Kolayyolculuk loading
Lütfen bekleyiniz
En Ucuz Uçak Biletini Buldunuz

Barselona Uçak Bileti ve Seyahat Rehberi

Barselona Uçak Bileti

İspanya-Fransa sınırının yaklaşık 150 km güneyinde yer alan Barselona, özerk bir bölge olan Katalonya’nın en alımlı şehirlerinden biridir. Aynı zamanda İspanya’nın ikinci büyük kenti olan bu güzel liman şehri, pırıl pırıl plajları, kent içinde bile denize girilebilme imkanı veren berrak denizi, son derece sıcakkanlı yardımsever halkı ve  Barselona’yı Barselona yapan Mimar Antoni Gaudi’nin muhteşem eserleriyle size unutamayacağınız bir tatil yaşatacak şehirlerden biridir.

Barselona’nın tarihi sırasıyla Fenikeliler,Kartacalılar, Romalılar, Endülüs Emevileri ve İspanyol İmparatorluğu kültür mirası ile harmanlanmış 2 bin yıllık bir geçmişe dayanmaktadır. Dolayısıyla bu kültürel mirasınetkilerini şehrin dört bir yanında görmek mümkün.

Bu arada her ne kadar Barselona şu an İspanya sınırı içinde olsa da Barselonalıların kendilerine İspanyol değil, Katalan dediklerini ve kendilerine ait Katalanca dilini kullandıklarını hatırlatmak isteriz.

Barselona'ya Ne Zaman Gitmeli?

Akdeniz ikliminin tipik özelliklerine sahip olan Barselona, sıcaklığın yılın hiçbir ayında sıfırın altına düşmemesi sebebiyle,  yıl boyu ziyaret edilebilecek şehirlerden biridir. Ancak özellikle deniz, güneş, kum üçlüsünden oluşan deniz tatilini tercih ediyorsanız eşsiz plajlarının tadını çıkarabileceğiniz yaz aylarını tercih etmeniz gerekecektir. Şayet yaz aylarında gidecekseniz,Barselona'lıların öğlen uykusu olarak bildiğimiz siestaya düşkün olduklarını hatırlatalım. Siesta nedeniyle 14:00 – 17:00 saatleri arası bazı dükkan ve restoranlar kapalı olduğunu unutmamanızda fayda var. Siesta saatlerinde özellikle yaz aylarında evlerin pencereleri açık bırakıldığı için sokaklarda gürültü yapmamanızı tavsiye ederiz; çünkü herkes gibi Barselonalıların da uykularının bölünmesinden hoşlanmadıklarını aklınızın bir köşesinde tutun.

Tatillerinizde çok fazla kalabalık ortamları tercih etmiyorsanız Barcelona’nın en tenha olduğu aylar olan ocak ve şubat aylarını tercih edebilirsiniz.

Barselona'ya Nasıl Gitmeli?

Barselona’ya Türk Hava Yolları'nın hem Atatürk Havalimanı'ndan hem de Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan, Pegasus Hava Yolları'nın ise sadece Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan direkt uçuş düzenlemektedir. Bunun dışında Lufthansa, Alitalia, KLM gibi ulusal havayolları ile aktarmalı olarak Barselona'ya uçabilirsiniz. Ülkemizden yapılan tüm Barselona uçuşları Barselona Uluslararası Havalimanı (El Prat) üzerinden gerçekleştirilmektedir. Şehrin 13 kilometre güneyinde bulunan Barselona Uluslararası Havalimanı yılda ortalama 30 milyon yolcu tarafından kullanılmaktadır.

Havayolu şirketlerinin özellikle erken dönem rezervasyon fırsatlarını veya indirim kampanyalarını denk getirebilirseniz ucuz Barselona uçak bileti alabilmeniz mümkün olacaktır.

Ayrıca Barselona uçak biletinizi gidiş-dönüş olarak almak gidiş ve dönüşü ayrı ayrı almaktan çok daha hesaplıya gelecektir.

Barselona Havalimanı'na vardıktan sonra şehir merkezine ulaşım için farklı alternatifler mevcuttur. En çok tercih edilen ulaşım şekli ise trenler ve Aeurobus Havalimanı otobüsüdür.

Barselona'da Nerede Kalmalı?

