeşil olduğu dönemde bir tatil planlıyorsanız çok şanslısınız çünkü ucuz Pattaya uçak bileti fırsatı avcunuzun içinde. Pattaya'ya uçak biletini gidiş-dönüş alırsanız daha avantajlı olduğunuzu da unutmayın.

Yaklaşık 9-9,5 saat süren bir uçuştan sonra geriye Bangkok’tan Pattaya’ya 2 saatlik karayolunu kat etmek kalıyor. Bunun için bütçenize göre Suvarnabhumu Havaalanından direkt kalkan klimalı devlet/özel otobüslerini, taksileri veya özel şoförlü arabaları tercih edebilirsiniz. Ayrıca trenle ulaşım da mümkün ancak bu süre olarak diğer seçeneklere göre daha uzun sürüyor.

Pattaya'da Nerede Kalmalı?

Pattaya’da her bütçeye uygun konaklama imkanı bulabilirsiniz. Hem lüks otellerde konaklamayı tercih edenleri hem de kısıtlı bütçesiyle ucuz otellerde konaklamayı tercih edenleri memnun edecek konaklama seçenekleri mevcut. Eğer konklamanızda tercihiniz deniz manzaralı otellerden yana ise, o zaman arama yaparken Pattaya Beach Road (Pattaya Plaj Yolu) üzerindeki otellere bakmanızı yavsiye ederiz.

Pattaya'da Ne Yemeli-İçmeli?

Pattaya’da musluk suyundan içmemenizi ve haşlanmamış veya kızarmamış olan herhangi bir yiyecek maddesini tüketmemenizi tavsiye ederiz. “Denizden babam çıksa yerim” derecesinde deniz ürünlerine düşkünseniz o zaman Tayland mutfağı tam size göre.   Okyanus balığı çeşitlerini, ıstakoz ve jumbo karidesleri çok uygun fiyata yemeniz Pattaya’da mümkün.

Özellikle baharatlı Pattaya salatasının, tropikal meyvelerin ve içeceklerin lezzetini deneyimlemeden asla dönmeyin.

Pattaya'da Nereleri Gezmeli?

Yazının başında da belirttiğimiz gibi son 40-50 yılda gelişmiş bir balıkçı köyünden bahsediyoruz, dolayısıyla tarihi doku adına çok fazla bir beklentiniz olmamasını tavsiye ederiz. Ancak Pattaya’da da gezilip görülecek doğa harikalarını da bir kenara atmak olmaz.

Koh Larn (Mercan Adası)

Sanayileşen her sahil bölgesi gibi ne yazık ki Pattaya’da da merkezde denize girmek çok tavsiye edilmez. Ancak, denize girmek için şehir merkezinden feribot veya sürat tekneleri ile diğer adalara ulaşım sağlanabiliyor. Pattaya’nın 7 km açığında bulunan, bembeyaz kumsallara sahip Mercan Adası bunlardan en popüler olanıdır. Sürat teknesiyle yaklaşık 20-25 dakikalık bir yolculuktan sonra büyük bölümü ormanla kaplı adaya ulaşıyorsunuz. Adanın bilinen en popüler plajı ise Tawaen Beach. Bu arada şezlongunuzda uzanırken masaj yaptırma deneyimini yaşamayı unutmayın.

Milyon Yıl Taş Parkı ve Pattaya Timsah Çiftliği

Adını bahçesinde bulunan bir milyon yıl yaşında ağaçlardan ve değişik kaya çeşitlerinden alan bu park 40 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuştur. Ekolojik zenginliği ile ünlü bu parkta fosilleşmiş bitkilerle birlikte albino ayılar gibi az görülür hayvanlar koleksiyonu da görebilirsiniz. Çeşitli etkinliklere sahne olan parkta özellikle timsah gösterileri büyük ilgi çekmektedir. Parkın her gün 08.30-18.00 arası ziyaretçilere açık olduğunu da ayrıca belirtmek isteriz.

