Kolayyolculuk loading
Lütfen bekleyiniz
En Ucuz Uçak Biletini Buldunuz

Trabzon Uçak Bileti ve Seyahat Rehberi

Trabzon Uçak Bileti

Kaleleri, manastırları, konakları, camileri, türbeleri, hanları, hamamları, müzeleri, köprüleri, çeşmeleri ve su kemerleriyle yaşayan bir tarih gibidir Trabzon. Sadece tarihi ile değil doğası ile de görülmeye değer bir Karadeniz şehrimizdir.

Trabzon tarihi boyunca çeşitli medeniyetlere ve imparatorluklara başkentlik yapmış Karadeniz Bölgesinin Samsun’dan sonra ikinci en kalabalık şehridir.

Tarihi dokusu içinde hem kiliseleri, manastırları hem de camileri barındırması Trabzonda nasıl bir kültür mozaği göreceğinizin en güzel habercisidir.

Bakir doğasıyla, tarihsel değerleriyle en önemlisi de sıcakkanlı insanıyla hafızanızda unutlmayacak anılar bırakacak bir trabzon gezisi için bazı detaylar vermek isteriz.

Trabzon'a Ne Zaman Gitmeli?

Trabzona bir gezi planlamak istiyorsanız bunun için en uygun zamanın yaz ve sonbahar ayları olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yıl genelinde yağışlı bir iklim hakimdir ancak ilkbahar özellikle yağmurun en yoğun olduğu dönemdir. Bu kadar yağış alan bir bölgenin bitki örtüsü açısından son derece zengin olması çok şaşırtıcı olmasa gerek. Yeşilin en binbir tonuyla gerçek bir görsel şölene şahitlik edebilirsiniz. Trabzon'da 440'ı bölgeye has, Türkiye genelinde nadir olan 2500 bitki türü bulunduğu bilinmektedir. 
Trabzon’a gidecekseniz yazın bile ansızın başlayan yağmura karşı hazırlıklı olmanızı dolayısıyla valizinizde mutlaka yağmurluk bulundurmanızı öneririz.

Trabzon'a Nasıl Gitmeli?

Şehir merkezine sadece 6 kilometre uzaklıkla bulunan Trabzon Havalimanı bölgenin en büyük uluslararası havalimanı ünvanına sahiptir. Yerel havayolu şirketlerinin Trabzon’a pek çok tarifeli seferi bulunmaktadır. Türk Hava Yolları’nın İstanbul ve Ankara’dan Trabzona karşılıklı olarak direk uçuşları vardır. Şayet diğer büyük şehirlerden uçacaksanız ne yazık ki İstanbul veya ankara aktarmalı uçmanız gerekir. Yerel havayolu şirketlerinin özel dönemlerde yaptıkları kampanyaları takip ederseniz Trabzon ucuz uçak bileti fırsatı yakalamanız oldukça kolaydır.

Türk Hava Yolları’nın İstanbul Trabzon uçusu için hem Atatürk Havalimanını hem de Sabiha Gökçen Ahvalimanı’nı kullanmanız mümkündür. Tercihiniz Anadolujet Hava Yolları olacaksa Sabiha Gökçen Havalimanı’nda diğer seferlere göre daha uygun Trabzon uçak bileti alabilirsiniz.

İstanbul’dan Trabzon uçuşu yaklaşık 1 saat 40 dakika sürmektedir. Havalimanına vardığınızda şehir merkezine ulaşım için Havaş otobüslerini, taksileri veya dolmuşları kullanabilirsiniz. Gezi planınız çok yoğun ise havaalanı içinden uygun fiyatlı bir araç kullanmanızı tavsiye ederiz.

Trabzon'da Nerede Kalmalı?

Trabzon, her zevke uyan farklı konaklama seçenekleriyle yıl içerisinde binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Şehir merkezinde konaklamak isteyenler için her türlü konforu bulabileceğiniz lüks otellerden uygun bütçelere hitap eden pansiyonlar seçenekleriniz arasındadır. Zorlu Grand Hotel ya da Yalı Park Hotel misafirlerine sunduğu konforla konaklamanın lokomotifi durumundadır.

Trabzona gelip de oksijeni depolamadan gitmem diyenlerdenseniiz o zaman size Yaylakent veya Uzungöl’de bulunan bungalovları da tercih etmenizi öneririz. Hem doğayla baş başa olmak hem de yöre insanının misafirperverliğini doyasıya yaşamak istiyorsanız bu farklı konaklama alternatifi tam size uyacaktır.

Trabzon'da Ne Yemeli-İçmeli?

Trabzon mutfağı denilince şüphesiz akla gelen ilk yemek hamsili pilav olur. Sadece hamsili pilavda değil, hamsi ile yapılan diğer yemeklerde de iddialı olan Trabzon mutfağının tadı damağınızdan uzun süre gitmeyecektir. Trabzon mutfağının efendisi olan hamsi, her yemeğe bir şekilde girer hatta tatlısını bile görebilirsiniz.Hamsiden sonra Karadeniz mutfağına has bir başka yemek de karalahana yapraklarından hazırlanan sarmadır.

Trabzon’a kadar gelmişken Sümela Manastırı yolu üzerinde bulunan Sümer Restoran’da mıhlamaya benzeyen tarifi ile eşsiz bir lezzet olan kuymak ve yanında mısır ekmeğinin tadına bakılmadan olur mu?

Trabzon’un meşhur bol tereyağlı pidelerinin lezzetini keşfetmek için size önerimiz Bozo Pide olacaktır. Bozo Usta’ nın peynirli-kavurmalı pidesini bir kez denediniz mi müptelası olmamak mümkün değil.