Özellikle kasım, ocak ve mart aylarının Barcelona’nın en rahat ve kalabalıktan uzak ayları olması sebebiyle çok hesaplı konaklama imkanı bulabileceğiniz fırsatlar sizi bekliyor olacaktır. Ancak kasım, ocak ve mart ayları dışında oldukça kalabalık olan Barselona'nın, ne yazık ki konaklama konusunda çok fazla alternatif sunamadığını ve bu sebeple hem iyi hem de ekonomik konaklama imkanı bulmanın bazen kolay olmadığını da unutmayın.

Barselona'da Ne Yemeli-İçmeli?

Barselona'da hayatın geç başlayıp geç bittiğini ve öğle yemekleri saatleri olan 14:00-16:00 arası sokakların bir anda boşalması sizi şaşırtacaktır. Barselonalılar için ayrı bir zevk olan öğle yemeklerinin bir kadeh şarap ve tapas dedikleri atıştırmalıklar eşliğinde başladığını söyleyebiliriz. Bu arada ufak bir hatırlatma yapalım: Şayet farklı lezzetler peşindeyseniz,  Barcelona’nın en sıcak ayı olarak bilinen ve bazırestoranların kapalı olduğu ağustos ayı iyi bir tercih olmayacaktır.

Güne geç başlayan Barselonalılar için akşam yemekleri saat 22:00’da başlar ve gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam eder. Barselona'ya kadar gelip Paella dedikleri deniz mahsullü pilavlarını ve sezon meyveleri, şarap ve şekerden yapılan Sangria isimli içkilerini denemeden dönmeyin.

Et, deniz ürünleri, balık, tavuk, meyve ve farklı yemişlerin ağırlıkla kullanıldığı Katalan mutfağının eşsiz lezzetlerini deneyimleyebileceğiniz restoranlardan bazılarının Pazartesi ve Pazar günleri kapalı olduğunuve gitmek istediğiniz özel bir restoran varsa kapalılık durumunu ayrıca kontrol etmenizi öneririz.

Barselona'da Nereleri Gezmeli?

Amacı eserleri, eseri saran çevre ile uyumlu hale getirmek olan Art Nouveau sanat akımının öncüsü olan Mimar Antoni Gaudi'nin muhteşem sanatını şehrin hemen hemen her noktasında görmek mümkün.

Barselona'yı tam anlamıyla gezebilmek için kendinize minimum 4 gün ayırmanız gerekecektir. Ancak daha kısıtlı bir zaman için geldiyseniz biraz daha hızlı ve planlı olmanız gerekecektir. Hal böyle olunca tatile çıkmadan önce kendinize bir gezi planı oluşturmanızı tavsiye ederiz.

Sagra da Familia

Nam-ı diğer "Bitmeyen Klise", Mimar Antoni Gaudi'nin tamamlamaya ömrünün yetmediği Barselona'nın simgesi olan eserdir. 1882 yılında inşasına başlanan bu katolik bazilikanınyapımı bugün bağışlarla devam etmektedir. Günde ortalama 5000 ziyaretçi akınına uğrayan yapının ziyaret saatleri 09:00 – 20:00 arasıdır. Giriş için çok yoğun kuyruklar olabileceğinden erken saatlerde orada olmanızı tavsiye ederiz.

Casa Batllo

Mimar Antoni Gaudi'nin başyapıtlarından olan ve Barselona şehir merkezinde bulunan bina en sıradışı yapılardan biridir. 1906 yılında tamamlanan yapıda, çarpıcı formlarla dolu ön cephe, bacalar ve çatı son derece dikkat çekicidir. 2005 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren yapının ön cephenin üst kısmında bulunan ve çatıyı kaplayan bir sürüngenin sırtını andıran dik,  dar ve renkli formdaki ejderha sırtı insanın aklını zorlayacak güzelliktedir. Bu yapıyı ziyaret ederken bilet kuyruğunda vakit kaybetmek istemiyorsanız biletlerinizi internet üzerinden de alabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Casa Mila (La Pedrera)

Mimar Antoni Gaudi’nin Barselona’daki en ünlü ikinci binası, sanata düşkünlüğü ile bilinen politikacı Pere Mila için yapılmıştır. Tamamen doğal taşlardan inşa edilen bu yapıda, binanın her bölümünün güneş ışığından faydalanmasına imkan veren 2 geniş avlu bulunur. Aşınmış mağara evlere benzeyen yapı 1984 yılındaUNESCO Dünya Mirası Sit alanı ilan edilmiştir. Mart-Ekim aylarında her gün 09.00-20.00, Kasım-Şubat aylarında ise her gün 09.00-18.30 saatleri arası ziyaretçilere kapılarının açık olduğunu ve resmi tatillerde kapalı olduğunu unutmayın.

