Kolayyolculuk loading
Lütfen bekleyiniz
En Ucuz Uçak Biletini Buldunuz

Kayseri Uçak Bileti ve Seyahat Rehberi

Kayseri Uçak Bileti

İç Anadolu Bölgesi’nin Ankara’dan sonra ikinci büyük şehri olan ve bugün “Orta Anadolu’nun İncisi” olarak bilinen Kayseri ’nin tarihi geçmişi 6 000 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Dolayısıyla Paleolitik çağlardanOsmanlı dönemine kadar pek çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapmış olmanın birikimiyle bu dönemlerine ait eserlerden oluşan zengin bir kültürel mirasa sahiptir.

1924 Anayasası ile birlikte il statüsüne kavuşan Kayseri, günümüzde hem Orta Anadolu'nun en önemli ticaret ve sanayi merkezlerinden biri hem de düzgün kentleşmesiyle Türkiye’nin önemli merkezlerinden biri olma özelliğini korumaktadır.

Kayseri'ye Ne Zaman Gitmeli?

Step iklimi veya bozkır iklimi denilen iklim türünün egemen olduğu Kayseri ’de yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve kar yağışlı geçer. Sıcaklığın -35 dereceleri gördüğü aralık, ocak ve şubat ayları yılın en soğuk dönemidir. Nisan, Mayıs ve Haziran ayları ise şehrin en çok yağış aldığı dönemdir.

Şayet kış döneminde Kayseri’ye gitmeyi düşünüyorsanız çok şanslısınız çünkü 2005 yılında Kayseri BüyükşehirBelediyesi tarafından başlatılan ve bugün büyük bir kısmı tamamlanan proje sayesinde Erciyes Dağı alt yapısı, pist kalitesi ve konaklama tesisleriyle ile birlikte kış turizminde yerli ve yabancı turistin ilk tercihleri arasına girmek üzere.

Kayseri'ye Nasıl Gitmeli?

Kayseri Havalimanı 2010 yılında yenilenen iç hat terminaliyle yerli havayolu şirketlerinin uçuşlarına ev sahipliği yapmaktadır. Kayseri uçak bileti için pek çok seçeneğiniz var. İstanbul Kayseri gidiş dönüş uçuş yapacaklar çok şanslı çünkü Türk Hava Yolları'nın İstanbul’dan Kayseri’ye hem Atatürk Hava Limanı’ndan hem de Sabiha Gökçen Hava Limanı’ndan karşılıklı direkt uçuşu bulunurken diğer büyük şehirlerden ancak İstanbul aktarmalı uçuş yapmak mümkün olabilmektedir.

Pegasus Hava Yolları’nı tercih edecekseniz Kayseri’ye ulaşım için sadece Sabiha Gökçen Hava Limanı’ndan uçuş gerçekleştirebilirsiniz.Seyahat planınızı yapıp biletinizi birkaç hafta öncesinden alırsanız ucuz uçak bileti bulabilmeniz mümkün. Zaman zaman havayolu şirketlerinin düzenlediği kampanyalardan faydalanarak da seyahatiniz için gereken ucuz Kayseri uçak biletini elde etmek oldukça kolay.

Kayseri Hava Alanı’na vardığınızda şehir merkezine ulaşım için şehir içi otobüslerinden, özel servis araçlarından veya taksilerden faydalanabilirsiniz. Şehirde yoğun bir gezi programı planladıysanız, hava alanı içerisindeki araç kiralama şirketlerinden uygun fiyatlı bir araba kiralamanızı öneririz.

Kayseri'de Nerede Kalmalı?

Kayseri’de otellerin büyük çoğunluğu şehir merkezinde ve kış turizminin can damarı olan Erciyes Kayak Merkezi’nde toplanmıştır. Geniş bir konaklama yelpazesi bulunan Kayseri’de bütçenize en uygun oteli bulmakta zorlanmayacaksınız. Kış sezonunda şehir merkezindeki otel fiyatlarının Erciyes Kayak Merkezi’ndeki otelleregöre çok daha uygun olduğunu hatırlatalım.

