Kolayyolculuk loading
Lütfen bekleyiniz
En Ucuz Uçak Biletini Buldunuz

Roma Uçak Bileti ve Seyahat Rehberi

Roma Uçak Bileti

Avrupa’nın en romantik şehirleri arasında sayılan Roma’nın, tersten yazılışı olan “Amor” İspanyolca ‘da “aşk “ anlamına gelmesi ve “romantik” kelimesinin kökünde “Roma”nın yer alması bir tesadüften öte olmalı. Tesadüf diyemeyeceğimiz bu unsurlar sayesinde Roma, tüm dünyada “adında aşk saklı olan şehir” olarak bilinmektedir.

İstanbul gibi 7 tepe üzerinde kurulu olan ve Tiber Nehri’nin kıvrılarak içinden geçtiği Roma, 3000 yıllık geçmişinin sonucu olarak sahip olduğu kültürü, tarihi, değerleri yüzyıllardır özenle koruması sayesinde dünyanın en büyük açık hava müzelerinden biri olarak kabul edilmiştir.

Roma şehrini, Eski Şehir ve Yerleşik Şehir olarak iki kısma ayırmak doğru olacaktır. Dünya genelinde eski ve yeni/yerleşik olarak ikiye ayrılmış şehirlerde görebileceğiniz en büyük özellik, eski şehir diye tabir edilen kısmın asla taciz edilmemesi ve yapıya zarar verecek veya tarihi dokusunu örseleyecek en ufak bir çivi bile çakılmamasıdır.

Roma'ya Ne Zaman Gitmeli?

Roma’nın Avrupa’nın en fazla turist alan şehirlerinden biri olması sebebiyle özellikle yazın kalabalığı göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Eğer seyahatinizi haziran, temmuz ve ağustos ayları içinde planlıyorsanız yoğun bir turist kalabalığına hazır olun.

Akdeniz ikliminin hakim olduğu şehirde, yazları oldukça sıcak ve kurak, kışları ise diğer Avrupa ülkelerine nazaran oldukça ılık geçer. Bununla beraber Roma’da hayatı felç edecek derecede bir kar yağışı sıklıkla görülmese de, kışın en soğuk günlerinde kar yağışı görülebileceğini unutmayın.

Sonuç olarak, mevsim koşulları değerlendirildiğinde Roma seyahati için en uygun zamanın ilkbahar ve sonbahar ayları olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle sonbahar aylarında otel fiyatlarının oldukça düşük olduğunu hatırlatmak isteriz.

Roma'ya Nasıl Gitmeli?

Roma, yerel havayolu şirketlerimizden olan THY ve Pegasus Hava Yollarının  haftanın her günü çok sayıda tarifeli sefer uygulaması yaptığı Avrupa şehirlerinden biridir. Türk Hava Yolları, Alitalia, KLM ve  Pegasus Hava Yolları’nın tüm tarifeli seferlerini şehrin ana havalimanı olan Leonardo da Vinci – Fiumicino Havaalanı’na yapmaktadır.

İstanbul’dan Roma’ya direkt uçuş yapmak için yukarıda saydığımız havayollarında bir tanesini seçebilirsiniz. Şayet tercihiniz Ankara, İzmir, Antalya, Adana gibi diğer büyük şehirlerden biri ise, İstanbul üzerinden size uygun herhangi bir aktarmalı uçuşu tercih edebilirsiniz. İstanbul-Roma uçuşu için Türk Hava Yollarını tercih edecek seyahat severlerimize hem Atatürk Havalimanı’ndan hem de Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan tarifeli seferler olduğunu hatırlatmak isteriz.

Bu kadar çok havayolu firması rekabet halinde olunca belli saatlerde olan uçuşlar için ucuz Roma uçak bileti fırsatı yakalayabilirsiniz.  İleri tarihli bir tatil planınız varsa erken rezervasyon fırsatlarından yararlanarak veya havayolu şirketlerinin yurtdışı uçuş kampanyalarını takip ederek en uygun Roma uçak biletini edinmeniz oldukça kolay olacaktır.