Park Güell

Gaudi'ye en büyük desteği veren yaşadığı dönemin en zenginlerinden olan Güel ailesi, ünlü mimardan şehrin üzerinde yükselen özel bir site yapmasını istemesiyle başlayan ortak bahçeleri bulunan, 60 evden meydana gelen site projesinde evlerin yalnızca ikisi bitirilebilmiştir. 1922 yılında halkın kullanımına açılan park, 1984’te UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne dahil olmuştur.

Park Güell içindeki en önemli bölümlerden biri de şüphesiz Gaudi Müzesi’dir. Gaudi’nin  1906 – 1926 arasında yaşadığı bu evde, kendisinin başka projeler için tasarladığı özel mobilyalara hayran kalacaksınız.

Ayrıca farklı seviyede tasarlanmış taraçalardan denizin ve şehrin harika manzarasına hayran kalacağınız ve ağaçlıklı yürüyüş yolları arasında ruhunuzu dinlendirebileceğiniz harika bir ortam sizi bekliyor olacak.

Barselona Katedrali

Gotik mimarinin en çarpıcı örneklerinden birini görmek istiyorsanız, Barselona’nın en önemli dini yapılarından biri olan Barselona Katedrali'ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Cephenin ikiz kuleleri, vitraylı pencereleri ve 100 melek figüründen oluşan heykel grubu karşısında etkilenmemek mümkün olmayacaktır.

La Rambla Caddesi

Gece gündüz hem yerli hem de yabancı turistlerin en çok tercih ettiği La Rambla Caddesi, Barselona’nın en önemli ve turistik caddelerinden biridir. Canlı heykeller, sokak şovları, satıcılar ve teraslarda oturan turistler sayesinde La Rambla yaşayan bir caddedir.

Nou Camp

Barselona'ya kadar gelmişseniz ve futbol tutkunu iseniz FC Barcelona ‘nın muhteşem stadı Nou Camp‘ı görmeden sakın dönmeyin. Stadın içinde yer alan en ilgi çekici yer ise Barselona takımının ilk kurulduğu andan günümüze kadar uzanan geçmişine tanıklık edebileceğiniz müzedir. Kupalar oldukça göz alıcı. Eğer Nou Camp'ta maç izleme zevkini tatmak isterseniz Ağustos'un son iki haftası başlayan ve Mayısın ortalarına kadar süren İspanya ligi Primara Lig dönemini kaçırmayın deriz. Ayrıca yoğun bir ziyaretçi akını olması sebebiyle, biletinizi internet üzerinden önceden almanızı tavsiye ederiz.

Barselona'da Nerede Eğlenmeli?

Hayatın geç başlayıp geç bittiği Barselona'da her zevke uygun bir eğlence alternatifi bulabilmek mümkün.  Size düşen sadece nasıl bir eğlence ve ne tür cluba gitmek istediğinize karar vermek. Genel olarak akşam yemeği sonrası hafif bir içki için ufak bir bar tercih edilir. Bar sonrası 02.00 den itibaren Clublarda eğlenceye devam edilir ve çoğunlukla sabahın ilk ışıklarına kadar eğlence devam eder.

Barselona'ya kadar gelmişken renkli salsa ve latin dansları izleyebileceğiniz mekanlara uğramayı da unutmayın.

Barselona'nın büyülü tarihine ve renkli gecelerine tanıklık etmek artık hayal değil. Dilediğiniz havayolundan edineceğiniz ucuz Barselona uçak bileti ve bütçenize uygun konaklama imkanı sayesinde aklınızın bir köşesinde yer edecek harika bir tatil sizi bekliyor olacak. Bu renkli tatil için fırsatları kaçırmayın.

Şimdiden iyi uçuşlar ve keyifli tatiller…

Kampanya ve avantajlardan önce sizin haberiniz olsun!