Şayet yaralanma imkanınız var ise öğretmen evleri, kamu kurumlarına ait misafirhaneler de alternatif bir konaklama tercihi olabilir.

Kayseri'de Ne Yemeli-İçmeli?

Sadece bilinen 36 çeşit mantısı olduğundan yola çıkarak Kayseri mutfağının oldukça zengin olduğunu söyleseksanırım abartmış olmayız. Kayseri’ye gidip erişte ve makarnadan yapılan ve türlü baharatlarla zenginleştirilmiş aşmakarna çorbasının tadına bakmadan Kayseri’den dönmeyin. Toprak güveçte pişirilmiş türlü, fırınağzı,pehli, yağbari kovalama isimli yöresel yemekleri ise sadece Kayseri’de yeme fırsatınız olur. Bu lezziz yemekleri açma baklava, oklava baklava, güllü baklava, kamış baklava, fincan ağzı, incir dolması gibi Kayseri sofralarına has tatlılarla taçlandırmayı da sakın unutmayın.

Bu lezzetleri nerede bulabileceğinize gelince şehir merkezinde ara sokaklarda ve caddelerde pek çok irili ufaklı lokantalar göreceksiniz. Şüphesiz bütçe oranında bu yemekleri bulabileceğiniz lüks restoranlar ve büyük oteller de mevcut.

Özellikle şehir merkezinden ziyade gezi güzergahında karnınızı doyurmak istiyorsanız o zaman da Talas, Yahyalı, Develi, Bünyan ve Yeşilhisar’da bulunan kır lokantalarını tavsiye ederiz. Ayrıca bu kır lokantalarınıngenelinde kredi kartının geçerli olmadığını unutmayın.

Bu arada Kayseri denilince pastırmasının tadına bakmadan olmaz. Kesilen bir hayvanın ancak %40’ının pastırma için uygun olduğunu, en iyi ve pahallısının Kuşgönü denilen cinsi olduğunu biliyor muydunuz? Birçok ünlü yerel firmanın sucuk ve pastırma satan dükkanlarından vakumlanmış pastırma alabilme imkanınız olduğunu hatırlatırız.

Kayseri'de Nereleri Gezmeli?

Yazımızın başında Kayseri’nin 6 000 yıllık kültürel mirasa sahip bir şehir olduğunu belirtmiştik. Şehrin merkezinde bile o tarihsel dokuyu iliklerinize kadar hissedebiliyorsunuz. Kültürel miras doğru bir şehir planlaması ile birleşince Kayseri gibi  şehir merkezinde dolaşırken bile Anadolu Selçukluları ve Osmanlıların izlerini taşıyan mimari yapılarla iç içe olmak kaçınılmaz oluyor. Kayseri’ye gelmişken sakın görmeden dönmeyin diyebileceğimiz birkaç yeri sizin için listeledik.

Şehir Meydanı Cumhuriyet meydanı olarak bilinen şehir meydanını gezebilmek için arabaya ihtiyacınız olmadığını belirtelim. Burası meydandan ziyade açık hava müzesi gibidir. Bir yanda M.Ö. 200’lü yıllardan kalma olmasına rağmen tüm ihtişamını koruyan Kayseri Kalesi’nin hala ayakta olan iki kısmı ve Sultan II.Abdülhamit emri ile 1906 yılında inşa edilmiş saat kulesi, diğer yanda Osmanlı döneminden kalan ve İstanbul ‘dan sonra ikinci büyük kapalı çarşı olarak kabul edilen Kapalıçarşı ve 1237 yılında Aladdin Keykubat' ın eşi Mahperi (Hunat) Hatun adına yaptırılmış olan ve bugün Kayseri’nin en güzel eserlerinden biri kabul edilen Hunat Hatun Camisi bulunmaktadır. Bu tarihi tabloda eminiz sizi en etkileyecek yapı tarihsel dokuya uygun olarak yapılmış bir valilik binası olacaktır.