Nong Nooch Bahçesi:

Pattaya’nın yaklaşık 18km güneyinde bulunan bu bahçe 1954 yılında Khun Pisit ve Khun Nongnooch Tansajja tarafından satın alınan bu arazi 1980 yılında resmi olarak açılmıştır. Bugün bir botanik şaheser olarak kabul edilen bu bahçeyi gezmek hemen hemen bir gününüzü alacaktır. Tai kültürünün özellikleriyle donatılmış şovlarıyla da öne çıkan bu botanik bahçesinde fil şovunu asla kaçırmayın. Birbirinden ilginç tropikal bitkileri, orkideleri ve kaktüsleri görebileceğiniz bu bahçe, her gün 08:00-18:00 saatlerinde ziyarete açıktır.

Hakikat Tapınağı (Sanctuary of Truth)

Yapımına 1981 yılında başlanmasına rağmen henüz tamamlanmamış olan 105 metrelik bu tapınak Thai ustalığının en güzel örneklerinden biridir. En kaliteli ahşaplarla en iyi ustaların elinde hayat bulduğu bu tapınakta tek bir metal çivi kullanılmamıştır. Thai dansının en güzel örneklerini izleyebileceğiniz gösterileri kaçırmamanızı tavsiye ederiz. Her gün 08:00-17:00 saatleri arasında yarım saatte bir düzenlenen ücretsiz tapınak turlarından birine de katılabilirsiniz.

Pattaya Sualtı Dünyası (Pattaya Underwater World)

Bünyesinde yaklaşık 2500 farklı türde deniz canlısını bulunduran Asya’nın en büyük ve en modern akvaryumlarından birinı görmeden Pattaya’dan dönmek olmaz. 100 metre uzunluğundaki bu tünelde sualtı dünyasının tüm güzellikleri gözler önüne seriliyor. Özellikle beslenme saatlerinde köpekbalıklarının beslenmesi ilginiz fazlasıyla çekecektir. 

Ripley’s Believe it or Not

Algı sınırlarınızı zorlayacak bir gariplikler müzesine gitmeye ne dersiniz? Dünyanın her yerinde toplanmış garipliklerin sergilendiği bu müze için biletlerini internet üzerinden de alabilmek mümkün. Seçtiğiniz aktivitelere göre bilet fiyatları değişiklik gösteriyor. Ayrıca müzenin her gün 06:00-23:00 saatleri arası açık olduğunu da hatırlatalım.

Pattaya'da Nerede Eğlenmeli?

“Gülen yüzler ülkesi” Tayland’ı turistik açıdan bu kadar cazibeli kılan özelliklerden biri de Pattaya’nın oldukça renkli gece hayatıdır. Gece hayatının nabzını Walking Street denilen araç trafiğine kapalı bu eğlence caddesi tutuyor. Saat 22:00 civarında açılan Walking Street eğlence mekanlardan bazıları 02:00-03:00 arasında kapansa da, merak etmeyin pek çoğu sabahın ilk ışıklarına kadar hareketliliğini koruyor. Tüm dünyadan en popüler müziklerin çalındığı bu mekanlarda Tarkan’dan ya da Mustafa Sandal’dan bir parça duyduğunuzdaşaşırmayın.

Tai kızlarının değişik sahne gösterileri sergiledikleri ve bu dansçı kızlarla sohbet edebileceğiniz biranın su gibi aktığı Walking Street üzerinde bulunan Go-Go Barlarında ise farklı bir eğlence tarzını deneyebilirsiniz. Yalnız bu barlarda video ve fotoğraf çekmenin, dans pistine çıkmanın yasak olduğunu unutmamanızı öneririz.

Şüphesiz Pattaya hakkında aktaracağımız daha onlarca detay var ancak birazı da siz tatilcilere sürpriz olsun istedik. Şimdiden keyifli uçuşlar ve iyi tatiller…

Kampanya ve avantajlardan önce sizin haberiniz olsun!