Her yemeği taçlandırmak için midede tatlıya yer bırakmalı diyorsanız doğru yoldasınız demektir. Trabzon’da tercihiniz ya Maçka yöresine has bölgenin en lezzetli sütüyle yapılmış sütlaç ya da el açımı yufka katlarının üzerine muhallebi dökülerek yapılan Laz Böreği olmalıdır.

Trabzon'da Nereleri Gezmeli?

Hem tarihi dokusu hem de doğası ile özel bir şehirdir Trabzon. Şüphesiz gezilecek yerleri tek tek aktarabilmek mümkün değil, dolayısıyla yazımızda  size rehberlik etmesi açısından belli başlı yerleri önerebiliriz.

Sümela Manastırı(Meryem Ana Manastırı)

Maçka’nın Altındere köyü sınırları içerisinde yer alan Karadağ’ın eteklerinde deniz seviyesinden 1.150 m yükseklikte bulunan manastırın MS 365-395 tarihleri arasında inşa edildiği sanılmaktadır. Dünyanın en eski ve en önemli tarihi manastırlardan biri olma özelliğini taşıyan Sümela Manastırı’nda  tarihte çok önemli bir yeri olan, mucizeler yarattığına inanılan ve Hıristiyanlar için son derece kutsal sayılan bir ikona muhafaza edilmiştir.

Sümela Manastırı’nın alt tarafında bulunan sümela Sosyal Tesisleri, doğa ve fotoğraf çekme meraklıları için muhteşem doğa manzarasıyla biçilmiş bir kaftandır. Manastıra girişlerin ücretli olduğunu ancak müze kartınız varsa yılda iki kez ücretsiz ziyaret edebileceğinizi belirtmek isteriz.
Yaz mevsiminde 09:00-18:00, kış mevsiminde ise 08:00-16:00 saatleri arası ziyaretçi kabul edilebiliyor.

Trabzon Müzesi

Trabzon'daki Banker Kostaki Teophylaktos tarafından yaptırılan konak, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Konağın mimarları bilinmemekle birlikte bilinen tek şey malzemelerin İtalya’dan getirildiğidir. 2001 yılında müze olarak kullanılmaya başlanan bu konakta etnografik ve arkeolojik eserleri inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Ayasofya Müzesi

1250-1260 yılları arasında Kral I.Manuel tarafından yaptırılan kilise 1964 yılında müze olarak ziyaretçilere kapılarını açmıştır. Bizans Kiliselerinin en güzel örneklerinden biri olan yapıda Hıristiyan sanatının yanı sıra Selçuklu Dönemi İslam sanatının da etkileri görülmektedir. Müze 09:00-19:00 saatleri arasında tüm ziyaretçileri için kapılarını açık tutmaktadır.

Atatürk Köşkü

Trabzon Soğuksu sırtlarında, çam ormanları arasında yer alan köşk, Kostantin Kabayanidis tarafından 1890 yılında yazlık olarak yaptırılmıştır. Avrupa ve Batı Rönesans mimarisinin özelliklerini barındıran köşkte büyük ve gösterişli Avrupa simgeleri kullanıldığı gözden kaçmamaktadır. Bina 1943 yılından itibaren müzeye dönüştürülerek hizmete açılmış olup halk arasında “Atatürk Köşkü” adıyla anılmaktadır. Müzede, 19. ve 20. yy ait, mobilyalar, porselenler, halılar ve Atatürk’e ait tablolardan oluşan Etnografik nitelikli 344 adet eser sergilenmektedir. Müzenin haftanın her günü ziyaretçi kabul ettiğini belirtmek isteriz.

Trabzon Kalesi

Fatih sultan Mehmet’in tarafından Trabzon’un fethinden sonra denizden gelebilecek saldırılara karşı yapılmış, bölgeyi kuşatan bir yapıdır. Yukarı Hisar, Orta Hisar ve Aşağı Hisar olmak üzere üç ayrı bölümden meydana gelen kale, eski anıtlardan toplanan taşlardan yapılmıştır.

Maçka-Kiraz Yaylası

1.915 metre rakımlı yayla özellikle yaz mevsiminde yoğun bir turist akımına uğramaktadır. Yaylanın alt yapı hizmetleri tamamlanmış durumdadır. Ayrıca yaylada çim kayağı yapabilmem mümkündür. Sadece doğanın kalbinde olmak ve anın keyfini çıkarmak isteyenler için oldukça keyifli bir yayladır. Şayet seyahatinin temmuz ayına denk geldiyse yaylada temmuz ayının üçüncü cuma günü "Ayeser Şenlikleri" ne katılmanızı öneririz.

Trabzon'da Nerede Eğlenmeli?

Trabzon’da hem klasik eğlence anlayışı kapsamında hizmet veren gece kulüplerini hem de yöresel kültürün ürünü olan müziklerin yapıldığı ve canlı performans gecelerinin düzenlendiği birçok farklı mekanı il merkezinde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Gece kulüplerinde hoşlanıyorsanız Trabzon'un gözde eğlence merkezlerinden Süleyman Bar’ı önerebiliriz. Özellikle haftasonları düzenledikleri renkli partilerden birine denk gelirseniz mutlaka katılın.
Özellikle yaz aylarında Trabzon’da olmayı planlıyorsanız o zaman bol horonlu, kemençeli ve çok eğlenceli yayla şenliklerinden birine mutlaka katılmanızı tavsiye ederiz.

En ucuz Trabzon uçak bileti ile en uygun konaklama fırsatını yakaladıysanız, denizin en güzel mavi tonu ile ormanın en canlı yeşil tonunun harmanlandığı Trabzon'da ciğerlerinize tertemiz havayı dolduracağınız keyifli bir tatil sizi bekliyor demektir.

Şimdiden iyi uçuşlar ve keyifli tatiller…

Kampanya ve avantajlardan önce sizin haberiniz olsun!