Leonardo da Vinci - Fiumicino Havaalanı’ndan Roma şehir merkezine ulaşım sağlayan bir çok seçenek bulunuyor. Fiumicino Havaalanı’ndan şehir merkezine gidebilmek için hızlı ve en çok tercih edilen Leonardo Express trenlerini kullanabilirsiniz.Trenlerin her 30 dakikada bir kalktığını ve havaalanı ile Termini İstasyonu arası yolculuğun yaklaşık 30 dakika sürdüğünü hatırlatmak isteriz.

Otobüs yolculuğunu tercih edecekler için Fiumicino Havaala’nından Roma şehir merkezine ulaşmanın diğer bir yolu da Terravision Otobüsünü kullanmaktır. Havaalanı ile Termini İstasyonu arasında, her yarım saatte bir sefer yapılmaktadır.

Bir diğer ulaşım alternatifi ise taksilerdir. Fiumicino Havalanı’ndan şehir merkezine taksi ulaşımında sabit fiyatların geçerli olduğunu unutmayın.

Roma'da Nerede Kalmalı?

Her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapması sebebiyle Roma, konaklama konusunda Avrupa’nın en geniş otel seçeneklerine sahip şehirlerinden biridir.Turistin hiç eksik olmadığı şehirlerden bir olan Roma için otel rezervasyonunuzu ne kadar erken yaparsanız o kadar uygun fiyatlara konaklama fırsatı yakalama şansınız olur. Seyahatiniz boyunca rahat etmeniz açısından şehrin ana tren istasyonu olan Termini civarında bulunan otelleri değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Roma'da Ne Yemeli-İçmeli?

Hemen hemen hepimiz İtalyan mutfağının dünya mutfakları arasında özel bir yeri olduğunu biliriz. Roma’da İtalyan mutfağının en lezzetli örneklerini bulabileceğiniz, geleneksel ve modern tatları deneyimleyebileceğiniz sayısız restoran bulunmaktadır.

Deniz mahsüllerini, pizzasını, değişik soslarla lezzetine lezzet katılmış makarnasını, risottosunu ve minestrone çorbasını denemeden asla dönmeyin. Yemek sonrası bazı restoranlarda ikram edilen limoncellonun da tadına bakmanızı öneririz. Şüphesiz bunca güzel lezzeti dünyaca ünlü Roma dondurmasıyla taçlandırmamak olmaz. Özellikle dondurma için Giolitti, San Crispino ve Gelateria del Teatro’yu tercih edebilirsiniz. Roma’da bahşişin hesabın %10’u olduğunu da hatırlatalım.

Roma'da Nereleri Gezmeli?

Hemen hemen hepimizin bildiği bir söz vardır: “Bütün yollar Roma’ya çıkar.” Bunun arkasındaki en önemli sebep Roma’nın şehir planıdır. Yani Roma’da gezerken kaybolmaktan asla korkmayın, kendinizi Roma’nın büyüleyici atmosferinde serbest bırakın çünkü Roma’da tüm yollar sizi merkezi bir yere çıkaracaktır. Şüphesiz Roma gezmekle bitirilebilecek bir şehir değil, ancak kafanızda bir plan yapabilmeniz için görmeden dönmeyin diyebileceğimiz birkaç özel yapıyı sizinle paylaşmak isteriz.

Collesium-Kolezyum

Roma’da ilk durağımız Roma’nın kalbi olarak adlandırılan 55.000 kişi kapasiteli, dünyanın en büyük amfitiyatrosu olsun. Çevresindeki eski şehir ile birlikte bakıldığında sizi tamamen büyüleyecek bir yapı. Dünyanın 7 Harikası listesinde bulunan bu yapının içine girmeye niyetli iseniz Antik Roma’nın şehir merkezi olan ve M.Ö 5. yüzyıldan M.S 5. yüzyıla kadarlık dönemde Antik Roma’nın en önemli yapılarını içinde barındıran Roma Forumunu da görmenizi tavsiye ederiz. Giriş ücretine hem Roma Forumu hem de Collesium dahildir.