Ayrıca şehir meydanını gezerken turist bilgilendirme ofisine uğrayıp broşür almayı unutmayın.

Talas

Kayseri’ye 6 km uzaklıkta bulunan Talas, özellikle 19. Yüzyılda Türk, Rum ve Ermenilerin birlikte yaşadığı önemli bir merkezdir. Talas’tan hem Kayseri’yi kuşbakışı izleyebilecek hem de eski Ermeni ve Rum evlerine hayran kalacaksınız.

Ali Dağı Yer Altı Şehri

Kayseri’nin Selçuklular’dan önce Hıristiyanlığın ilk yıllarında birçok Hıristiyan için korunaklı bir yaşam alanı olmuştur. Hıristiyanlığın yasaklandığı dönemlerde ise Hıristiyanlar yaşamak için Ali Dağı’nı kazarak kendilerine bir yaşam alanı inşa etmişlerdir. Henüz tamamının ziyaretçilere açık olmadığını ve bu gezinizin bir hayli zorlu etaplardan oluştuğunu ve gezi süresince kimi zaman çömelerek kimi zamanda botlar yardımıyl a su yolundan gitmek zorunda kalacağınızı şimdiden söyleyelim.

Sultan Sazlığı Kuş Cenneti

Üç gölden oluşan Sultan Sazlığı’nda yapılan araştırmalara göre göçmen veya yerli 301 kuş türünün barındığı belirlenmiştir. Fotoğraf ve doğa meraklısı iseniz Sultan Sazlığı’na mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz.

Gevher Nesibe Tıp Müzesi

Selçuklu Hükümdarlarından II.Kılıçaslan’ın kızı Gevher Nesibe’nin vasiyeti üzerine 1204 yılında yapımınabaşlanan şifahanedir. Türk tarihinin ilk akıl hastanesi olarak bilinen şifahanenin yüksek tavanları ve taş işçiliği görülmeye değerdir.

Kapuzbaşı Şelalesi

Dünyanın en yüksek ikinci büyük şelalesi olma özelliği ile yerli yabancı turistin ilgisini çeken KarpuzbaşıŞelalesi’nin en önemli özelliği; kaynağından çıktığı şekilde aşağıya dökülmesidir. Biraz doğada vakit geçirmek ve suyun dinginliğini yaşamak istiyorsanız yaz aylarında gitmenizi tavsiye ederiz.

Kayseri'de Nerede Eğlenmeli?

Kayseri'de çok yönlü ve hareketli bir eğlence hayatının varlığından bahsetmek güç ancak şehir merkezinde keyifli vakit geçirebileceğiniz barlar ve kafeler mevcut. Erciyes Kayak Merkezi’nde ise sabahın ilk ışıklarına kadar devam eden renkli bir gece hayatı olduğunu söyleyebiliriz.

Özel salonlarda film izlerken aynı zamanda yemek de yiyebileceğiniz ilginç bir mekan olan Sinemasal’a mutlaka gitmelisiniz. Canlı müzik tercih ediyorsanız, Çarşamba ve Cuma geceleri canlı müzik bulabileceğiniz Talas’ta bulunan Seyir Cafe Restaurant önerebileceğimiz mekânlardandır. Bütçe sorunu olmayanlar için bahçesine hayran olacağınız Mest-i Mekân’ı deneyebilirsiniz. Otel konseptinden hoşlananlar için ise Hilton Kayseriiçinde bulunan Kale Roof Bar iyi bir tercih olabilir.

Ucuz Kayseri uçak bileti ve konaklama fırsatı yakaladıktan sonra geriye sadece Kayseri’nin tadını çıkarmak kalıyor.

Şimdiden rahat uçuşlar ve keyifli tatiller…

Kampanya ve avantajlardan önce sizin haberiniz olsun!