İspanyol Merdivenleri

Trinita dei Monti Kilisesi’ne çıkan hem genişliği ve mimari güzelliğiyle hem de sürekli gerçekleşen müzik etkinlikleriyle ünlü merdivenler, özellikle İtalyan gençlerinin sosyalleşme mekanlarından biri olarak kabul edilir. 138 basamaktan oluşan İspanyol Merdivenleri’nin en tepesinde ise sizi harika bir manzara karşılayacaktır.

Fontana di Trevi

“Adında aşk saklı olan şehir”de bir aşk çeşmesi olmaz mı? 26 metrelik yüksekliği ve 20 metrelik genişliği ile Klasik ve Barok mimarinin ve heykelciliğin en güzel örneklerinden olan çeşme 30 yılda, pek çok sanatçının yardımı ile tamamlanabilmiştir. Fontana di Trevi her ne kadar muhteşem bir mimariye sahip olsa da çeşmenin bu kadar ünlü olmasının bir nedeni de çeşmeye dilek dileyip bozuk para atılmasıdır.

Pantheon

Tüm tanrıların tapınağı anlamına gelen ve Antik Roma döneminden kalmasına rağmen günümüze kadar iyi bir şekilde korunmuş olan Pantheon’un en dikkat çekici tarafı şüphesiz çapı tam 43 metreyi bulan kubbesidir.

Vatikan

Hem hristiyanlığın merkezi hem de dünyanın en küçük devleti kabul edilen Vatikan, Roma’nın içinde, yüksek duvarların arkasında kurulmuş dünyanın en prestijli ve güçlü ülkelerinden biridir. Katolik Kilisesi’ne ait olan Vatikan papa tarafından yönetilir. Vatikan’ı Roma ‘da gezilecek yerlerden biri olarak belirtsek de gezebilmek için en az bir gün ayırmanızı öneririz. Müzeye girişte yoğun bir kuyrukta saatlerce beklemek istemiyorsanız giriş biletinizi internet üzerinden almanız size oldukça fazla zaman kazandıracaktır.

Aziz Petrus Bazilikası - Basilica di San Pietro

Vatikan’da bulunan ve Kubbesi ile Roma'nın siluetindeki en önemli yapılarından biri olan bazilika, yapı içine aynı anda 60.000 kişi alabilmesi sayesinde dünyanın en büyük kilisesi olarak kabul edilmektedir.

Roma'da Nerede Eğlenmeli?

Bir Amsterdam veya Berlin kadar olmasa da, Roma’nın da kendine has ve oldukça renkli bir gece hayatı vardır. Şarap barları, clubları, canlı müzik mekanları ve kafeleri ile Roma, gece eğlencesi için her tür zevke hizmet verebilecek imkana sahiptir.

Gece ışıklandırmasıyla büyüleyici bir görünüme kavuşan Roma Caddeleri bizde İstiklal Caddesi tadı bırakacaktır. Özellikle Trastavere ve Campo de Fiori Meydanı’nda ve civarında bulunan Asmalı Mescid tarzında cafe, bar ve gece kulüpleri sayesinde kendinizi yabancı bir mekanda hissetmeyeceksiniz.

Ayrıca Piazza der Fico ve Piazza Novana meydanlarında da eğlence mekanlarını bulabilirsiniz. Özellikle Piazza Novana şehir merkezine daha yakın olduğu için daha kalabalıktır.

İtalyanların akşam yemeklerini daha geç yemeleri sebebiyle, İtalya’da gece hayatı genellikle 23:00 ten sonra başladığını hatırlatalım.

Şayet sınırlı bir bütçe ile bir tatil planı yaptıysanız elinize biranızı alıp İspanyol Merdivenleri’nde oturarak hem manzaranın tadını çıkarabilir hem de sabaha kadar şarkılar söyleyip dans ederek eğlenen kalabalık gruplarla sosyalleşebilirsiniz.

Roma’nın büyülü atmosferinde geçireceğiniz ve tadı damağınızda kalacak bir tatil için yapmanız gereken tek şey ucuz Roma uçak bileti ve konaklama fırsatı yakalamaktır.

Şimdiden iyi uçuşlar ve keyifli tatiller…

Kampanya ve avantajlardan önce sizin haberiniz olsun!